ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός πήρε τη ντερμπάρα στο ΣΕΦ, με μαγικό Ράιτ

Ο Ολυμπιακός πήρε το αιώνιο ντέρμπι για την Euroleague, νίκησε 71-65 τον Παναθηναϊκό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράιτ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Euroleague. Νίκησε 71-65 τον Παναθηναϊκό, τον έπιασε στο 18-11 και πλέον τον ξεπέρασε μια και έχει την ισοβαθμία. Ο Ολυμπιακός έχει 2-0 απέναντι στην ομάδα του Αταμάν φέτος στη Euroleague μια και είχε κερδίσει στην παράταση και στο ΟΑΚΑ.

Ο Μόουζες Ράιτ ήταν απόλυτος πρωταγωνιστής. Δεν ήταν μόνο οι 19 πόντοι του αμερικάνου ψηλού. Ήταν η ενέργειά του σε όλη τη διάρκεια που έπαιξε. Οι προσπάθειες σε άμυνα και επίθεση. Και στις δύο μεριές του παρκέ ήταν εκπληκτικός. Νίκησε κατά κράτος τον Λεσόρ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο εικόνες. Του πρώτου και του δεύτερου 10λεπτου, τελείως διαφορετικές μεταξύ τους. Στο πρώτο 10λεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν έκανε κάτι τρομερό αλλά προσπαθούσε να παίξει νορμάλ. Δεν ήταν όσο εύστοχος έπρεπε, αν ήταν θα ήταν μπροστά με μεγάλη διαφορά. Το 7-17 διαμορφώθηκε επειδή οι «πράσινοι» δεν έβαλαν όσα σουτ θα μπορούσαν, αλλά και επειδή ο Ολυμπιακός επιθετικά ήταν παράδειγμα προς αποφυγή. Απίστευτα κακές επιθέσεις, ούτε πάσα μεταξύ τους δεν μπορούσαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα.

Ο ερχομός στο ματς του Ράιτ άλλαξε τα δεδομένα. Ο Αμερικάνος που εξελίσσεται σε μεταγραφή επιπέδου, διαμόρφωσε την εικόνα του αγώνα. Συμπαρέσυρε και τους συμπαίκτες του και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 2,5 λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει τους ίδιους πόντους με το πρώτο 10λεπτο.

Η διαφορά μειώθηκε, ο Ολυμπιακός δεν κατόρθωσε να περάσει μπροστά ούτε σε μια στιγμή στο πρώτο μισό του ημιχρόνου αλλά είχε ισοφαρίσει σε 33-33. Χαρακτηριστικό πως σχεδόν αμέσως πήγε στον πόντο, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-26 και 25-30. Είχε άμεση αντίδραση.

Ολυμπιακός: Πήρε το ντέρμπι χάρη στο τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός είχε στη διάθεση του τον Ουόκαπ αν και έπαιρνε ανάσες. Λογικό. Το κρίσιμο δεκάλεπτο ήταν το τρίτο. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει το προβάδισμα έως τότε και ξαφνικά έκανε το 33-33, 46-35. Αν δεν είχαν κάποιες βιαστικές επιθέσεις και είχαν μακρινό σουτ (δεν ήταν σε καλή ημέρα τους Κάαναν, Πίτερς), τότε οι «ερυθρόλευκοι» θα είχαν μεγαλύτερη διαφορά ακόμα και από το +10 που βρέθηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα αυτής της περιόδου.

Ο Ναν που έως προς το τέλος του τρίτου 10λεπτου δεν ήταν καλός, αλλά αφυπνίστηκε. Με 9-0 δικό του σερί, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο 48-47 και όλα πάλι άρχιζαν από την αρχή.

Ο Ράιτ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πάλευε κάθε μπάλα, καλύτερος επιθετικά αν και αμυντικά είχε stops, έβαλε και πάλι την ομάδα του Μπαρτζώκα σε θέση οδηγού.

Ο Ναν πάλευε μόνος του αλλά και με λάθη (17 πόντοι, 7 λάθη), ο Σλούκας δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε την ανατροπή. Ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη σε ένα νευρικό επιθετικά παιχνίδι.

Τα 10λεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65.

ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Interwetten, με πρόγραμμα επιβράβευσης*! 21+ (*Ισχύουν Όροι&Προϋποθέσεις)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός πήρε τη ντερμπάρα στο ΣΕΦ, με μαγικό Ράιτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).