ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Ερυθρόλευκο βήμα προς τους τελικούς – Πάλεψε για ένα ημίχρονο ο δικέφαλος

O Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 83-65 για το 1-0 στα ημιτελικά της Basket League και πλέον ετοιμάζει βαλίτσες για το Final-4 του Κάουνας.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Το πρώτο καθοριστικό βήμα πρόκρισης προς τους τελικούς της Basket League κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός που επικράτησε του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με σκορ 83-65.

Οι ερυθρόλευκοι, στον απόηχο της μεγάλης πρόκρισης στο Final 4 της Euroleague στο Κάουνας, κλήθηκαν να παραμείνουν συγκεντρωμένοι απέναντι σε μια σοβαρή ομάδα όπως είναι ο φετινός ΠΑΟΚ.

Κάτι τέτοιο άλλωστε φάνηκε και στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, εκεί όπου ο δικέφαλος του βορρά μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα να πάει προηγούμενος 3 πόντους στην ανάπαυλα (42-45).

Σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση των ασπρόμαυρων έπαιξαν τα 11 τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ και τα οποία έδειξαν να αιφνιδιάζουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η εικόνα ήταν διαφορετική, καθώς ο Ολυμπιακός με την έναρξη της τρίτης περιόδου ανέβασε αισθητά την πίεσή του στην άμυνα, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και κατάφερε άμεσα να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 46-45 στο 21′ ενώ αντίστοιχη ήταν και η συνέχεια με τους γηπεδούχος να ανοίγουν το σκορ.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ όλους τους παίκτες του, με το τελικό 83-65 να δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς, στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Ερυθρόλευκο βήμα προς τους τελικούς – Πάλεψε για ένα ημίχρονο ο δικέφαλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.