ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Ρεάλ 78-79: Ο Γιουλ χάρισε το Ευρωπαϊκό στους Μαδριλένους

Δείτε πώς εξελίχθηκε ο τελικός Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης στο Final 4 της EuroLeague

Ολυμπιακός – Ρεάλ 78-79: Με μεγάλο καλάθι του Σέρχιο Γιουλ στα 3,2” η ομάδα της Μαδρίτης πήρε την 11η EuroLeague της ιστορίας της.

Ηγετική εμφάνιση από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ στην τελευταία περίοδο (συνολικά 15π.-9ασ.), ο Έντι Ταβάρες μέτρησε 13π.-10ρ., ο Μάριο Χεζόνια άλλους 12π. και ο Φαμπιέν Κοσέρ 11π. με 3/5 τρίποντα.

Όλους τους επισκίασε ο Γιουλ με αυτό το καλάθι, κι ενώ προηγουμένως ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη.

Για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν συγκλονιστικός με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αϊζάια Κάνααν ήταν εύστοχος και ουσιώδης (21π. με 2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές) και ο Σακίλ ΜακΚίσικ χρήσιμος σε κρίσιμα σημεία (14π.)

Στον αντίποδα, ο Τόμας Γουόκαπ έμεινε άποντος (0/5 τρίποντα) και ο Κώστας Σλούκας είχε έξι πόντους από επτά σουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός – Ρεάλ:

Πολύ καλά μπήκε στον αγώνα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μετέτρεψε το 6-7 σε 24-12.

Η Ρεάλ μάζεψε τη διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -7, προτού αρχίσει να “βομβαρδίζει” έξω από τη γραμμή των 6.75.

Οι 28 πόντοι παθητικό στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν καλό νέο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πάντως κάλυψε άμεσα το -5 και ισοφάρισε 45-45 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι επιλογές των Πειραιωτών στην επίθεση αυξήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ παράλληλα η αμυντική λειτουργία τους έγινε πολύ πιο σκληρή.

Το 63-59 ήταν το σκορ της περιόδου, δεδομένου ότι ο Φερνάντεθ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με +7 (74-67) στα 06:02, αλλά η Ρεάλ είναι τεράστια ομάδα και επανήλθε.

Ο Ροντρίγκεθ αφυπνίστηκε την κατάλληλη στιγμή, στα 01:59 μείωσε 78-74 και στα 46” έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 78-77.

Αμέσως μετά ο Φαλ παρέμεινε άποντος (έχασε δίποντο), ο Ματέο πήρε τάιμ-άουτ και ο Γιουλ την τελευταία επίθεση.

Ο Γιουλ δεν είχε σκοράρει, όμως, το έκανε όταν έπρεπε. Στα 3,2” πριν από το τέλος. Ο Μπαρτζώκας ζήτησε τάιμ-άουτ, ο Σλούκας επιχείρησε να γίνει ξανά ήρωας, όπως στο Game 3 με τη Φενέρ, όμως, αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Ρεάλ 78-79: Ο Γιουλ χάρισε το Ευρωπαϊκό στους Μαδριλένους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.