ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Μακάμπι 95-89: Ξανά στην κορυφή, αγωνία για Σλούκα

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταλυτική για τον Ολυμπιακό που είχε τον έλεγχο απέναντι στην Μακάμπι με τον τρομερό Γουόκαπ (9 πόντοι- 12 ασίστ). Τραυματίστηκε στη μέση κι αποχώρησε ο Σλούκας
Ολυμπιακός- Μακάμπι 95-89:  Ξανά στην κορυφή, αγωνία για Σλούκα

Με τον Τόμας Γουόκαπ να προσφέρει συνολικά 36 πόντους ο Ολυμπιακός νίκησε και την Μακάμπι (95-89) και βρέθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί με την Ρεάλ Μαδρίτης (14-7) αλλά υπερέχει στην ισοβαθμία αφού την έχει νικήσει δύο φορές. Η Μακάμπι πάλεψε ως το τέλος (πέτυχε μάλιστα 4 συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο) αλλά η αλήθεια είναι ότι η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο. Τρομερός Γουόκαπ με 9 πόντους και 12 ασίστ (από τις οποίες ήρθαν άλλοι 27 «ερυθρόλευκοι» πόντοι. Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ (23 πόντοι) που δεν έπαιξε καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσαν λύσεις οι Πίτερς και ΜακΚίσικ.

Ο τραυματισμός του Κώστα Σλούκα στη μέση (αποχώρησε και δεν επέστρεψε ενώ πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 9 λεπτά) προβληματίζει τον Γιώργο Μπαρτζώκα ενόψει της συνέχειας καθώς ακολουθεί «διαβολοβδομάδα».

Η Μακάμπι είχε διαβάσει άριστα τις αλλαγές στην άμυνα του Ολυμπιακού και κατάφερε να αιφνιδιάσει. Προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-10) περίπου στα μισά της πρώτης περιόδου έχοντας συνολικά  5/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Οι Πειραιώτες είχαν και 4 χαμένες βολές (όλες από τον Φαλ)  και θα έπρεπε να βελτιώσουν σημαντικά την άμυνά τους προκειμένου να «κόψουν» το ρυθμό της Μακάμπι.

Κι αυτό έγινε στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου όταν ο Ολυμπιακός με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 24-23 και μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα (24-25) αλλά οι Πειραιώτες είχαν βελτιωθεί αισθητά προϊόντος του χρόνου. Και βέβαια είχαν πετύχει 24 πόντους έχοντας 6 χαμένες βολές (7/13).

Ο Ολυμπιακός έκανε νέο σερί (9-0) και με πρωταγωνιστή τον Σακίελ ΜακΚίσικ βρέθηκε στο 33-27 αλλά επί της ουσίας ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή. Η άμυνα των Πειραιωτών έκανε τη διαφορά αφού «ξεχαρβάλωσε» την ομάδα του Κάτας οι παίκτες του οποίου δεν έβρισκαν εύκολα- πλέον- το δρόμο προς το καλάθι. Στο 18’ το σκορ έφτασε στο 49-34 με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ήδη 14 ασίστ και να έχουν βγάλει εκτός αγώνα τον Μπάλντουιν.

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό στο 51-36 και σε υψηλή παραγωγή παρά τις 8 χαμένες βολές (12/20). Επίσης είχε 11 ριμπάουντ περισσότερα και είχε «τιμωρήσει» με 13 πόντους τα λάθη των φιλοξενούμενων. Το δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 27-11) ήταν η «απόλυτη αιχμαλωσία» της Μακάμπι αλλά είχε κι ένα κακό μαντάτο: Τον τραυματισμό του Κώστα Σλούκα στη μέση.

Η αλήθεια είναι ότι στην 3η περίοδο η Μακάμπι άρχισε και πάλι εντυπωσιακά στην επίθεση απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού που είχε «χαλαρώσει». Μείωσε σε 64-55 έχοντας πετύχει 19 πόντους σε 4’30’’ στο δεύτερο μέρος. Με ένα λεπτό για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-61 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεν τον έλεγχο αλλά ο αγώνας «παιζόταν».

Προφανώς και ήταν το χρονικό σημείο που η απουσία του Κώστα Σλούκα ήταν εμφανής. Η εμπειρία του ηγέτη του Ολυμπιακού έλειψε καθώς θα έδινε κάποια πράγματα που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να «ξεκολλήσει». Τα επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι (6 στο τρίτο δεκάλεπτο) έκαναν ζημιά στην ελληνική ομάδα όπως και ο Ρομάν Σόρκιν που κυριαρχούσε (23 πόντοι συνολικά, οι 17 στο τρίτο δεκάλεπτο, με 9/11 δίποντα και 8 ριμπάουντ, τα 2 επιθετικά).

Το 4ο τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο έφερε την Μακάμπι ακόμα πιο κοντά (73-67) αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Πίτερς και ΜακΚίσικ (79-69 στο 34’ με σερί 6-0). Ο Γουόκαπ δημιουργούσε (12 ασίστ στο 34’) όταν ο Ολυμπιακός έφυγε και πάλι (80-69) όμως ο αγώνας είχε ακόμα πολύ δρόμο.

Το τρίποντο του Λαρεντζάκη (με 3’ για το τέλος) ενώ ακόμα ένα του Πίτερς (με 2’26’’ πλέον για τη λήξη) έβαλαν οριστικό τέλος στον αγώνα. Ανεξάρτητα από το ότι 3/3 τρίποντα από τον Άνταμς (2 ) και τον Μπάλντουιν  έδειχναν τη διάθεση της Μακάμπι να παλέψει ως το τέλος. Ο Γουόκαπ με δικό του τρίποντο «σφράγισε» τη δική του σπουδαία εμφάνιση και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64,  95-89

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Κάνααν 9, Λούντζης, Λαρεντζάκης 8, Φαλ 2, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 23, Παπανικολάου 10, Πίτερς 9, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 13

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 13, Μπάλντουιν 11, Μάρτιν 6, Μένκο, Σόρκιν 23, Ντιμπαρτολομέο 12, Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νέμπο 2, Κόλσον 13

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μακάμπι 95-89: Ξανά στην κορυφή, αγωνία για Σλούκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College