ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Αρμάνι Μιλάνο- Ολυμπιακός 72-93: Την κατασπάραξε!

Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερός στο Μιλάνο και υποχρέωσε την Αρμάνι στην πρώτη της εντός έδρας ήττα μετά τον Μάρτιο!
Αρμάνι Μιλάνο- Ολυμπιακός  72-93: Την κατασπάραξε!

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε απλώς αντίδραση κι εγωισμό μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό αλλά πολλά περισσότερα στο Μιλάνο.

Παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ ο Ολυμπιακός, έδωσε ρεσιτάλ και θριάμβευσε στην έδρα της Αρμάνι. Υποχρεώνοντας έτσι την ιταλική ομάδα στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στην Euroleague μετά τον Μάρτιο του 2021 και δέκα σερί νίκες.

Απίστευτη ευστοχία από την ελληνική ομάδα στα σουτ τριών πόντων και ρεκόρ στην Euroleague  με 18 τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 60 πόντους με 12/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όταν και θεμελίωσαν τη νίκη τους. Στο 8-4 πλέον ο Ολυμπιακός μαζί με την Αρμάνι Μιλάνο και την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους Πειραιώτες φέτος

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ολυμπιακός έπιασε τρομερή επιθετική απόδοση στο πρώτο μέρος όταν και έβαλε γερά θεμέλια στη νίκη του. Οι 60 πόντοι (ρεκόρ) με τα 12/16 τρίποντα ήταν η ένδειξη της εξωπραγματικής επιθετικής παρουσίας. Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες κράτησαν με την άμυνά τους (27 πόντους έβαλαν οι γηπεδούχοι) κι έφτασαν στο θρίαμβο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού δεν ήταν απλώς χάρμα οφθαλμών αλλά ένα απόλυτο μπασκετικό ρεσιτάλ! Με τον Ντόρσεϊ να παίζει σα… λυσσασμένος στην επίθεση, ο Ολυπιακός άρχισε τον αγώνα με 5/5 τρίποντα όταν προηγήθηκε 18-6 στο 4’ ενώ είχε 7/8 όταν ξέφυγε 30-18 στο 8’30’’.

Ο Σιλντς ήταν ο παίκτης που «ξεκόλλησε» την Αρμάνι που μείωσε σε 30-25 στο τέλος του δεκαλέπτου. Και ο Χάινς εκείνος που άλλαξε το ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου όταν οι Ιταλοί ισοφάρισαν 33-33 στο 12’.

Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει πολύ καλό βαθμό και στην άμυνα. Κάτι που χρειαζόταν καθώς η επίθεσή του λειτουργούσε άριστα.

Η παρουσία των ΜακΚίσικ και Μάρτιν αποδείχθηκε καταλυτική όταν οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 12-0 και ξέφυγαν εκ νέου (45-33) ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 60-45! Και είχαν 12/16 τρίποντα αλλά και 14 ασίστ για μόλις 4 λάθη σε μια τρομερή παράσταση.

Χρειάστηκε να περάσουν 4’23’’ μέχρι να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός (62-50). Παρόλ’ αυτά η άμυνά του ήταν εκείνη που τον καθοδηγούσε στην 3η περίοδο. Και τον οδήγησε στο 70-53 στο 27’30’’ με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει μεγάλη δουλειά.

Στο 34’ ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (77-58) με πολύ γερό προβάδισμα πλέον για τη νίκη. Και κυρίως έδειχνε να έχει τις απαντήσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να αλλάξουν τη ροή του αγώνα κυρίως μέσα από «σκληράδα» στην άμυνα. Τελικά με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Τα 18 εύστοχα τρίποντα του Ολυμπιακού αποτελούν την καλύτερη επίδοσή του στην Euroleague. Όπως και οι 60 πόντοι είναι οι περισσότεροι που έχει βάλει ποτέ σε ένα ημίχρονο. Ρεκόρ καριέρας από τον Λαρεντζάκη οι 18 πόντοι. Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεπέρασε τα 500 ριμπάουντ στην καριέρα του. Οι 93 πόντοι είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός πήρε 18 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και 14 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου.

Ο MVP: Είναι δύσκολο να επιλέξεις. Από τον Ντόρσεϊ που άρχισε «δαιμονισμένος» και έδωσε υπεροχή στον Ολυμπιακό. Από τον Λαρεντζάκη που είχε τις απαντήσεις όταν η Αρμάνι επιχειρούσε να πλησιάσει… Από τον Παπανικολάου που ήταν… μια άμυνα μόνος του στο τρίτο δεκάλεπτο. Από τον πολύ σοβαρό Βεζένκοφ! Ο MVP σίγουρα ήταν η… ομάδα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 2, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 8, Ταρσζέφσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3, Ντιλέινι 8, Ντάνιελς 5, Σιλντς 26, Χάινς 5, Ντατόμε 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7, Ντόρσεϊ 14, Λαρεντζάκης 18, Φαλ 7, Σλούκας 7, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 12, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 5

Τα στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρμάνι Μιλάνο- Ολυμπιακός 72-93: Την κατασπάραξε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College