ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82: Έχασε τα ριμπάουντ και το Game 2 – Πάει για break στην Πόλη

Δείτε πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (28/4)

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82: Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο του Game 2 και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ισοφάρισε 1-1 τη σειρά για τα playoffs της EuroLeague.

Πέντε επιθετικά ριμπάουντ πήραν οι γηπεδούχοι, 15 οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έκαναν 7 λιγότερα λάθη (14-7) και 5 παραπάνω ασίστ (16-21).

Η Φενέρ είχε μόλις 4 παραπάνω ριμπάουντ στο σύνολο, αλλά από τη στιγμή που κυριάρχησε στη ρακέτα του Ολυμπιακού, πήρε μία δίκαιη νίκη.

Κάρσεν Έντουαρντς (16π.), Νάιτζελ Χέις (15π.-6ρ.-5ασ.) και Τζόναθαν Μότλεϊ (15π.), χάρισαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Σάσα Βεζένκοφ (18π. με 11/11 βολές-7ρ.), Κώστας Σλούκας (18π. με 5/6 δίποντα) και Τόμας Γουόκαπ (9π.-6ασ.), έκαναν τα περισσότερα για τον Ολυμπιακό.

Το Game 3 έχει οριστεί για τις 3 Μαΐου στις 20:45, με γηπεδούχο αυτή τη φορά την τουρκική ομάδα, ενώ το Game 4 θα γίνει στις 5 Μαΐου την ίδια ώρα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου, εν αντιθέσει με το Game 1 που η Φενέρ τού είχε βάλει δύσκολα.

Το 10-1 (με 10-0 σερί) ήταν ένα καλό μαντάτο, ενώ ακόμα καλύτερο ήταν το 24-10 στο φινάλε με το τρίποντο του Σλούκα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +16, αλλά στη συνέχεια η Φενέρ βελτιώθηκε πολύ αμυντικά και, κυρίως, άρχισε να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ.

Χαρακτηριστικά είχε μία παραπάνω κατοχή στο πρώτο δεκάλεπτο και 12 περισσότερες στο δεύτερο!

Πάντως με τον αθόρυβο Βεζένκοφ να βρίσκει σκορ, ο Ολυμπιακός κρατούσε τα ηνία και μπήκε στην τελευταία περίοδο από το +5.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, το 56-51 μετατράπηκε σε 58-63. Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και πέτυχε 9-0 σερί, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε 73-68. Το ΣΕΦ ξαναμπήκε για τα καλή στην εξίσωση.

Τότε, όμως, άρχισαν οι κακές επιλογές στην επίθεση, ο Σλούκας τράβαγε κουπί μόνος και από τη στιγμή που η Φενέρ εξακολουθούσε να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της.

Με 06:24 να απομένουν και το σκορ στο χαμηλό 58-63 η Φενέρ είχε 18 παραπάνω επιθέσεις! Αυτό στοίχισε στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία δέχθηκε 29 πόντους στο δ’ δεκάλεπτο. Τώρα θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον ένα break στο γήπεδο που έριξε 20άρα στις 31 Ιανουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82