ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε δύο φορές και τελικά την έπαθε στο τελευταίο σουτ! (vids)

Οδυνηρή ήττα από τη Μπασκόνια στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός με 75-74 και πλέον το ρεκόρ του υποχώρησε στο 3-4.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Μπασκόνια να ξεφύγει με 18 πόντους διαφορά, στη συνέχεια έκανε μια μεγάλη αντεπίθεση προσπερνώντας με 74-73 (10” πριν το τέλος του ματς), όμως ένα σουτ του ΜακΙντάιρ στα 0,7 δέκατα, τον υποχρέωσε σε μια πολύ κακή ήττα μέσα στο ΣΕΦ (74-75) για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Αρνητικό πλέον το ρεκόρ των Πειραιωτών μετά από 7 αγωνιστικές στη διοργάνωση με 3 νίκες και 4 ήττες, το οποίο έχει πλέον και η ομάδα του Ντούσκου Ιβάνοβιτς.

Πίτερς με 22 και Κάνααν με 23 ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού που όμως δεν είχε άλλες αξιόπιστες και σταθερές λύσεις για πόντους. Γενικότερα οι ερυθρόλευκοι βασίστηκαν σε έξι παίκτες μόνο, με τον Μιλουτίνοφ να παίζει 3 λεπτά (σύμφωνα με δηλώσεις του Μπαρτζώκα μετά το ματς, ο Σέρβος έσπασε το δάχτυλό του στο πόδι του πριν τρεις μέρες), τον Γουόκαπ 16′ ενώ ο Φαλ που έμεινε 37 λεπτά στο παρκέ, στο τέλος κουράστηκε.

Ο Τσίμα Μονέκε με 20 πόντους έκανε μεγάλη ζημιά για τη Μπασκόνια που είχε 19/33 δίποντα, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα στην ελληνική ομάδα μέσα στη ρακέτα.

Ολυμπιακός: Το χειρότερο δεκάλεπτο που έχουμε δει στο ΣΕΦ

Το χειρότερο ή ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα που έχουμε δει στην ιστορία του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, ήταν το δεύτερο. Μόνο και μόνο το επιμέρους… 9-30 να αναφέρουμε των Βάσκων αρκεί, ενώ η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +18 (32-50) για τους Ισπανούς.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πιάσουν έναν… τρελό επιθετικό ρυθμό, χάρη στον οποίο τελείωσαν το ημίχρονο με 7/17 τρίποντα, 12/16 δίποντα, 14 ασίστ και τους Μονέκε (11π.),, Σεντεκέρσκις (8π.) και Μαρίνκοβιτς (8π.) να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Ο Ολυμπιακός τα είχε πάει σαφώς καλύτερα από πλευράς σκοραρίσματος στην πρώτη περίοδο (26π.) όμως ήταν και πάλι κακός στην άμυνα καθώς δέχθηκε 20. Στη συνέχεια όμως έδειχνε να μένει από ενέργεια και είναι χαρακτηριστικό τα 9-20 ριμπάουντ στη β΄ περίοδο. Για να καταλάβει κανείς τι μεγέθους καθίζηση υπέστη ο Ολυμπιακός στο διάστημα αυτό, η Μπασκόνια επικράτησε 13-3 στα ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ έναντι ενός λάθους, είχε 11/18 σουτ, ενώ περιόρισε τον Ολυμπιακό σε 4/12 σουτ και 3 λάθη.

Αντίδραση και «βομβαρδισμός» από Κάνααν

Στο τρίτο δεκάλεπτο «εμφανίστηκε» ο… πραγματικός Ολυμπιακός. Πιεστική άμυνα, εύκολο σκοράρισμα σε καταστάσεις transition και λύσεις από μακρινή απόσταση. Χαρακτηριστικά τα δύο τρίποντα του Κάνααν στον αιφνιδιασμό ο οποίος ήταν γενικότερα ο ηγέτης της ερυθρόλευκης αντεπίθεσης.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Πειραιώτες να έχουν κάνει περίπου τη μισή δουλειά όσον αφορά τη διαφορά (60-67) όμως είχαν κάνει πολύ περισσότερη στο ψυχολογικό.

Γιατί πλέον γνώριζαν ότι ήταν εκείνοι τα «αφεντικά» του ματς και κυρίως το γνώριζε η Μπασκόνια που δεν είχε ψυχολογία κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Όπως άλλωστε οι περισσότερες ομάδες του Ιβάνοβιτς όταν δεχθούν αντίθεση ενώ έχουν ένα καλό προβάδισμα.

Δεύτερη κατάρρευση και προσπέρασμα χωρίς αντίκρισμα ο Ολυμπιακός

Γενικότερα ο Ολυμπιακός έκανε σχεδόν το τέλειο δεύτερο μέρος από πλευράς άμυνας, καθώς δέχθηκε μόλις 25 πόντους, όμως εν τέλει τον πρόδωσε και πάλι η κούραση, η έλλειψη λύσεων από τον πάγκο και το καθαρό μυαλό στο τέλος. Έτσι ενώ θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει την επιστροφή του εξασφαλίζοντας μεγαλύτερη διαφορά στα τελευταία λεπτά, δεν το έκανε, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να βρουν το μεγάλο σουτ με τον ΜαΚιντάιρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε δύο φορές και τελικά την έπαθε στο τελευταίο σουτ! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.