ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Εφές- Ολυμπιακός 88-69: Κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο

Η «τρικυμία» στον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, τον υποχρέωσε σε βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές.

Τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση έκανε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα (88-69)

Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο όταν πέτυχε μόλις τρεις πόντους (!) και δέχθηκε 20! Αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα που σίγουρα θα πρέπει να συζητηθεί μεταξύ του προπονητικού τιμ και των παικτών.

Σίγουρα δικαιούται μια κακή βραδιά κάθε ομάδα και η εικόνα που είχε ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο, προβλημάτισε.

Απέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» αμυντικά ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έχασαν και ό,τι καλό είχαν ως το 30’: Την επίθεσή τους. Ο Μπομπουά με 29 πόντους και 7/10 τρίποντα «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό. Οι Βεζένκοφ (17π) και Φαλ (15π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ελληνικής ομάδας. Παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας ο Ολυμπιακός που έφτασε πλέον στο 0-4.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην τελευταία περίοδο. Η πίεση που έβγαλε η Εφές πάνω στη μπάλα, αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες δεν αντέδρασαν σωστά, η Εφές πήρε αυτοπεποίθηση και με το επιμέρους 20-3 καθάρισε τον αγώνα και με διαφορά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ολυμπιακός είχε καλό πρώτο εξάλεπτο. Με ομαδικό παιχνίδι και τον Βεζένκοφ να κυριαρχεί προηγήθηκε 17-10. Η αντίδραση της Εφές στηρίχτηκε σε δύο άξονες: Στον Ροντρίγκ Μπομπουά και τον Βασίλιε Μίσιτς. Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις όταν άλλαζαν ρυθμό οι γηπεδούχοι, οι δύο παίκτες είχαν τους 32 (ο Μπομπουά 20 και ο Μίσιτς 12) από τους 44 πόντους τους.

Ο Μπομπουά είχε 5/7 τρίποντα και οι υπόλοιποι παίκτες της Εφές είχαν 0/6.

Πάντως ο Ολυμπιακός στο ισόπαλο (44-44) πρώτο 20λεπτο είχε πολλές λύσεις στην επίθεση (Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 9, Φαλ 7, Σλούκας και Μάρτιν από 5) είχε καλή δημιουργία (14 ασίστ) και καλό σκορ (14/21 δίποντα).

Το πρόβλημα όμως ήταν ότι η Εφές είχε πάρει 13 πόντους από τα λάθη των Πειραιωτών και σίγουρα είχε ταλαιπωρήσει την άμυνά τους. Έστω και με δύο παίκτες.

Η Εφές συνέχισε να τιμωρεί τα λάθη του Ολυμπιακού όταν προηγήθηκε 60-54 στο 26’ αλλά ο Ολυμπιακός μάζεψε την άμυνά του (63-63). Το 68-66 υπέρ των Τούρκων στο τέλος της 3ης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά οι Πειραιώτες θα έπρεπε να βελτιωθούν πολύ στην άμυνά τους.

Με το έκτο τρίποντο του Ροντρίγκ Μπομπουά η Εφές πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της (74-66) και σήμανε συναγερμός στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Είναι αλήθεια ότι ο Ολυμπιακός είχε πέσει σε… τρικυμία. Και στην επίθεσή του πλέον καθώς στην τελευταία περίοδο δεν ήταν λίγες οι φάσεις που κόντεψε να μείνει η μπάλα στα χέρια των παικτών του.

Το ματς άρχισε να ξεφεύγει όταν η Εφές προηγήθηκε 79-66 στο 35’ με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ με μια βολή του Φαλ 5’51’’ μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Όμως ο αγώνας είχε ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τα πάντα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όταν και δέχτηκε επιμέρους σκορ 3-20.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 1/12 σουτ και 2 λάθη ενώ η Εφές 6 ασίστ, κανένα λάθος.

Επίσης στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές είχε αξιολόγηση 30 βαθμούς και ο Ολυμπιακός -2! Η Εφές πήρε 23 πόντους από τα λάθη των παικτών της ελληνικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός είχε 19 ασίστ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και κανένα στο τέταρτο.

Οι τρεις πόντοι στην τελευταία περίοδο αποτελούν αρνητικό ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στην Euroleague. Ο Μπομπουά είχε 7/10 τρίποντα και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του 5/23. Μπομπουά και Μίσιτς πέτυχαν περισσότερους από τους μισούς πόντους της Εφες (49/88)

Ο MVP: Ροντρίγκ Μπομπουά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 29, Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μορμάν 9, Πλάις 2, Μίσιτς 19, Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15, Σλούκας 5, Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 17, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 3, ΜακΚίσικ 4

Τα στατιστικά της Εφές

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Ολυμπιακός 88-69: Κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College