ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Χάποελ Χολόν 88-77: Όταν σοβαρεύτηκε, νίκησε

Πρώτος σκόρερ ο Άλεκ Πίτερς, καθοριστικός Λαρεντζάκης στην τελευταία περίοδο, διπλάσιες προσπάθειες για τρίποντο από δίποντο οι «ερυθρόλευκο黨

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα από τη μαχητική Χάποελ Χολόν αλλά τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 88-77.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός είχε διπλάσιες προσπάθειες για τρίποντα (42) από δίποντα (21) απέναντι στην άμυνα της Χολόν, στον αγώνα που έκλεισε την πρώτη μέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο.

Ο Ολυμπιακός είχε εκρηκτικό ξεκίνημα και στο 5’40’’ προηγήθηκε με 16-5 έχοντας συνολικά 4/6 τρίποντα και με τον Τόμας Γουόκαπ να έχει 3/3. Όμως στο χρόνο που απέμενε δεν πέτυχε παρά μόνο ένα τρίποντο με τον Κάνααν με αποτέλεσμα η Χολόν να πλησιάσει σε 19-14.

Ακόμα δύο τρίποντα από τον Λαρεντζάκη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 25-14 αλλά οι Ισραηλινοί μάζεψαν ξανά τη διαφορά και μείωσαν σε 29-28 στο 15’30’’ ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν ισόπαλο στο 36-36.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 25 προσπάθειες για τρίποντα (κι 8 εύστοχα) και μόλις 7 για δίποντα ενώ είχε πάρει 14 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν έναν «αφιονισμένο» Άλεκ Πίτερς στην 3η περίοδο καθώς στο 25’30’’ είχε πετύχει 15 από τους 21 πόντους της ομάδας το στο διάστημα αυτό! Ο Μπλακ δεν είχε σκοράρει καθόλου στο πρώτο εικοσάλεπτο και είχε πάρει φωτιά στην 3η περίοδο φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο 48-40 και στο 57-51 χωρίς όμως να καταφέρει να «ξεκολλήσει» από την Χολόν.

Ο Ολυμπιακός είχε παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο (πέτυχε 29 πόντους) κι έφτασε στο 30’ με το σκορ στο 65-59 υπέρ του και με τα τρίποντα (13/33) να είναι το μεγάλο του όπλο. Ο Πίτερς είχε κάνει θραύση στην 3η περίοδο.

Ο Τζο Ράγκλαντ έδωσε προβάδισμα στην Χολόν για πρώτη φορά στον αγώνα στο 33’ (σκορ 67-65) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 12-0 και μέσα σε τρία λεπτά ξέφυγε με 77-67. Φαίνεται πως σε εκείνο το σημείο που πέρασαν μπροστά οι Ισραηλινοί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αφυπνίστηκαν

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλέον τον έλεγχο και δε θα μπορούσαν να χάσουν τη νίκη με τίποτα.

O Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα στην τελευταία μέρα του τουρνουά, το Σάββατο (24/9-18:00).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 9, Παπανικολάου 10, Μπλακ 4, Πίτερς 15, ΜακΚίσικ 10, Κάνααν 6, Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 13, Φαλ 7, Βεζένκοφ 8, Μπόλομποϊ

ΧΟΛΟΝ: Ράγκλαντ 13, Τζόνσον 8, Μπουρντίλιον 6, Ντάλτον 9, Τζόουνς 10, Ντόσον 6, Αμίρ, Κάτζι 16, Μισγκάβ 9

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Χάποελ Χολόν 88-77: Όταν σοβαρεύτηκε, νίκησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.