ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολίμπια Λιουμπλιάνα- Προμηθέας 98-84 : Χωρίς άμυνα

Μόνο και μόνο οι 36 πόντοι που δέχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο είναι ενδεικτικοί της εικόνας που είχε η ομάδα της Πάτρας σε εξ αναβολής αναμέτρηση για το Eurocup
Ολίμπια Λιουμπλιάνα- Προμηθέας  98-84 : Χωρίς άμυνα

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του Eurocup ο Προμηθέας υπέστη βαριά ήττα (98-84) στην Λιουμπλιάνα από την Τσεντεβίτα/Ολίμπια.

Αυτό το αποτέλεσμα είχε ως συνέπεια να μείνει ο Προμηθέας ακόμα πιο πίσω (ρεκόρ 4-10) και φυσικά να διατηρεί μεν κάποιες ελπίδες για την οχτάδα, χωρίς να είναι πολλές. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου άρχισε πολύ άσχημα στον αγώνα όταν η Ολίμπια με επιμέρους σκορ 10-1 στα τελευταία 2’45’’ της πρώτης περιόδου έφτασε στο 27-15.

Ο Προμηθέας εμφανίστηκε πιο συνεπής στην δεύτερη περίοδο όταν και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να «κλείσει» το ημίχρονο στο -5 (σκορ 48-43 για τους γηπεδούχους), αλλά με την άμυνά του να παραμένει προβληματική.

Και να «καταρρέει» τελικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Αν και μείωσε σε 48-45 στη συνέχεια έμεινε χωρίς καλάθι για 4’19’’ και η Ολίμπια έγραψε ένα σερί 20-0 και ξέφυγε με 65-45. Η άμυνα του Προμηθέα ήταν στα μαύρα της τα χάλια καθώς οι Σλοβένοι πέτυχαν 36 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (!!!) και βρέθηκαν στο 84-58.

Η Ολίμπια συνέχισε να σκοράρει σε υψηλό ρυθμό και ο Προμηθέας δε μπορούσε να ακολουθήσει. Ο Ζακ Όγκαστ έκανε πάρτι, οι Πούλεν, Φερέλ, Ντράγκιτς και Μπλάζιτς έβρισκαν στόχο και οι Σλοβένοι έφτασαν άνετα και καθαρά στην τελική επικράτηση. Ο Προμηθέας κατάφερε απλώς να περιορίσει την τελική διαφορά με ένα ιδιαίτερα παραγωγικό τελευταίο δεκάλεπτο, όταν όλα είχαν κριθεί όμως.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Γκόλεματς): Πούλεν 22, Φερέλ 16, Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19, Μπλάζιτς 14, Χότζιτς 3, Στσούκα, Όμιτς 4, Ντράγκιτς 10, Ραντοβάνοβιτς 4, Χάμποτ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 18, Γκάντι 14, Αγραβάνης 18, Ρογκαβόπουλος 8, Σίμπσον 5, Λάγιος, Άντριτς 6, Βασιλείου 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία στον Όμιλο του Προμηθέα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολίμπια Λιουμπλιάνα- Προμηθέας 98-84 : Χωρίς άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.