ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Άρης, με «τρομακτική» άμυνα «σώπασε» την επίθεση της ΑΕΚ και βάζει «πλώρη» για 4άδα! (vid)

Ο Άρης υποχρέωσε την ΑΕΚ να σουτάρει με το κάκιστο 21/63 σουτ και πέτυχε μια εξαιρετικής σημασίας νίκη (75-64) που τον βάζει σε «τροχιά» 4άδας.

Ο Άρης έχοντας όπλο του για μία ακόμη φορά την «ασφυκτική» του άμυνα, «εξουδετέρωσε» τα επιθετικά ατού της ΑΕΚ και πήρε σπουδαία νίκη με για την 4η αγωνιστική που τον βάζει σε τροχιά 4άδα στην Basket League. Κατάμεστο και ενθουσιώδες το «Nick Galis Hall» δημιούργησε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Στο 3-1 το ρεκόρ του «Θεού του πολέμου» πλέον που είχε πρωταγωνιστή και πάλι τον Βασίλη Τολιόπουλο με 19 πόντους αλλά και 8 ασίστ. Αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικά πράγματα τόσο από τον Δημήτρη Κατσίβελη (πολύ καλή άμυνα, κέρδισε φάουλ και ήταν εύστοχος στις βολές), αλλά και από τον Κρις Μπάνκστον (12π., 6ριμπ) που έκανε αρκετή βρώμικη δουλειά και ξεσήκωσε το Αλεξάνδρειο με 2-3 φοβερά καρφώματα, δείγμα της αθλητικής τους ικανότητας.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δείξει το επιθετικό ταλέντο που διαθέτει, κάτι που έκανε μεσοβδόμαδα στο Σάσαρι και επέστρεψε από το -19. Στο 1-3 το ρεκόρ της ομάδας του Πλάθα που σούταρε με το κάκιστο 21/63 σουτ (5/24τριπ.) ενώ τα… έσπασε και από τις βολές έχοντας 17/34! Ουσιαστικά πλην του ΜακΡέι (17π.) όλοι οι υπόλοιποι «πνίγηκαν» από την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΚ στους μόλις 24 πόντους ενεργητικό, υποχρεώνοντας την Ένωση να σουτάρει με 9/31 εντός παιδιάς! Βεβαίως η Ενωση ήταν άστοχη ακόμη και στα ελεύθερα σουτ (2/15 τρίπ. στο α’ μέρος), αλλά και τις βολές (4/12) με τον Χατζηδάκη να έχει το κάκιστο 1/6.

Ο Άρης κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να ξεφύγει με 10 πόντους (19-9) έχοντας ως ηγέτη τον Τολιόπουλο, όταν όμως εκτός από τον Έλληνα γκαρντ οι γηπεδούχοι δεν έπαιρναν πόντους από άλλους παίκτες τους ιδιαίτερα. Συν της άλλοις η ομάδα του Καστρίτη έμεινε στις μόλις 3 ασίστ στο ημίχρονο δείγμα ης αδυναμίας δημιουργίας των παικτών του επιθετικά.

Έτσι αμφότεροι οι κιτρινόμαυροι σημείωσαν από μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να έχουν αυτό το χαμηλό 31-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε σκληρό με τον Άρη να εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα (37-27, 52-41), την ώρα που η ΑΕΚ συνεχίζε να είναι άστοχη στις βολές και να βρίσκει λύσεις κυρίως από τον ΜακΡέι. Ένα τρίποντο του Φλιώνη στο φινάλε της περιόδου, έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους καθώς μείωσαν στου 8 (52-44).

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Άρης «ξέσπασε» επιθετικά και βρήκε μεγάλα σουτ από τον Μποχωρίδη και τον Τολιόπουλο. Δύο  συνεχόμενα κρίσιμα τρίποντα που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (68-57) για τον Αυτοκράτορα ο οποίος λίγο αργότερα ξέφυγε και στους 14 (75-61). Η ΑΕΚ όσο κι αν προσπαθούσε δεν είχε συνέπεια ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει ποτέ την αντεπίθεσή της.

Το τέλος του ματς βρήκε τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν με τους 5.000 οπαδούς τους που τους αποθέωναν ζητώντας ανάλογη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 31-24, 52-44, 75-64

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Άρης, με «τρομακτική» άμυνα «σώπασε» την επίθεση της ΑΕΚ και βάζει «πλώρη» για 4άδα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.