ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Η ανατροπή της χρονιάς στο Βελιγράδι (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή της χρονιάς και από το -13, νίκησε 69-74 την Παρτίζαν στο Βελιγράδι και βλέπει πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ και βλέπει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την ανατροπή της χρονιάς και από το -13, γύρισε στο ματς και ταπείνωσε 69-74 την Παρτίζαν μέσα στην καυτή της έδρα, στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Γκος να κάνει με διαφορά το καλύτερο του παιχνίδι φέτος. Αν έπαιζε έτσι όλη τη σεζόν, τότε οι «ερυθρόλευκοι» θα ήταν ήδη στην 4άδα. Απόλυτα κομβικός ο Γουόκαπ, που κλείδωσε τον Πάντερ με άμυνα για σεμινάριο (παρά τους 19 πόντους του αμερικάνου). Κράτησε την ομάδα του στα κρίσιμα σημεία και πριν το 4ο 10λεπτο ο Κάνααν.

Ο Φαλ ήταν Φαλ στα τελευταία 5 λεπτα, μέχρι τότε ψαχνόταν.

Ο Ολυμπιακός πάντως έκανε τη νίκη της χρονιάς. Τουλάχιστον δική του. Με ανατροπή χρονιάς. Έκανε επιτέλους το step up που έψαχνε όλη τη σεζόν και μάλιστα χωρίς Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ.

Ολυμπιακός: Ιδίατερο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ελέγξει τα ξεσπάσματα της Παρτίζαν και να μην την αφήσει να παίξει σε ακοικτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι σε μια Αρένα, που πάντα βράζει, μετά το αρχικό και νεόκοπο 7-9, πήραν το προβάδισμα. Το 22-13 μειώθηκε στο τέλος του 10λεπτου, ενώ η second unit του Ολυμπιακού έδωσε λύσεις.

Ο Σίκμα μάλιστα, που ήταν το θέμα πως θα κολλήσει με την υπόλοιπη ομάδα ήταν θετικός σε λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στους 28, η Παρτίζαν έπαιρνε και πάλι προβάδισμα και στο 34-30 έγινε η φάση του ημιχρόνου. Σε μπάσιμο του Πονίτκα σφυρίχτηκε φάουλ και στη συνέχεια αντιαθλητικό στον ΜακΚίσικ που πήγε μετά στη φάση. Φάνηκε όμως καθαρά, πως παρά το γεγονός πως ο Αμερικάνος πηγαίνει δυνατά, παίρνει μόνο την μπάλα. Οι διαιτητές το έδωσαν χωρίς να το πολυσκεφτούν μάλιστα. Εντυπωσιακό.

Ο Πονίτκα είχε 4 στις 4, η Παρτίζαν εκτέλεσε ακόμα 2 βολές στο τέλος και από το 33-30 έως και το 40-30 είχε 7 πόντους μόνο με βολές.

Και να η ανατροπή

Ο Ολυμπιακός το τρίτο 10λεπτο θα πρέπει να το ξεχάσει. Μείωσε 40-34 και μετά η Παρτίζαν έφευγε με διψήφιες διαφορές. Το 59-46 στο τέλος έμοιαζε εμπόδιο ανυπέρβλητο. Αλλά όχι για τον Ολυμπιακό. Μέσα σε ένα 5λεπτο είχε γυρίσει το ματς, μια και η Παρτίζαν δεν μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πέρασε μάλιστα μπροστά 61-64, κοντά στα 4 λεπτά πριν το τέλος. Η Παρτίζαν το έκανε 65-64 αλλά κάπου εκεί η ανατροπή ολοκληρώθηκε. Ο Ολυμπιακός είχε την ψυχραιμία, μια με τις βολές, μια με την άμυνα, που ήταν εντυπωσιακή να περάσει και πάλι μπροστά.

Το ματς πήγε στο 69-69 στο τελευταίο λεπτό, ο Γκος δίνει μαγική ασίστ και ο Φαλ καρφώνει. Ο Καμίνσκι αστοχεί στο τρίποντο, τα φόλοοου δεν μπαίνουν, ο Ολυμπιακός παίρνει το ριμπάουντ. Οι βολές των Γκος, Φαλ κλείνουν το ματς και η ανατροπή ολοκληρώθηκε.

Απίστευτος, συγκλονιστικός, μαγικός Γκος με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. Ο Κάνααν 10 αλλά όλοι σημαντικοί πόντοι, 11 ο Γουόκαπ και 13 ο Παπανικολάου που έκανε αθόρυβη δουλειά.

ΤΑ 10ΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74.

ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Η ανατροπή της χρονιάς στο Βελιγράδι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).