ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης, με «Αυτοκρατορική» άμυνα, «κατάπιε» το Περιστέρι και «πέταξε» στην 4άδα! (vid)

Με όπλο την γνωστή, τρομερή του άμυνα, ο Άρης πήρε τεράστια ώθηση στην επίθεση και νίκησε πιο άνετα το Περιστέρι από ό,τι μαρτυρά το τελικό 81-73.

Παίζοντας άμυνα που έβγαλε τελείως εκτός ρυθμού το Περιστέρι (είχε σκοράρει μόλις 46 πόντους ως το 30′) και τον Ρόμπερτ Γκάλινατ να «βομβαρδίζει» (18π. με 6/11 τρίποντα). ο Άρης νίκησε σχετικά εύκολα με 81-73, στο σχεδόν γεμάτο «Αλεξάνδρειο» για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Στο 6-4 το ρεκόρ του Αυτοκράτορα που ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στο 5-5 πλέον η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που γνώρισε 4η εκτός έδρας ήττα.

Εκτός του Γκάλινατ, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε είχε σε καλή μέρα τους Μπλούμπεργκς (12π.), τον Μπάνκστον (10π.), αλλά και τους Χάρελ, Καρ (7π., 5ασ.). Φοβερή ευστοχία με 13/26 τρίποντα ο Άρης, την ώρα που το Περιστέρι τα… έσπασε με 5/22 και 26/64 σουτ συνολικά.

Από πλευράς Περιστερίου που ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ με 19 πόντους.

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης ήταν ανώτερος και ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Ειδικά στην πρώτη περίοδο η άμυνα των γηπεδούχων έβαλε πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους οι οποίο σκόραραν μόλις 12 πόντους.  Αντιθέτως ο Θεός του πολέμου έβρισκε επιθετικές λύσεις σε διάφορους παίκτες (Γκάλινατ, Μπλούμπεργκς, Μποχωρίδη), για να σημειώσει 18.

Η ομάδα του Καστρίδη ξέφυγε ακόμη και με 13 πόντους (29-16 στο 23′), όμως κάπου εκεί η άμυνα του Περιστερίου βελτιώθηκε με αποτέλεσμα ο Άρης να κολλήσει επιθετικά. Οι παίκτες του Σπανούλη άρχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι είτε με το πικ εντ ρολ του Ξανθόπουλου, είτε με σουτ απο την περιφέρεια (Γουίλιαμς, Ράγκλαντ), τα περισσότερα αμαρκάριστα.

Το Περιστέρι με σερί 10-0 πλησίασε στους (29-26), όμως Τολιόπουλος και Σόουζα έφεραν τον Άρη στο +7 (37-30) του ημιχρόνου.

Εκει που ο Άρης έβαλε τις βάσεις της καθαρής νίκης του ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο λειτούργησε πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με μοναδικό «ψεγάδι» κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, ο Θεός του πολέμου είχε μεγάλη συνέπεια στο σκοράρισμα (22π.), με τον Μάρκους Καρ να δίνει πράγματα και στο σκοράρισμα και στην οργάνωση.

Αν κανείς περίμενε την αντίδραση του Περιστερίου στην 4η περίοδο, δεν ήρθε πότε. Κι αυτό καθώς από τη μία ο Άρης δεν άφησε κανένα περιθώριο, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να έχουν το κουράγιο και τις λύσεις ώστε να επιστρέψουν.

Πάντα μέσα από τη σεμιναριακή άμυνά του ο Άρης έπαιρνε ώθηση στην επίθεση, βάζοντας στο «κόλπο» κι άλλους παίκτες. Μπάνκστον και Τολιόπουλος μπήκαν στην «εξίσωση», την ώρα που ο Γκάλινατ είχε πάρει πάλι φωτιά σκοράροντας σερί τρίποντα (τρία στο δεκάλεπτο αυτό). Ο Αυτοκράτοράς εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 (74-56) με 5:45 για τη λήξη .

Τα πάντα ουσιαστικά είχαν κριθεί, απλά η χαλάρωση των γηπεδούχων στο τελευταίο τρίλεπτο, σε συνδυασμό με το ότι η ομάδα του Σπανούλη δεν παράτησε την προσπάθεια έδωσε την ευκαιρία στο Περιστέρι να μειώσει (με μπροστά τον Ράγκλαντ) τ0 στο τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73

Άρης
Άρης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης, με «Αυτοκρατορική» άμυνα, «κατάπιε» το Περιστέρι και «πέταξε» στην 4άδα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.