ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΠΑΟΚ το αφεντικό στο θρίλερ της Πυλαίας – Ο Άρης τις εντυπώσεις (vids)

Ο ΠΑΟΚ το αφεντικό, ο Άρης το πάλεψε όσο μπορούσε το ντέρμπι της Πυλαίας

Ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να επικρατήσει στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επί του Άρη με 82-76, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, φάνηκε η διάθεση των γηπεδούχων να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κάτι που αποτυπώθηκε με τη λήξη του πρώτου 10λεπτου με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 30-22.

Η συνέχεια όμως ήταν ανάλογη για τον δικέφαλο και ομολογουμένως ακόμη καλύτερη καθώς εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα αρκετά λάθη που έκανε ο Άρης.

Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε το γεγονός πως η εικόνα ήταν τέτοια που οδήγησε την αναμέτρηση στην ανάπαυλα με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα απέναντι στον Άρη με είκοσι πόντους διαφορά (54-34).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως, έγινε ξεκάθαρο πως ο Άρης θέλησε να αλλάξει τις ισορροπίες και τα κατάφερε καθώς έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Παράλληλα, περιόρισε τον αρκετά επιθετικό ΠΑΟΚ στους 14 πόντους στην 3η περίοδο ενώ αντίθετα ο ίδιος σκόραρε 25 πόντους, με το σκορ να μαζεύεται στο 68-59.

Οι παίκτες ου Καστρίτη όμως δεν έμειναν εκεί καθώς ίδιο ήταν το σκηνικό και στην 4η και τελευταίο περίοδο του ντέρμπι της Πυλαίας, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στο καλάθι.

Ο δικέφαλος δυσκολευόταν και η λύση ήρθε κυρίως από ελεύθερες βολές και λάθη των παικτών του Άρη. Ένα μικρό σερί από πλευράς ασπρόμαυρων ήταν ικανό να ξεκλειδώσει το ματς σε ένα άκρως κομβικό σημείο.

Η νίκη στο θρίλερ της Πυλαίας σφραγίστηκε με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Άρη με , έχοντας ως πρώτος σκόρερ τον Κένταλ Σμιθ με 18 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκάλινατ με 19.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ το αφεντικό στο θρίλερ της Πυλαίας – Ο Άρης τις εντυπώσεις (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.