ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός βγαλμένος από το NBA πήρε παραμάζωμα την Μπαρτσελόνα (vid)

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε την Μπαρτσελόνα με το απίστευτο 92-58 και πάει για τη μεγάλη πρόκριση στη Βαρκελώνη! Το αξίζει

Ο Ολυμπιακός έκανε την μπασκετική Ευρώπη να παραμιλά. Πως αλλιώς να αναλυθεί αυτό το 92-58 σε αγώνα πλέι οφ της Euroleague. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν βγαλμένη από το NBA και η σπουδαία Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να του αντισταθεί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η εμφάνιση και η νίκη αυτή που κάνει το 2-2 δείχνει και κάτι άλλο. Ο Ολυμπιακός άξιζε την πρόκριση στο Final 4 από τώρα. Αν δεν ήταν το απίστευτο λάθος των διαιτητών στην επαναφορά στο Game 3, μάλλον θα είχε τσεκαριστεί το εισιτήριο. Ο Ολυμπιακός θα ήταν με τη Ρεάλ, οι ομάδες που θα είχαν προκριθεί.

Ενέργεια άνευ προηγούμενο μετά το πρώτο 10λεπτο. Σε όλα τα σημεία του παρκέ. Τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός έκανε την Μπαρτσελόνα να μοιάζει ομάδα της σειράς.

Ολυμπιακός: Ημίχρονο με δύο εικόνες

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο εικόνες. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το άγχος των «ερυθρόλευκων» και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +7 (12-19). Ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ μόνο από τον Φαλ (10 από τους πρώτους 12). Στη συνέχεια όμως μπήκαν όλοι στο παιχνίδι.

Το 21-23 στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μια χαρά. Τίποτα δεν προμήνυε όμως την καταιγίδα στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα απίθανο, απίστευτο σερί για τέτοιο επίπεδο. To 19-23 έγινε 36-23, με 17-0 σερί. Πρώτο καλάθι για την Μπαρτσελόνα μετά από 4μιση λεπτά στην περίοδο, ένα τρίποντο του Πάρκερ. Η είσοδος του Μιλουτίνοφ βοήθησε την ομάδα του Μπαρτζώκα και αμυντικά. Έκλεισε στη ρακέτα, δύσκολα τα σουτ των ισπανών. Απίστευτη ενέργεια από τους νταμπλούχους Ελλάδας.

ΜακΚίσικ έτρεχε ασταμάτητα. Πετρούσεφ σκόραρε με όλους τους τρόπους. Όλοι βοηθούσαν. Οι 53 πόντοι εξαιρετικό νούμερο για ημίχρονο. Και οι 37 της άμυνας σε καλό επίπεδο σίγουρα.

Μεγαλύτερη διαφορά στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν πάτησε φρένο. Η Μπαρτσελόνα πάλι σκόραρε στο τρίτο 10λεπτο μετά από 4 λεπτά. Άμυνα σε κάθε σπιθαμή του γηπέδου. Μόλις 10 πόντους οι αντίπαλοι στην τρίτη περίοδο και 11 στην τέταρτη. Τα λένε όλα οι αριθμοί.

Στην επίθεση και πάλι ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει αντίπαλο. Εξαιρετικοί σχεδόν οι περισσότεροι. Απίθανος ΜακΚίσικ με 21 πόντους. Ο Παπανικολάου όταν κάπου προσπάθησε να επανέλθει η Μπαρτσελόνα, έβγαλε τρία τρίποντα. Στους 12 ο Φαλ, 11 ο Κάνααν και ο Γκος και 10 ο Πετρούσεφ.

Άσχημα νέα πως ο Λαρεντζάκης αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο. Θα φανεί τι έχει. Και ο Πίτερς μόλις στους 4 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πάει την Τετάρρτη (85/) στη Βαρκελώνη να πετύχει κάτι που καμία ομάδα δεν έχει πετύχει. Ως φιλοξενούμενος να προκριθεί σε Game 5.

ΤΑ 10ΛΕΠΤΑ: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός βγαλμένος από το NBA πήρε παραμάζωμα την Μπαρτσελόνα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).