ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Αρμάνι Μιλάνο 67-58: Την τσάκισε στην τελευταία περίοδο

Η άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό για 30 λεπτά κι έδωσε ενέργεια κι αυτοπεποίθηση για το επιθετικό κρεσέντο της τελευταίας περιόδου και την καθαρή νίκη επί της Αρμάνι

Ο Ολυμπιακός πήρε ενέργεια από την άμυνά του όταν ήταν άστοχος και στην τελευταία περίοδο πήρε παραμάζωμα την Αρμάνι (67-58) βλέποντας για τα καλά πλέον την τετράδα.

Μετά απ’ αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-9 ενώ η Αρμάνι παρέμεινε τρίτη με 17-8 πλέον. Οι Πειραιώτες έχουν έναν αγώνα λιγότερο και μπορούν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο τους Ιταλούς, τους οποίους έχουν νικήσει δύο φορές. Άρα υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία.

Η άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό στο διάστημα που οι παίκτες του ήταν άστοχοι (για τριάντα λεπτά) και τελικά έδωσε ενέργεια στην τελευταία περίοδο. Τότε που κόντεψε να πετύχει σχεδόν τόσους πόντους όσους είχε βάλει στα προηγούμενα τριάντα λεπτά.

Ο ΜακΚίσικ άλλαξε όλο τον επιθετικό ρυθμό ενώ έβγαλε τρομερή ενέργεια. Μεγάλη η συνέπεια των παικτών του Ολυμπιακού στην άμυνα, ενώ ο Σλούκας και ο Βεζένκοφ μίλησαν στις κρίσιμες στιγμές δίνοντας αέρα υπεροχής στην ομάδα. Εξαιρετικός ο Φαλ ενώ σπουδαία δουλειά έκανε στην άμυνα ο Γουόκαπ.

Ο Ολυμπιακός είχε πολλά επιθετικά προβλήματα στην πρώτη περίοδο και μάλιστα έπαθε «αφλογιστία» για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η Αρμάνι ήταν πάντα έτοιμη να «τιμωρήσει» τα λάθη της ελληνικής ομάδα και προηγήθηκε 15-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν  2/14 σουτ (0/6 τρίποντα) αλλά και 5 λάθη. Οι Ντόρσεϊ, Σλούκας και Βεζένκοφ είχαν συνολικά 0/6 σουτ και ο Ολυμπιακός είχε σκορ από τον Φαλ αλλά και από 2 βολές του Γουόκαπ!

Η είσοδος του Σακίελ ΜακΚίσικ άλλαξε το ρυθμό του Ολυμπιακού στην επίθεση ενώ η άμυνά του έβγαζε ακόμη περισσότερη ενέργεια. Χρειάστηκε να σπάσει το ρόδι μετά από 6 λεπτά χωρίς καλάθι (μείωσε σε 19-9) και στη συνέχεια άρχισε να «μαζεύει» τη διαφορά.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 27-25 στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος (6/24 σουτ) αλλά είχε βρει περισσότερες λύσεις ενώ τον κρατούσε η άμυνά του. Τα 10 λάθη (για μόλις 3 ασίστ) σε ένα ημίχρονο ήταν μεγάλο πρόβλημα πάντως πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή που περισσότερα από τα μισά (συγκεκριμένα 6) ήταν κλεψίματα της Αρμάνι.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στις αρχές της 3ης περιόδου αλλά ο Χολ έσπασε το σερί άστοχων τριπόντων (0/5 στο ημίχρονο) των Ιταλών και με δύο εύστοχα σουτ άνοιξε την άμυνα του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι έχτισε πάντως μια διαφορά (37-29) και ο Ολυμπιακός προσπάθησε και πάλι με την άμυνά του να επιστρέψει.

Ισοφάρισε (43-43) στις αρχές της τελευταίας περιόδου και με τον εκπληκτικό ΜακΚίσικ πέρασε μπροστά με 48-47 στο 33’ και με 56-50 στο 35’ μετά από δύο τρίποντα του Σλούκα! Ο Ολυμπιακός πήγαινε στην πιο παραγωγική του περίοδο αλλά είναι ξεκάθαρο ότι η άμυνα ήταν ο τομέας που έδωσε φτερά, ενέργεια κι αυτοπεποίθηση.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» λειτουργούσαν πολύ καλά και στην επίθεση, αξιοποιώντας και τον Φαλ με αποτέλεσμα να ξεφύγουν 60-53 με 3’28’’ για το τέλος. Το πάρτι είχε αρχίσει: Το σκορ πήγε στο 64-53

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12, Σλούκας 16, Μάρτιν, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ 14

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεζ 2, Ταρσζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 15, Ντιλέινι 8, Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7, Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Αρμάνι Μιλάνο 67-58: Την τσάκισε στην τελευταία περίοδο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College