ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπασκόνια- Ολυμπιακός 62-72: Επιστροφή στις νίκες και βαθιά ανάσα

Η κίνηση-ματ του Μπαρτζώκα να εμπιστευτεί τους Γουόκαπ- Ντόρσεϊ στα τελευταία 3’33’’ και όταν η Μπασκόνια απειλούσε, αποδείχθηκε καθοριστική για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει στην Βιτόρια, επικράτησε 72-62 της Μπασκόνια κι επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague μετά από 4 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο 13-9 και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη για τη συνέχεια και με δεδομένο ότι κάποιες ομάδες αντεπιτίθενται. Πολύ καλοί αμυντικά οι Πειραιώτες, καθοριστικό το δίδυμο ΝτόρσεϊΓουόκαπ που εμπιστεύτηκε στα τελευταία 3’33” της αναμέτρησης ο Γιώργος Μπαρτζώκας και με το σκορ στο 60-57 για τον Ολυμπιακό. Πολλές λύσεις έδωσαν ο Κώστας Παπανικολάου και ο Σάσα Βεζένκοφ.

O Ολυμπιακός άρχισε πολύ καλά, με σπουδαία απόδοση στην άμυνα και αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Εμπόδισε την Μπασκόνια να πάει σε early offence που της αρέσει και προηγήθηκε 13-5 στο 3΄30’’ (με 5/5 σουτ αλλά και 3 κλεψίματα πολύ νωρίς) και στη συνέχεια με 18-7 (στο 7’).

Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει πάρει πολύ λιγότερα απ’ όσα προσδοκούσε: 18-13 το σκορ καθώς από τη στιγμή που βγήκε ο Φαλ και μετά άλλαξε όλη η λειτουργία του και χάλασε η επιθετική του συμπεριφορά.

Απανωτά τρίποντα της Μπασκόνια έφεραν το σκορ στο 21-20 για τους γηπεδούχους και πλέον ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (32-29) αλλά είχε ήδη κάποια σημάδια που δεν τα έβλεπες θετικά: Πρώτον τα 8 λάθη (τα 5 στη δεύτερη περίοδο) και δεύτερον το +3 που δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά με την Μπασκόνια να έχει 11/31 σουτ. Και φυσικά οι μόλις τρεις ασίστ που είχαν οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 39-31 στις αρχές της 3ης περιόδου αλλά κάποια λάθη δημιούργησαν συνθήκες αμυντικής ανισορροπίας καθώς η Μπασκόνια επέστρεψε (39-37).

Δύο πολύ μεγάλα σουτ του Παπανικολάου έδωσαν στον Ολυμπιακό αέρα 6 πόντων (50-44) στο τέλος της 3ης περιόδου αλλά και την αίσθηση ότι μπορεί να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης ως το τέλος αρκεί να διορθώσει κάποιες λεπτομέρειες.

Το καλό περιφερειακό σουτ (8/16 τρίποντα) και η άμυνα ήταν καλά μαντάτα για τον Ολυμπιακό που είχε 5 ασίστ στην 3η περίοδο όταν είχε τρεις σε ένα ημίχρονο.

Τρία τρίποντα από Γκεντράιτις (2) και Μπάλντουιν (οι πρώτοι του πόντοι στον αγώνα) έφεραν την ανατροπή καθώς το 9-0 της Μπασκόνια της έδωσε προβάδισμα (53-50) για πρώτη φορά μετά τις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Παπανικολάου ήταν πάλι παρών, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ξέφυγε 60-55 στο36’ ενώ ο Ντόρσεϊ με δικούς του πόντους (πέντε σερί) έδωσε και πάλι «αέρα» (65-60) όταν οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Με 2’29’’ πλέον για το τέλος ο Γουόκαπ έκανε ένα καθοριστικό κλέψιμο και ο Βεζένκοφ έδωσε ακόμα περισσότερο «αέρα»(67-60) στην ελληνική ομάδα. Το δίδυμο Γουόκαπ- Ντόρσεϊ στην περιφέρεια έκανε τρομακτική δουλειά και ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε αυτό που ήθελε. Απέμεναν 3’33’’ για το τέλος όταν απέσυρε τον Σλούκα για να βάλει τον Ντόρσεϊ και ο Ολυμπιακός μέσα σε 2’04’’ έκανε επιμέρους σκορ 10-3!

Το τρίποντο του Ντόρσεϊ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +10 (σκορ 70-60) και ουσιαστικά στο τέλος του αρνητικού σερί.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λ.Πίτερς, Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν  5, Γκρέιντζερ 5, Φοντέκιο 4, Ένοχ 9, Κοστέλο 4, Αλ.Πίτερς 18, Γκιεντράιτις 12, Κούρουκς 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Γουόκαπ 12, Ντόρσεϊ 17, Φαλ 6, Σλούκας 8, Μάρτιν, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης, Παπανικολάου 12, Ζαν Σαρν, ΜακΚίσικ 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπασκόνια- Ολυμπιακός 62-72: Επιστροφή στις νίκες και βαθιά ανάσα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College