ΜΠΑΣΚΕΤ

Νικήτρια στο «θρίλερ» κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ η ΑΕΚ και ιδανική πρεμιέρα στο Champions League

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο «θρίλερ» κόντρα στην Λούντβιγκσμπουργκ.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ με 84-79 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ», με τους «κιτρινόμαυρους» να καταφέρνουν την μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, παίρνοντας τελικά τους πρώτους δύο βαθμούς στη διοργάνωση.

Ο ΜάκΛεμορ «χρωστούσε» ένα καλό παιχνίδι, καθώς φαίνεται πως δεν έχει προσαρμοστεί στη νέα του ομάδα και το έκανε, έχοντας 13 πόντους τρεις ασίστ και τρία ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Χολ με 12 πόντους, οκτώ ασίστ και τρία ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» από την αρχή του ματς, με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι εντός 6,75 και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα να βρίσκουν τις απαντήσεις με σουτ τριών πόντων. Ένα σερί 10-0 των Γερμανών στα πέντε λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου (12-19), τους έφερε σε θέση «οδηγού», με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 24-25.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά πως οι παίκτες του Πλάθα υπέπεσαν σε οκτώ λάθη, κάτι που δεν τους επέτρεψε να εκμεταλλευτούν την καλύτερη επιθετικά εικόνα τους. Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 44-43. Τίλμαν (8 πόντοι), Κιυζμίνσκας (9 πόντοι), ΜάκΛεμορ (6 πόντοι) οδηγούσαν την… κούρσα για τον Δικέφαλο μέχρι εκείνο το σημείο.

Με ιδιαίτερη δυσκολία στο σκοράρισμα παρουσιάστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες των δύο ομάδων και χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα τρία λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 0-5 με αρκετές άστοχες ενέργειες. Το τρίποντο του ΜακΛεμορ στα 24:42 έδωσε και το έναυσμα στους «κιτρινόμαυρους» να… επιστρέψουν στο παρκέ, καθώς ροκάνισαν τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί με το 17-18 να είναι το επιμέρους σκορ και το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκινούσε από το μηδέν (61-61).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποσυντονισμένοι στην τελευταία περίοδο και οι Γερμανοί αντίστοιχα πιο αποφασισμένοι. Η διαφορά ξέφυγε ακόμα και στο -8 έξι λεπτά πριν το φινάλε, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμενα στο +7 (68-75) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, επέστρεψαν στο ματς και «ροκάνισαν» τη διαφορά με ένα μίνι σερί 4-0 και στη συνέχεια με δύο καλάθια του Χολ έφτασαν το σκορ στο 76-77.

Αυτός ήταν που καθόρισε και το ματς, αφού στα τελευταία τρία λεπτά μέτρησε έξι πόντους και ένα σημαντικό ριμπάουντ, βάζοντας τελικά λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε την ΑΕΚ μπροστά (81-79).

To 84-79 ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με τον ιδανικό τρόπο τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νικήτρια στο «θρίλερ» κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ η ΑΕΚ και ιδανική πρεμιέρα στο Champions League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.