ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Το εξωπραγματικό 27-2 τον πήγε τελικό!

Διαβάστε πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση Ολυμπιακός - Μονακό για την ημιτελική φάση του Final 4 της EuroLeague

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Χάρη στο εξωπραγματικό 27-2 του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «κατάπιε» τον πρωτάρη αντίπαλο σε Final 4 και προκρίθηκε στον τελικό της EuroLeague!

Αντίπαλος των νταμπλούχων Ελλάδας θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΜπαρτσελόναΡεάλ Μαδρίτης (τζάμπολ στις 21:00).

Σάσα Βεζένκοφ (19π.-6ρ.-3ασ.), Κώστας Παπανικολάου (15π.-8ρ.) και Μουσταφά Φαλ (12π.-4ασ.) ήταν οι κορυφαίοι στην παραγωγικότητα.

Όμως, ο Αϊζάια Κάνααν με την τρομερή άμυνα και οι Τόμας Γουόκαπ-Κώστας Σλούκας με τις 7 ασίστ ήταν εξίσου τρομεροί στο β’ ημίχρονο.

Η Μονακό τα πήγε πολύ καλά στο α’ μέρος, ωστόσο δεν… επέστρεψε ποτέ από τα αποδυτήρια για τα άλλα δύο δεκάλεπτα.

Ο Έλι Οκόμπο είχε 17π.-5ασ., ο Μάικ Τζέιμς επίσης 17π., αλλά ήταν εξαφανισμένος στο β’ ημίχρονο και ο Τζόρνταν Λόιντ 11π.-7ρ. για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, η οποία είχε νικήσει στα δύο παιχνίδια της regular season, όμως, τώρα μιλάμε για Final 4 και Ολυμπιακό!

Η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός – Μονακό:

Με Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ άρχισε ο Μπαρτζώκας, με Τζέιμς, Λόιντ, Ουαταρά, Μπράουν και Μοτεγιούνας απάντησε ο Ομπράντοβιτς.

Το βασικό χαρακτηριστικό στο ξεκίνημα ήταν η νευρικότητα των παικτών του Ολυμπιακού. Το μαρτυρούν οι 3/7 βολές και τα πολλά άστοχα δίποντα. Κάποια τρίποντα κρατούσαν την ομάδα του Πειραιά κοντά στο σκορ.

Μόλις 14 πόντους έβαλε ο πρωτοπόρος της regular season στην πρώτη περίοδο που δεν μπορούσε με τίποτα να βρει ρυθμό και δημιουργικότητα.

Ελπιδοφόρο ήταν το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου με επιμέρους 8-2, χάρη στις ασίστ του Σλούκα και τα καλάθια του ΜακΚίσικ. Καλή ήταν και η αμυντική λειτουργία σε εκείνο το χρονικό σημείο. Αντίθετα, οι προσπάθειες από τη γραμμή των βολών ήταν 5/12 σε 15 λεπτά!

Η Μονακό συνήλθε άμεσα, μετατρέποντας το 24-25 σε 26-33, με τον Τζέιμς να γίνεται ο πρώτος διψήφιος του ημιτελικού. Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 29-41 του α’ ημιχρόνου με 3/3 βολές. Ο Ολυμπιακός είχε 4/12 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 9/18 βολές.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε σκυλίσια άμυνα, επανήλθε με σερί 14-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα.

Η Μονακό έμεινε χωρίς σκορ για 5,5 και ο μοναδικός διακριθείς ήταν ο Μπράουν χάρη στα τρία επιθετικά του ριμπάουντ. Οι επιθέσεις ήταν τραβηγμένες από τα μαλλιά ή εκπρόθεσμες. Στο μεταξύ, η εξέδρα μπήκε στην εξίσωση μετά από πολλά λεπτά παγωμάρας.

Ο Παπανικολάου έβαλε κρίσιμα καλάθια, ο Γουόκαπ έφτασε τις 7 ασίστ, ο Κάνααν έπαιξε τρομερή άμυνα. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 27-2! Με κερασάκι στην τούρτα το τρίποντο του Λαρεντζάκη από το… σπίτι του στα 1,6”. Τα δίποντα ήταν 8/9 και τα τρίποντα 3/4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός απλώς φρόντισε να διαφυλάξει το προβάδισμα. Είναι από τις μηδαμινές περιπτώσεις που σε τέτοιο επίπεδο μία ομάδα χάνει με 12 στο ημίχρονο και μετατρέπει την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία. Η Μονακό… πνίγηκε. Έβαλε 41π. στο α’ μέρος και 21 στο β’. Οι νικητές, από την πλευρά τους, σημείωσαν 29 και 47 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Δείτε τα στατιστικά ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Το εξωπραγματικό 27-2 τον πήγε τελικό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.