ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα λάθη του και ηττήθηκε από την ανώτερη Ζαλγκίρις (vid)

Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-68.

Την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 8-68 γνώρισε ο Παναθηναϊκός, που πέταξε την ευκαιρία για τριάδα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους, τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, όμως και ο μοιραίος αφού μέτρησε επτά λάθη.

Από την άλλη, εξαιρετικός ήταν ο Κίναν Έβανς που μέτρησε 24 πόντους, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ, με 4/5 τρίποντα, 5/6 δίποντα και 2/2 βολές.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν ήδη στο 18-13.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν έναν τρελό ρυθμό έχοντας 7/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα με τον Μπίρουτις να μετράει 10 πόντους λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Πράσινους να ισορροπούν την κατάσταση με τους Ναν και Γκριγκόνις. Μάλιστα, ο Αμερικανός έφτασε τους 13 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν υπήρχε η ίδια ευστοχία, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες να ξέφευγε στο σκορ. Οι Λιθουανοί με ένα επιμέρους 9-1 κατάφεραν στα τελευταία τρία λεπτά να δημιουργήσουν διαφορά, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 44-38 στην ανάπαυλα. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Ματίας Λεσσόρτ, ο οποίος πέτυχε τους εννιά από τους 13 συνολικά πόντους.

Η Ζαλγκίρις μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 13/22 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ οι Πράσινοι είχαν 9/15 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/10 βολές.

Άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και το πλήρωσε από τη Ζαλγκίρις

Οι παίκτες του Αταμάν με ένα επιμέρους 10-3 στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου μέρους έφεραν στα ίσια το ματς (49-48), με τους Λιθουανούς να βρίσκουν τις απαντήσεις από τα 6,75, με τον Έβανς να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα κενό διάστημα στο τέλος του δεκαλέπτου, κάτι που τον έφερε στο -8 (64-56).

Η Ζαλγκίρις με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να κάνουν διψήφια τη διαφορά (72-60), πεντέμισι λεπτά πριν το φινάλε. Οι Πράσινοι μετά την «ψυχρολουσία», πάτησαν… γκάζι και μάζεψαν τη διαφορά με τον Ναν να αναλαμβάνει και πάλι δράση, μειώνοντας στου επτά πόντους (74-67). Ωστόσο, ήταν και ο παίκτης με τα περισσότερα λάθη (7), με σημαντικότερο αυτό στα 2’14”, που έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, έχοντας φτάσει 40” πριν το φινάλε στο 80-67.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν και οι ελπίδες των Πρασίνων για ανατροπή, γνωρίζοντας τη 10η τους ήττα με σκορ 80-68 και πέφτοντας στην 5η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68.