ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Φενέρμπαχτσε- Ολυμπιακός 94-80: Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Νευρικός και με φανερά τα σημάδια της αγωνιστικής απραξίας ημερών παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός και η Φενέρμπαχτσε τον τιμώρησε

Η κακή αμυντική προσέγγιση που είχε ο Ολυμπιακός συνδυαστικά με την αγωνιστική απραξία ημερών τον κατέστησε ελάχιστα ανταγωνιστικό απέναντι στη Φενέρμπαχτσε.

Η ήττα που υπέστη ο Ολυμπιακός (94-80) συνιστά και τη χειρότερη αμυντική του παρουσία για φέτος. Ανέτοιμοι παρουσιάστηκαν οι ερυθρόλευκοι που είχαν να δώσουν επίσημο αγώνα από τις 26 Δεκεμβρίου. Νευρικοί (αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας) αλλά και άτυχοι (τραυματίστηκε ο ΜακΚίσικ) αλλά επί της ουσίας η Φενέρ που είχε σοβαρές απουσίες, κυριάρχησε και νίκησε δίκαια.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν η Φενέρμπαχτσε επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της. Κάποια στοιχεία είναι ενδεικτικά της κατάστασης: Ο Ολυμπιακός από τα 3 λάθη του ημιχρόνου έκανε 9 στην 3η περίοδο και απ’ αυτά οι γηπεδούχοι πήραν 13 πόντους.

Παράλληλα η άμυνα των «ερυθρόλευκων» στο πέντε εναντίον πέντε δε λειτουργούσε. Τα 7/9 τρίποντα και οι συνολικά 30 πόντοι της Φενέρμπαχτσε στο τρίτο δεκάλεπτο, είναι ενδεικτικοί. Ταυτόχρονα το «bullying» των γηπεδούχων (με Χαζέρ ή Ακπινάρ) επάνω στον Ντόρσεϊ έβγαλαν εκτός ρυθμού των παίκτη του Ολυμπιακού.

Μην ξεγελιέστε από τους 14 πόντους που πέτυχε. Οι περισσότεροι ήταν όταν ο αγώνας είχε κριθεί.

Ο οποίος με μια εξαίρεση όπου πέτυχε 2 συνεχόμενα τρίποντα, ήταν κακός, νευρικός κι εκτός κλίματος. Απέναντι στο physical game της Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός είχε και 16 ημέρες απραξίας που τον είχαν εκτός ρυθμού. Η αντίδραση ήταν κακή,  ο Βεζένκοφ εκτός αγώνα ενώ η άμυνα ξεχαρβαλώθηκε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Κι εκεί που ο Ολυμπιακός είχε ζητήματα με τις επιστροφές του και το παιχνίδι της Φενέρ στο ανοιχτό γήπεδο (ενώ στην άμυνα στο «5-5» ήταν ικανός) ξαφνικά πρόσθεσε κι άλλα προβλήματα. Στην ήδη δυσλειτουργική επίθεσή του, από τα μέσα της 2ης περιόδου προστέθηκε η συνολικά κακή άμυνα.

Βάλτε ακόμα ότι από το 17’ ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε τον Γιώργο Μπαρτζώκα (αποβλήθηκε με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές) ενώ νωρίτερα (12’30’’) είχε αποχωρήσει και ο Σακίελ ΜακΚίσικ. Πρόλαβε να παίξει περίπου 4 λεπτά πριν τραυματιστεί

Το καλό διάστημα του Ολυμπιακού ήταν στην πρώτη περίοδο (προηγήθηκε 17-11) και στο τέλος της δεύτερης όταν με σερί 7-0 έκλεισε το ημίχρονο με 39-36 υπέρ του. Η παρουσία του Γιώργου Πρίντεζη εξασφάλισε καλή επιθετική παραγωγή ενώ και ο Κώστας Παπανικολάου έδινε λύσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Όταν ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κι άλλους παίκτες ώστε να μπουν στην εξίσωση, δεν τους είχε.

Συνολικά οι Πειραιώτες είχαν πολύ κακή αμυντική προσέγγιση, στατική και δυσλειτουργική επίθεση, νευρικότητα κι αν προσθέσουμε και την απραξία από τις 26/12 και μετά, γίνεται αντιληπτό ότι τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα.

Η Φενέρμπαχτσε με τις σοβαρές απουσίες (Βέσελι και Ντε Κολό κατά κύριο λόγο συν τον Σαγιόκ) δεν είχε άλλη επιλογή πέρα από το να βγάλει ένταση κι ενέργεια. Η προσωπικότητα που έδειξαν κάποιοι παίκτες της άλλαξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε με τους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο πέτυχε 83 στις άλλες τρεις και 58 στο δεύτερο ημίχρονο! Μετά τα 3/11 τρίποντα του ημιχρόνου είχε 12/18 στην επανάληψη. Παράλληλα οι 23 πόντοι των Τούρκων από λάθη του Ολυμπιακού και οι 21 από αιφνιδιασμό δείχνουν πολλά για την εικόνα των Πειραιωτών.

Στο 12-6 ο Ολυμπιακός πλέον ενώ η Φενέρμπαχτσε με το 8-10 πατάει στην οχτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 5, Χαζέρ 5, Ακπινάρ 1, Μαχμούτογλου 17, Χένρι 11, Πιερ 14, Γκούντουριτς 11, Φλόιντ 2, Μπούκερ 12, Πολονάρα 15, Ντουβερίογλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5, Ντόρσεϊ 14, Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 14, Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12, ΜακΚίσικ 2

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φενέρμπαχτσε- Ολυμπιακός 94-80: Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College