ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε από νέο «έμφραγμα», με Γουόκαπ – Μπραζντέικις και πολύτιμο Σίκμα (vid)

Στην επιστροφή του Σίκμα που ήταν θετικός ο Ολυμπιακός νίκησε στη Σερβία τη Μακάμπι με 79-74 για την 8η αγωνιστική.

Ένας ματς που φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός θα το πάρει σχετικά άνετα (στο ημίχρονο βρέθηκε στο +15) λίγο έλειψε να του… γλιστρήσει από τα χέρια. Εν τέλει η καλή άμυνα στα κρίσιμα σημεία και δύο σπουδαία επιθετικά ριμπάουντ από Γουόκαπ και Μπραζντέικις, έφεραν τη νίκη επί της Μακάμπι (με 79-74) στην κεκλεισμένων των θυρών
«Aleksandar Nikolic Hall» για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Θετικός στην επιστροφή του στη δράση ο Λουκ Σίκμα, ο οποίος στα 10:39 λεπτά στα οποία αγωνίστηκε είχε 8 πόντους (4/6δίποντα), 4ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο 4-4 το ρεκόρ του Ολυμπιακού πλέον ο οποίος περιόρισε αισθητά τον Λορένζο Μπράουν που σε 31 λεπτά είχε μόλις 5 πόντους με 0/7 τρίποντα, 2/6 δίποντα, αλλά και 8 ασίστ. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Μιλουτίνοφ, έχασαν τον Γκος με τραυματισμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Πίτερς με αποβολή στο τρίτο.

Ενα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχοντας αυτή τη φορά… περίσσευμα ενέργειας χτύπησε σε όλες τις αμυντικές αδυναμίες της Μακάμπι. Και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν πολλές.

Ναι μεν επιθετικά οι Ισραηλινοί είχαν λύσεις (από Μπλατ, Γουέμπ και Κλίβελαντ), όμως «πίσω» ήταν πολύ ευάλωτοι. Και στην περιφέρεια και στα στη ρακέτα και σε πρώτο, δεύτερο αιφνιδιασμό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το ημίχρονο είχαν σκοράρει όλοι οι ερυθρόλευκοι, με εξαίρεση τους Τανούλη και Πάππας, κι αυτό γιατί πολύ απλά δεν είχαν πατήσει στο παρκέ.

Πίτες, Κάνααν και Γουόκαπ τράβηκαν το σκοράρισμα, όπως και ο Σίκμα που πέρασε για πρώτη φορά στο ματς με 1:52 για το τέλος της πρώτης περιόδου και μέσα σε μόλις 4:45 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να πετύχει 8 πόντους με 4/5 δίποντα. Οσο για τις 15 ασίστ σε ένα ημίχρονο, το αριθμός λέει όλα, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Λούτζης σε σχήμα με τρεις γκαρντ από τον Μπαρτζώκα με το οποίο αντιμετώπισε «εξουδετέρωσε» την πίεση της Μακάμπι.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια φρεσκάδα στην τρίτη περίοδο, σε συνδυασμό με την αμυντική σκληρότητα που έβγαλαν για πρώτη φορά στο αποψινό παιχνίδι οι γηπεδούχοι στο διάστημα αυτό. Σε αυτό προσθέστε και ότι ο Μπαρτζώκας έκανε για τα τελευταία 13.5 λεπτά του αγώνα τον Άλεκ Πίτερς ο οποίος αποβλήθηκε με τεχνική διαμαρτυρόμενος στους διαιτητές για το 4ο φάουλ του.

Γενικότερα ο Όντετ Κάτας έπαιζε με ψηλά σχήματα, γεγονός που δυσκόλεψε έντονα τους Πειραιώτες και έφθειρε τον Φαλ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η Μακάμπι έστω κι αν σπαταλούσε πολύ χρόνο κι επιθέσεις κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (τρίποντο Σόρκιν) με 1:11 για το τέλος με το ματς να παίρνει… φωτιά. Εκεί εμφανίστηκαν οι Γουόκαπ και Μπραζντέικις που με επιθετικά ριμπάουντ γλίτωσαν τον Ολυμπιακό από νέο «έμφραγμα» τύπου Μπασκόνια.

Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε μετά από δικό του άστοχο σουτ (72-76), ενώ λίγο αργότερα ο Λιθουανός φόργουορντ πήρε νέο επιθετικό «σκουπίδι» από δική του άστοχη δεύτερη βολή (74-77 με 13”). Έτσι έδωσε τη δυνατότητα στον Κάνααν να κλειδώσει μια υπερπολίτιμη νίκη για τους ερυθρόλευκους με τελικό σκορ 74-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79