ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Μονακό 76-81: Εγκλωβίστηκε και στραβοπάτησε

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ από την εξαιρετική Μονακό που βραχυκύκλωσε τους «ερυθρόλευκους» και νίκησε δίκαια. Μετά το ΟΑΚΑ πέρασε κι από την έδρα των ερυθρόλευκων

Μετά από 9 νίκες σε επίσημους αγώνες ο Ολυμπιακός ηττήθηκε αφού η Μονακό αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» και ταυτόχρονα ιδιαίτερα έξυπνη ομάδα.

Πλέον μετά το 76-81 ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο 4-1 στην Euroleague όσο και η Μονακό. Το δεύτερο μέρος αποδείχθηκε καθοριστικό καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως, σούταραν συνολικά με 42% στα τρίποντα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και βρήκαν λύσεις από το τρομερό δίδυμο Μάικ Τζέιμς- Έλι Οκόμπο.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος (9/27 τρίποντα), μόνο ο ΜακΚίσικ έκανε το step up ενώ για πρώτη φορά ήταν κακός ο Βεζένκοφ. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού, την Παρασκευή (4/11) στο ΣΕΦ, η Βαλένθια.

Η Μονακό πήρε τους πρώτους 9 πόντους της από τον Μάικ Τζέιμς (με 3/3 βολές και 2/2 τρίποντα) κι ενώ τα 0/4 τρίποντα του Ολυμπιακού φανέρωναν ένα πρώτο πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Μετά από έξι άστοχα τρίποντα ο Βεζένκοφ βρήκε στόχο έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να έχει αποτελεσματικότητα στην άμυνα αφού οι Γάλλοι δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα για να βρουν καλάθι.

Επίσης στο πρώτο δεκάλεπτο (σκορ 16-17) ο Ολυμπιακός είχε κι άλλο πρόβλημα καθώς τα 3 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων ήταν ένα ζήτημα που έπρεπε να λυθεί.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ πέτυχε τους 10 από τους 21 πόντους των «ερυθρόλευκων» στη δεύτερη περίοδο και ήταν ο κύριος υπεύθυνος που ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεύτερο ημίχρονο στο 37-33. Οι Πειραιώτες είχαν εξαιρετική δημιουργία (11 ασίστ με 4 του Σλούκα και τρεις του Λαρεντζάκη), έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα και βρήκαν 10 πόντους στον αιφνιδιασμό αλλά και 9 από λάθη αντιπάλου (συνολικά 10), είχαν λίγα λάθη (3) όμως το ισχνό +4 (παρά το αξιόλογο παθητικό των 33 πόντων) είχε εξήγηση.

Πρώτον στα 4/16 τρίποντα και δεύτερον στα 6 επιθετικά ριμπάουντ των Μονεγάσκων που τους προσέφεραν 11 πόντους. Πάντως με τον Μπόλομποϊ στο «5» ο Ολυμπιακός ήταν περισσότερο λειτουργικός κι ανέβασε ταχύτητα στο παιχνίδι του ενώ κράτησε χωρίς πόντο την αντίπαλό του στα τελευταία 2’39’’ του πρώτου μέρους.

Παρά το καλό ξεκίνημα (41-33) η Μονακό βρήκε τον τρόπο να απαντήσει με 10-0 και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (με το σκορ στο 47-46 για τους φιλοξενούμενους) το προβάδισμα είχε αλλάξει «χέρια» συνολικά 18 φορές κι αυτό δείχνει πόσο συναρπαστικός ήταν ο αγώνας αλλά και ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να βρει σταθερό ρυθμό στην επίθεση.

Η Μονακό είχε καταφέρει να «χαλάσει» το παιχνίδι του Ολυμπιακού και με 1’23’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε με 53-49 ενώ στα 47’’ έφτασε στο 56-51.  Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 5 λάθη (αν και στο πρώτο ημίχρονο είχε συνολικά 3) κι επίσης 5/13 σουτ και ούτε ένα πόντο μέσα από το «ζωγραφιστό»! Την ίδια στιγμή που η Μονακό έκλεισε μια περίοδο με 9 ασίστ για μόλις 1 λάθος και συνολικά 10/16 σουτ (7/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός δε βρήκε ευκαιρίες για φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, υπήρχε αστοχία, η μπάλα δεν περνούσε κοντά στο καλάθι και τα πράγματα δυσκόλεψαν.

Ο συναγερμός ήχησε για τα καλά όταν ακόμα ένα τρίποντο του Οκόμπο έφερε την Μονακό στο 59-51 ενώ 7’53’’ πριν το τέλος η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 12 (σκορ 54-66). Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που πήρε και πάλι τη μπάλα στα χέρια του (αναμενόμενο) και ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στον τρόπο παιχνιδιού του ώστε να μπορέσει να το διεκδικήσει.

Με 4’50’’ για το τέλος, πλέον, ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 72-66 με το τρίτο του τρίποντο αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις, η (γεμάτη ταλέντο) Μονακό με τρίποντο του Οκόμπο ξέφυγε με 80-68 ενώ απέμεναν 1’20’’ για το τέλος και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Οι «ερυθρόλευκοι» στραβοπάτησαν στην έδρα τους απέναντι σε μια ομάδα που σίγουρα έπαιξε καλύτερα στο συγκεκριμένο αγώνα κι έφτασε δίκαια στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10, Κάνααν 5, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10, Πίτερς 3, ΜακΚίσικ 15

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9, Οκόμπο 23, Λόιντ 10, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 6, Μορμάν 3, Μοτεγιούνας 6, Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μονακό 76-81: Εγκλωβίστηκε και στραβοπάτησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College