ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το Μιλάνο με σούπερ άμυνα και ηγέτη Ναν – Αγωνία για Λεσόρ

Με πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Ναν στα κρίσιμα λεπτά και εξαιρετική άμυνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Μιλάνο την Αρμάνι με 68-76.

Ο Παναθηναϊκός «δάγκωνε» στην άμυνα, ο Κέντρικ Ναν (17π., 5ασ. 6λ.)έβαλε μεγάλα καλάθια όταν έπρεπε κι έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέρασε από το Μιλάνο, επικρατώντας της μαχητικής, αλλά ελλιπούς Αρμάνι (αγων χωρίς Μίροτιτς, Μαοντό Λο, Πάνγκος και Ρίτσι) με 68-76 για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Αγώνα στους πράσινους, καθώς ο εκ των κορυφαίων της αποψινής νίκης, Ματίας Λεσόρ, έπεσε άτσαλα στο παρκέ μετά από ένα φάουλ του Μέλι και αποχώρησε υποβασταζόμενος, 3′:22” για το τέλος. Εκεί που έδειχνε να πονάει περισσότερο ήταν στη μέση, ωστόσο ασφαλέστερα συμπεράσματα θα βγουν όταν υποβληθεί σε εξετάσεις.

Πάντως ο Γάλλος ήταν ο δεύτερος κορυφαίος που είχε απόψε ο Παναθηναϊκός, με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και κατάθεση ενέργειας και στις δύο ρακέτες.

Γενικότερα όλοι οι πράσινοι, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα έπαιξαν μια εξαιρετική άμυνα που οδήγησε την έτσι κι αλλιώς περιορισμένων λύσεων Αρμάνι σε αρκετές λανθασμένες και βεβιασμένες επιλογές (8/31 τρίποντα).

Η νίκη βεβαίως για τον Παναθηναϊκό δεν ήρθε καθόλου εύκολα, καθώς το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του και με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια πολλές φορές.

Στο δεύτερο ημίχρονο βεβαίως η ελληνική ομάδα έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα της και έστω κι αν οι Ιταλοί ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί ως το τέλος, φαινόταν ότι η νίκη το πιθανότερο είναι να βαφτεί πράσινη.

Με το σκόρ στο 65-65, ο Κέντρικ Καν που είχε αρχίσει να… ζεσταίνεται από αρκετά νωρίτερα, πήρε μόνο σωστές αποφάσεις. Έτσι είτε  εκτελώντας ο ίδιος από κοντά ή μακριά, είτε κερδίζοντας φάουλ, είτε πασάροντας στους συμπαίκτες του, έκανε ακριβώς αυτό που ζητούσε η ομάδα του.

Με το ταλέντο που διαθέτει στο ένας εναντίον ενός, δημιούργησε τεράστια προβλήματα στην ιταλική άμυνα. Όταν έπαιζε one on one ευστοχούσε. Όταν έπεφταν 2-3 πάνω του έφτιαχνε φάσεις για τους συμπαίκτες του.

Κερασάκι ένα μεγάλο τρίποντο με 1:27 για τη λήξη, χάρη στο οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε το 68-74 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Να πούμε επίσης ότι ο Εργκίν Αταμάν  εφάρμοσε αρκετές φορές σχήμα με τρεις γκαρντ (όπως πχ το Σλούκας, Γκριγκόνις, Ναν ή Βιλντόζα) το οποίο απέδωσε πολύτιμα πράγματα στο τριφύλλι.

Επίσης να σημειώσουμε ότι όταν αποχώρησε ο Λεσόρ με τραυματισμό περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο Τούρκος τεχνικός επέλεξε να παίξει με δίδυμο ψηλών Ερνανγκόμεθ και Μήτογλου.

Στο 9-7 πλέον το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Euroleague, έχοντας ίδιο απολογισμό με Μονακό, Παρτιζάν, Φενέρμπαχτσε, Βαλένθια, Μπασκόνια και Μακάπι Τελ Αβίβ, δηλαδή ακόμη έξι ομάδες!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το Μιλάνο με σούπερ άμυνα και ηγέτη Ναν – Αγωνία για Λεσόρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.