ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός άργησε να ξυπνήσει, ηττήθηκε από τη Μακάμπι και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο! (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με από τη Μακάμπι στη Σερβία με 85-83 και πλέον βρίσκεται μία ήττα μακριά από το να αποκλειστεί από το Final-4.

Ο Παναθηναϊκός που ήταν κάκιστος για περίπου 28 λεπτά κατάφερε να επιστρέψει από το -18 με το οποίο έχανε από τη Μακάμπι, όμως τελικά ηττήθηκε με 85-83 στην «Aleksandar Nikolic Hall» και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο..

Η ομάδα του Οντετ Κάτας (έπαιξε και πάλι χωρίς τον ηγέτη της Ουέιντ Μπάλντγουιν) έκανε το 2-1 στη φάση των πλέι οφ, κάτι που σημαίνει οτι εκείνη του Εργκίν Αταμάν πρέπει να νικήσει οπωσδήποτε στο δεύτερο σερί ματς επί σερβικού εδάφους την προσεχή Πέμπτη (2/5, 21:45). Κι αυτό για να κάνει το 2-2 και να στείλει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι που θα γίνει στο ΟΑΚΑ.

Ο Κέντρικ Ναν (25π.) που όταν «βρήκε το χέρι του» λίγο έλειψε να οδηγήσει  το τριφύλλι σε μια επική ανατροπή , αστόχησε στο τελευταίο σουτ με 2,6 δευτερόλεπτα τα οποία είχε στη διάθεσή του.

Σπουδαίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, κράτησε μόνος του τον Παναθηναϊκό όταν κανείς άλλος δεν είχε επαφή με το καλάθι. 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Λεσόρ, ήταν όμως κακός στην άμυνα με την πράσινη ρακέτα να δέχεται πολλούς πόντους από τους ψηλούς της Μακάμι.

Σε κακη μέρα ο Κώστας Σλούκας που έμεινε άποντος σε 20 λεπτά συμμετοχής, έχοντας πάντως 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το στοιχείο που έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο ματς ήταν η μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα καθώς είχε 13-26.

Από πλευράς γηπεδούχων που είχαν τη συμπαράσταση και μερικών χιλιάδων φίλων τους, Λορένζο Μπράουν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τζος Νέμπο με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, και ο Μπόνζι Κόλσον με 13π. ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ένα ακόμη κακό πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε το τελευταίο διάστημα ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι ήταν πολύ νωθροί στην άμυνα, βρίσκονταν πάντα μια… φάση πίσω κι έτσι διαμορφώθηκε αυτό το 23-11 στο 10′.

Οι Ισραηλινοί έβρισκαν σκοράρισμα από διάφορους παίκτες και χωρίς να πετύχουν τρίποντο στην πρώτη περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν με 12 ολόκληρους πόντους. Παρά το γεγονός οτι η Μακάμπι διέθετε την 2η χειρότερη άμυνα στη διοργάνωση, κράτησε τους πράσινους στους μόλις 11 πόντους, παίζοντας άμυνα ζώνης και κάνοντας παγίδες στον  Σλούκα τη δημιουργία του οποίου είχε στόχο να περιορίσει.

Η ομάδα του Αταμάν έβρισκε σταθερές επιθετικές λύσεις μόνο από τον Παπαπέτρου τη στιγμή που ο Ναν ήταν μακριά από τον καλό του ευατό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός επιθετικά (ειδικά) από την περιφέρεια, ωστόσο αυτό που παρέμενε μόνιμα σε κακό επίπεδο ήταν η άμυνα. Το επιμέρους 23-26 του β’ δεκαλέπτου τα λέει όλα.

Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν στο σκορ στα όρια των δέκα πόντων και άνω, ενώ μάλιστα το προβάδισμα της Μακάμπι έφτασε ως και το +15 (46-31) καθώς δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους μέσα από τη ρακέτα (16/23 διπ.). Η άνοδος του εκνευρισμένου Ναν επιθετικά, κι ένα τρίποντο του Σλούκα στο φινάλε του ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στο τριφύλλι να πάει στην ανάπαυλα στο-9 (46-37).

Στο ημίχρονο η ομάδα του Κάτας είχε ήδη 12 ασίστ , μόλις 2 λάθη, αλλά και 2/10 τρίποντα, ενώ εκείνη του Αταμάν είχε 6 λάθη, 9 ασίστ και 6/10 βολές.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε θυμίζοντας το πολύ κακό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου. Με ηγέτη τον Νέμπο η Μακάμπι συνέχισε να χτυπάει μέσα στη ρακέτα με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (57-39) και μέχρι το τελευταίο 2λεπτο φαινόταν οτι το ματς αυτό ήταν σχεδόν αδύνατο να γυρίσει.

Κι όμως στα τελευταία 12 λεπτά οι παίκτες του Αταμάν έκαναν μια εντυπωσιακή επιστροφή, τη στιγμή που η Μακάμπι είχε υποστεί μια απίστευτη κατάρρευση κάνοντας ό,τι μπορούσε για να χάσει. Ναν, Λεσόρ και Παπαπέτρου «φόρτωναν» ασταμάτητα το ισραηλίτικο καλάθι, με τον πρώτο να μειώνει στον 1 (83-82) και τον Λεσόρ να ισοφαρίζει (83-83) στα 43” πριν το τέλος!

Ακολούθησε ωστόσο ένα κρίσιμο χαμένο ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκού, το οποίο οδήγησε σε τζάμπολ στα 15 δευτερόλεπτα με τη Μακάμπι να έχει να έχει εκείνη  την τελευταία επίθεση του ματς. Ο Γκραντ έκανε φάουλ στον Μπράουν στα 2.4”, ο Αμερικανός ευστόχησε σε αμφότερες (85-83) και ο Παναθηναϊκός που είχε τάιμ άουτ και την επαναφορά από τα πλάγια είδε τον Κέντρικ Ναν να αστοχεί…

Μακάμπι Τελ Αβιβ – Παναθηναϊκός 85-83

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83