ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Του έχει πάρει τον αέρα για τα καλά (vids)

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο ώστε να διαλύσει κάθε ίχνος αμφισβήτησης για την κυριαρχία του και να νικήσει ξανά τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός είχε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 29-10 που αποδείχθηκε καθοριστικο για τη νίκη και την πρόκριση.

Πλέον μετά το 81-65 επί του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες επί του αιώνιου αντιπάλου και ταυτόχρονα θα διεκδικήσει το Κύπελλο την Κυριακή (19/2-19:15) κόντρα στον Βασίλη Σπανούλη και το Περιστέρι.

Βεβαίως είναι ξεκάθαρο όταν ο Ολυμπιακός έχει πάρει για τα καλά τον αέρα του Παναθηναϊκού, κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και βέβαια το επιβεβαιωνει διαρκώς στο γήπεδο. Το σερί των 12 νικών είναι τρομακτικό όπως κι αν το σκεφτείς.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε ότι παρά καλύτερα στον αγώνα καθώς στο 7′ προηγήθηκε με 14-10 αλλά μέσα σε 1’15” ο Σάσα Βεζένκοφ με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε το σύνθημα για την αντεπιθεση του Ολυμπιακού (18-14).

Ο τρομερός Πάρις Λι κρατούσε τον Παναθηναϊκό σε καλό ρυθμό και δημιουργουσε προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού ενώ οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν επιθετικές λύσεις πέραν του Βεζένκοφ.

Οι πράσινοι ήταν μπροστά με 30-27 στο 14′ σε έναν αγώνα με υψηλό ρυθμό και σκορ. Έκλεισαν το ημίχρονο με 40-35 έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση ενώ παράλληλα δούλεψαν καλά στην άμυνα όπου έκανε μεγάλη δουλειά ο Λευτέρης Μποχωριδης.

Ο Ολυμπιακός είχε μεινει στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο καθώς εκτός του Βεζένκοφ δεν είχε άλλο παίκτη με επίδραση στην επίθεση .

Εντεκα ποντοι από Παπανικολάου και Κάνααν έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 46-40 στο 24′ και καθώς ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πλέον περισσότερο στην επίθεση.

Ο Κάνααν είχε πάρει φωτιά όταν το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 17-0 και ο Αμερικανός τους 14 πόντους. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 52-40 όταν ο Παναθηναϊκός είχε μείνει για 5’30” χωρίς καλάθι!

Το γήπεδο άρχισε να κατηφορίζει καθώς ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο από βολές και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 60-43 με 1’39” για το τέλος της 3ης περιόδου. Το 64-50 στο 30′ και το 29-10 στο τριτο δεκάλεπτο έδειχναν την εικόνα του αγώνα ξεκάθαρα.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας. Στο 35′ το σκορ ήταν 75-60 και φυσικά τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ (Μπαρτζώκας): Γουοκαπ 2, Κάνααν 14, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Πάπας, Φαλ 4, Σλούκας 7, Βεζένκοφ 22, Παπανικολάου 15, Μπόλομποϊ 2, Μπλάκ 5, ΜακΚισικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Ραντονιτς): Π. Καλαϊτζακης, Γουόλτερς 4, Λι 16, Παπαγιάννης 13, Μποχωριδης 2, Γουίλιαμς 13, Αγραβάνης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 5, Πονιτκα 6, Μαντζουκας, Γκουνταιτις 1

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Του έχει πάρει τον αέρα για τα καλά (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College