ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Εφές 87-85: Η βραδιά του Σλούκα (vid)

To τρίποντο του ηγέτη του Ολυμπιακού έδωσε τέλος στην αγωνία και μετά από παράταση οι Πειραιώτες έριξαν στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ήταν η βραδιά του και ο Κώστας Σλούκας και το τρίποντο που πέτυχε, ο Ολυμπιακός επικράτησε 87-85 της Εφές στην παράταση (75-75).

Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στα 14-9, πατάει πλέον πολύ γερά στην οχτάδα και περιμένει την Αρμάνι Μιλάνο μετά τη διακοπή (24/2) στο ΣΕΦ ώστε να κοιτάξει ακόμα ψηλότερα. Τρομερός ο αγώνας, με τον Σλούκα (23 πόντοι- 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ) να παίζει όλο το δεύτερο ημίχρονο και την παράταση και συνολικά 39 λεπτά και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κρατάει τον Ολυμπιακό στο δύσκολο διάστημα.

Σπουδαία εμφάνιση και κατάθεση ψυχής από τον Βεζένκοφ που έπαιξε για 37 λεπτά. Χωρίς τον τραυματία Γουόκαπ (τον καλύτερο αμυντικό του γκαρντ) αγωνίστηκε η ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός λειτούργησε άριστα επιθετικά στην πρώτη περίοδο. Και παρά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (2/7) κατάφερε να σκοράρει 26 πόντους (9 ο Σλούκας και 8 ο Βεζένκοφ) αλλά και να προστατέψει τη ρακέτα του. Η Εφές ήταν άστοχη από τα περιφερειακά σουτ (0/7 τρίποντα) και δεν είχε ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ.

Αυτό έδωσε την άνεση στον Ολυμπιακό ώστε να ελέγξει το ρυθμό (26-17 η πρώτη περίοδος) και να είναι ιδιαίτερα παραγωγικός. Η Εφές άρχισε να βρίσκει σκορ από τα τρίποντα (το σύνθημα έδωσε ο Μορμάν) και παράλληλα ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε κι έχασε τη συγκέντρωσή του στην επίθεση. Οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 7-0 όταν προηγήθηκαν 38-37 στο 19’ καθώς είχε βρει ρυθμό και ο Μίσιτς.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος με 42-41, αλλά θα έπρεπε να αλλάξει αρκετά πράγματα στο δεύτερο μέρος. Κυρίως να κάνει λίγο δυσκολότερη τη ζωή των περιφερειακών της Εφές που έβγαλε ημίχρονο με ένα λάθος (δεν είχε κανένα στη δεύτερη περίοδο) και κατόρθωσε να είναι κοντά αν και ο Λάρκιν είχε 0/3 σουτ (και τρεις πόντους όλους από βολές). Τα 12/17 δίποντα των Τούρκων δεν ήταν καλό σημάδι (επίσης από τα 0/7 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου πήγαν στα 4/7 στο δεύτερο) ενώ από πλευράς Ολυμπιακού, Σλούκας, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ είχαν πετύχει τους 26 από τους 42 πόντους.

Με σερί 8-0 ο Ολυμπιακός απάντησε στο προσπέρασμα των Τούρκων και βρέθηκε στο 50-45 έχοντας πάρει λύσεις από την άμυνά του. Στα πρώτα 3’30’’ της 3ης περιόδου η Εφές είχε κάνει 3 λάθη όταν είχε μόνο ένα σε όλο το πρώτο μέρος. Ο Κώστας Σλούκας έδινε λύσεις δημιουργικά και εκτελεστικά, αλλά το άλυτο πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τη δημιουργία του Σέρβου που έκανε «πρώτο μάγκα» τον Τίμπορ Πλάις.

Ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να απειλήσει μέσα από τη ρακέτα κι έβρισκε λύσεις μόνο στα περιφερειακά σουτ καθώς η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 61-61.

Η Εφές τιμώρησε κάθε λάθος του Ολυμπιακού στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου όταν και προηγήθηκε 67-63 ενώ στο 35’ ήταν μπροστά με 71-68. Ο Ολυμπιακός είχε κάνει ήδη τέσσερα λάθη στο διάστημα αυτό ενώ αναζητούσε λύσεις. Η επιμονή του Φαλ έδωσε δύο επιθέσεις στον Ολυμπιακό που όμως είχε ξεκάθαρα επιθετικά ζητήματα.

Με 1’48’’ για το τέλος, το έμμεσο τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε το σκορ στο 73-73 και με τον Μπομπουά να αποβάλλεται με 5 φάουλ (νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Σιμόν μετά από αντιαθλητικό και τεχνική ποινή). Ο Ντόρσεϊ πήρε πάλι την ευθύνη (75-73) και έλυσε το επιθετικό ζήτημα του Ολυμπιακού.

Τα δύο άστοχα τρίποντα της Εφές έδωσαν ευκαιρία στον Ολυμπιακό αλλά ο Ντόρσεϊ έχασε τη μπάλα, με 27’’ να απομένουν πλέον για το τέλος. Ο Μίσιτς ισοφάρισε αλλά η τελευταία επίθεση ήταν στην ελληνική ομάδα (15’’ για τη λήξη του αγώνα). Ο Ντόρσεϊ αστόχησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου ο γκαρντ του Ολυμπιακού συνέχισε να πρωταγωνιστεί.

Με 4 δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός πέρασε με 81-78 αλλά ακόμα ο αγώνας είχε δρόμο. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία αλλά ο Σλούκας έχασε δύο σουτ. η Εφές απάντησε (81-82) και με 1’08” για το τέλος ο ΜακΚίσικ είχε 1/2 βολές (82-82). Ο Σέιν Λάρκιν με 45” για το τέλος ευστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Ντόρσεϊ ήταν παρών (84-85). Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα και ο Σλούκας με τρίποντο χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 (καν.αγ.), 87-85

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ 19, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 10, Σλούκας 23, Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, ΜακΚίσικ 6

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 13, Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3, Μορμάν 11, Πλάις 14, Μίσιτς 12, Ντάνστον 9, Σιμόν 8

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Εφές 87-85: Η βραδιά του Σλούκα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College