ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 73-60: Η άμυνα τον έφερε πρώτο

Μετά από ένα σκληρό αγώνα, ο Ολυμπιακός χάρη στην εξαιρετική του άμυνα νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης κι έπιασε και πάλι κορυφή στην Euroleague

Ο αγώνας αυτός ήταν για ζόρικους, αλλά ο Ολυμπιακός είναι πολύ ζόρικος, πολύ σκληρός και η Ρεάλ Μαδρίτης το κατάλαβε καλά.

Ο Ολυμπιακός ντουμπλάρισε τις νίκες του επί της Ρεάλ (73-60) έπιασε και πάλι κορυφή στη βαθμολογία σε τετραπλή ισοβαθμία με τους Μαδριλένους, την Φενέρμπαχτσε και την Μπαρτσελόνα κι έδειξε ότι χάρη στις βασικές του αρχές (την άμυνα δηλαδή) μπορεί να ξεπεράσει όλα τα προβλήματα. Ακόμα κι αν ο πλέον προικισμένος σκόρερ και σουτέρ του, ο Βεζένκοφ έχει τη χειρότερη βραδιά του στα τρίποντα, ακόμα κι αν τα περιφερειακά σουτ δεν είναι εύστοχα, ο Ολυμπιακός προσαρμόζεται στις συνθήκες.

Η άμυνα ήταν εκείνη που του έδωσε τη νίκη αφού εγκλώβισε την Ρεάλ και κυρίως επειδή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαζαν με δύναμη και πάθος το κορμί τους σε κάθε φάση. Τρομερός ο Κώστας Σλούκας, εξαιρετικός ο Γουόκαπ, ανέβηκε πολύ ο Φαλ στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο αντικαταστάτης του (Μπλακ) έδωσε τρομερές μάχες και ήταν φοβερός αφού νίκησε στις περισσότερες. Ο ορμητικός ΜακΚίσικ έκανε άνω κάτω την Ρεάλ ενώ ειδικά στην άμυνα δεν υπάρχει παίκτης του Ολυμπιακού που να μην έδωσε τα πάντα.

Την επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή 27/1-21:00) ο Ολυμπιακός παίζει πάλι εντός έδρας με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η πολύ καλή άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος και του έδωσε σιγουριά, παρά την αστοχία στα τρίποντα. Οι Πειραιώτες είχαν σταθερά το προβάδισμα αλλά δεν είχαν καταφέρει να πάρουν διαφορά που θα τους έδινε σχετική ασφάλεια. Κι αυτό δε θα μπορούσε να συμβεί από τη στιγμή κατά την οποία δεν υπήρχε ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων.

Όμως η άμυνα λειτουργούσε καλά. Η Ρεάλ έμεινε στα 11/31 σουτ στο πρώτο μέρος, ο Γουόκαπ ήταν τρομερός (13 πόντοι με 3/5 τρίποντα), ο Σλούκας άλλαξε το ρυθμό όταν αντικατέστησε τον Κάνααν με συνολικά 16 πόντους (5 σκόραρε ενώ άλλοι 11 ήταν από δικές του ασίστ.

Το τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ έδωσε μια καλή διαφορά (36-28) στο τέλος του ημιχρόνου και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ικανοποιημένοι στ’ αποδυτήρια. Είχαν τιμωρήσει με 10 πόντους τα 7 λάθη της Ρεάλ Μαδρίτης ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (38-28).

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση παρά την πίεση των Μαδριλένων (μείωσαν σε 45-40). Ο Κάνααν παρά τα 3 φάουλ έπαιζε καλή άμυνα στον Γιουλ (1/9 σουτ) ενώ το πρώτο του εύστοχο σουτ έδωσε στους «ερυθρόλευκους» τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (52-40).

Η ελληνική ομάδα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (σκορ 54-44) και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μέσα από την εξαιρετική του άμυνα. Εφόσον παρέμενε το ίδιο σκληρός στην τελευταία περίοδο ήταν ολοφάνερο ότι δε θα είχε πρόβλημα.

Η Ρεάλ, όπως αναμενόταν ανέβασε την ένταση και την πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, έγινε περισσότερο σκληρή και ο Ολυμπιακός έκανε τρία γρήγορα λάθη. Όμως η άμυνα τον κρατούσε και στο 36’ το σκορ έφυγε πάλι στο 65-50 ενώ με 2’29’’ πριν το τέλος ήταν στο 69-54. Η αμυντική προσήλωση και η άριστη λειτουργία του Ολυμπιακού είχαν κάνει το θαύμα τους και το κατάμεστο ΣΕΦ δικαίως γιόρταζε ήδη τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16, Κάνααν 3, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 4, Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 5, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 8

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοσέρ 3, Φερνάντεθ, Χάνγκα 2, Χεζόνια 9, Ντεκ 4, Πουαριέ 4, Κορνελί 2, Ταβάρες 12, Γιουλ 6, Γιαμπουσελέ 6, Μούσα 12

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 73-60: Η άμυνα τον έφερε πρώτο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College