ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός έκανε τον Ερυθρό Αστέρα να βλέπει «αστεράκια» και πάτησε στην τετράδα (highlights)

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τον Ερυθρό Αστέρα και πάτησε για τα καλά στην τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός μοιάζει «ασταμάτητος» και επικράτησε και του Ερυθρού Αστέρα με 82-65 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Πράσινοι κατέγραψαν την 4η σερί τους νίκη στη διοργάνωση, πατώντας πλέον για τα καλά στην τετράδα.

Μήτογλου (15π. 5 ρ. 2 α.), Γκραντ (14 π. 3 ρ. 2 α.), Σλούκας (9π. 3 ρ. 7 α.) και Αντετοκούνμπο (8 π. 6 ρ.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, βάζοντας την υπογραφή τους στη νέα σημαντική νίκη.

Οι Πράσινοι δεν ξεκίνησαν καλά στην αναμέτρηση, έχοντας στα πρώτα λεπτά 1/5 σουτ και τρία λάθη. Ωστόσο, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (4-7). Μετά από 3:50 λεπτά αγώνα οι παίκτες του Αταμάν πάτησαν… γκάζι και με σερί 7-0 μπήκαν σε θέση οδηγού (11-7). Περιόρισαν τα λάθη και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 20-17.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν την αναμέτρηση, χωρίς να έχουν ιδιαίτερα ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο η επιθετική λειτουργία ήταν υποδειγματική σε πολλές περιπτώσεις. Με Γκαντ και Σλούκα οι Πράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (38-29) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρετικός στο αμυντικό κομμάτι, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 38-31.

Γκριγκόνις και Σλούκας με δύο τρίποντα με το… καλησπέρα, κατάφεραν να φτάσουν στο +11 το σκορ (44-33). Από την άλλη, ο Μπολομπόι προσπαθούσε να κρατήσει τον Ερυθρό Αστέρα στο παιχνίδι. Ο Μήτογλου ανέβασε «στροφές» στην επίθεση και βοήθησε τα μέγιστα ώστε η διαφορά να παραμείνει σε διψήφιο αριθμό δέκα λεπτά πριν το φινάλε (61-50).

Παίκτης «κλειδί» μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Καλαϊτζάκης, που κατάφερε να κρατήσει τον Τεόντοσιτς χωρίς πόντο.

Ο κόσμος στις κερκίδες του ΟΑΚΑ είχε «ζεσταθεί» για τα καλά, οι παίκτες του Αταμάν ήταν αποφασισμένοι και χωρίς να χάσουν τη συγκέντρωσή τους κατάφεραν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με το 82-65 να είναι το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65.