ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βιλερμπάν με οδηγούς τους Κάνααν και Φαλ

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε ο Ολυμπιακός από τη Λυών νικώντας τη Βιλερμπάν με 73-85.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες νικώντας την ουραγό Βιλερμπάν με 73-85 για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague ανεβαίνοντας στο 8-8 στη βαθμολογία.

Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» από πολύ νωρίτερα ο Ολυμπιακός ο οποίος σε μεγάλο μέρος του ματς είχε διψήφια διαφορά. Ωστόσο κάποια κενά διαστήματα και το μαχητικό πνεύμα της Βιλερμπάν κατάφεραν να έχουν σε «εγρήγορση» τους ερυθρόλευκους μέχρι και το τέλος.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 σερί ήττες και κρατάει το αποτέλεσμα για τη συνέχεια. Οι καλύτεροι παίκτες του αγώνα ήταν ο Αϊζάια Κάνααν (19π. 2/7 τρ.) και ο φοβερός Μουσταφά Φαλ ο οποίος παρότι είχε μόλις 2 πόντους τελείωσε το ματς με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 μπλοκ! Από κοντά και ο Πίτερς με 17 πόντους ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του ΜακΚίσικ με 13 πόντους και του Γκος (11π. 7 ασίστ).

Ολυμπιακός – Βιλερμπάν: Πως κύλησε το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ κοντά στη ρακέτα αλλά και με ένα 0/4 τρίποντα μακριά από αυτή. Το ρόδι έσπασε ο Γουόκαπ με τρίποντο ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 μετά από εξαιρετική συνεργασία Γκος-Παπανικολάου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όπως αποδείχτηκε ήταν η ευκαιρία του Σακίελ ΜακΚίσικ να θυμηθεί τον παλιό καλό εαυτό του. Ο Αμερικανός με 2 σερί τρίποντα βρήκε ρυθμό για να σκοράρει στη συνέχεια άλλα 2 δίποντα και 3/3 βολές ενώ έδωσε και ένα έτοιμο καλάθι στον Φαλ. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να βρίσκει ρυθμό με τον Μπαρτζώκα να δοκιμάζει διάφορα σχήματα ακόμη και με Σίκμα στο 5.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι έτρεξαν ένα μικρό 2-8 σερί φτάνοντας τη διαφορά ως το +18. Ακολούθησε όμως ένα απρόσμενα πολύ κακό διάστημα με τους Γάλλους με δικό τους σερί με 13-2 πόντους να μειώνουν στους 7 και στο 52-59.

Το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε τη δουλειά του και 8 σερί πόντοι του Κάνααν έφεραν το ματς ξανά στο +16 με τη διαφορά να φτάνει και τους +19. Ο Μουστάφα Φαλ την ίδια ώρα έκανε φοβερή δουλειά πίσω σημειώνοντας το 5ο μπλοκ του ενώ μπροστά ήταν άριστος δημιουργός με 6 ασίστ! Για τη Βιλερμπάν ο Λι σκόραρε στο τέλος του δεκαλέπτου το 3ο μόλις τρίποντο της ομάδας του σε 14 προσπάθειες.

Στη συνέχεια, για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός άφησε τη διαφορά να πέσει ξανά στους 10. Ο Γκος με 4 πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 14. Ο Πάρις Λι (16π.) πέτυχε φοβερό τρίποντο μπροστά στον Πετρούσεφ ο οποίος χρεώθηκε και με αντιαθλητικό φάουλ και το σκορ έγινε 67-77.

Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες εκατέρωθεν στη συνέχεια. Τη λύση έδωσε ο Κάνααν ο οποίος με 2 συνεχόμενα δίποντα έκανε το σκορ 69-81. Ο Πάρις Λι κέρδισε νέο αντιαθλητικό μειώνοντας στους 8 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος. Οι άμυνες του Φαλ όμως στο τέλος και οι πόντοι του Πίτερς κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βιλερμπάν με οδηγούς τους Κάνααν και Φαλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.