ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός με άμυνα «ατσάλι» και σούπερ Ναν, διέλυσε τη Φενερμπαχτσέ και λίγο έλειψε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου ματς

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Φενερμπαχτσέ με 74-63, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει τις διαφορά 14 πόντων του πρώτου ματς.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Φενερμπαχτσέ με 74-63 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά του +14 από το πρώτο ματς.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 23 πόντους, ενώ μάζεψε τρία ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ, ενώ ο Λεσόρ ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρους και ελεύθερα σουτ στους Τούρκους από τα πρώτα λεπτά, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να κάνουν το 5-8. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και δεν άργησε το σκορ να ξεφύγει, κάτι που αποτυπώνεται στο επιμέρους σκορ που ήταν 13-21. Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε δυναμικά, καθώς εκτός από τους έξι πόντους που πέτυχε, έγινε ο πρώτος παίκτης στη Euroleague που έφτασε τις 2.000 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 1/10 δίποντα, ενώ η άμυνά του ήταν κάκιστη και όλα πήγαιναν στραβά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο παρκέ μπήκε και ο Γιώργος Παπαγιάννης ως αντίπαλος, ακούγοντας τη γιούχα από την κερκίδα.

Βιλντόσα και Καλαϊτζάκης «ζωντάνεψαν» τους γηπεδούχους, με την εικόνα να μην έχει καμία σχέση με την πρώτη περίοδο, αφού επέστρεψαν από το -12, καταφέρνοντας να φέρουν στα ίσια το ματς έξι λεπτά πριν το ημίχρονο (25-25). Οι παίκτες του Αταμάν ήταν σαφώς βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς, με τους Καλαϊτζάκη και Χουάντσο να ξεχωρίζουν και με ένα εκπληκτικό 25-9 να κάνουν την ανατροπή στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 38-30.

Οι Πράσινοι μετρούσαν μετά από 20 λεπτά αγώνα 12/26 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 20 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 7 επιθετικά).

Επιθετικό σόου από Ναν και νίκη για τον Παναθηναϊκό

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, με τον Νίκ Καλάθη να πετυχαίνει πέντε πόντους σε δύο λεπτά, κάνοντας το 42-35. Ο Λεσόρ ήταν εξαιρετικός, ενώ και ο Ναν μπήκε στην εξίσωση στην 3η περίοδο, με τους Πράσινους να τρέχουν ένα σερί 9-0 και τη διαφορά να ξεφεύγει στο +15 (53-38) τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, ο πίνακας του σκορ έδειχνε 57-47, με τον Ναν να πετυχαίνει τους 14 από τους τελευταίους 23 πόντους των γηπεδούχων. Το αξιοσημείωτο είναι πως η διαφορά διαμορφώθηκε χωρίς εύστοχο τρίποντο μετά τα δύο που είχαν μπει στην πρώτη περίοδο.

Οι παίκτες της Φενερμπαχτσέ μπήκαν αποφασισμένοι να «ροκανίσουν» τη διαφορά και το κατάφεραν άμεσα, αφού σε μόλις 1:45 λεπτά αγώνα έκαναν το 59-54. Ο Ναν ωστόσο ήταν εξαιρετικός, κουβαλώντας στις «πλάτες» του όλο το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού, αφού ήταν ο μόνος που σκόραρε κρατώντας τη διαφορά, πετυχαίνοντας οκτώ από τους 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Πράσινοι πάλεψαν μέχρι το τέλος να καλύψουν τη διαφορά, με τον Γκράντ να αστοχεί από τα 6,75 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με το τελικό 74-63 να είναι το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός με άμυνα «ατσάλι» και σούπερ Ναν, διέλυσε τη Φενερμπαχτσέ και λίγο έλειψε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου ματς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.