ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Φίλιπ Πετρούσεφ: 2 με 3 εβδομάδες εκτός – Αυτά τα ματς χάνει

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ τέθηκε νοκ άουτ για τις επόμενες 10-15 μέρες, χάνοντας σημαντικά παιχνίδια του Ολυμπιακού στη Euroleague.

Ο Ολυμπιακός «αγρίεψε» στο 4ο δεκάλεπτο κι απέφυγε το «έμφραγμα» απέναντι στη Βιλερμπάν, με τη νίκη ωστόσο να αποδεικνύεται «πύρρειος».

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, είχε 8 πόντους σε 7 λεπτά, πριν η ατυχία χτυπήσει για άλλη μια φορά τη φετινή σεζόν την… πόρτα των «ερυθρόλευκων».

Ο Σέρβος ψηλός τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο, με τα αποτελέσματα από τις πρώτες εξετάσεις να δείχνουν πως έχει υπέστη οστικό οίδημα.

Έτσι, τίθεται νοκ-άουτ για τις επόμενες 10 – 15 ημέρες, σε ένα διάστημα όπου η Euroleague έχει μπει στην τελική της ευθεία στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας και την εξάδα.

Βάσει των τωρινών δεδομένων, θα χάσει σίγουρα τον κρίσιμο εκτός έδρας αγώνα με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (28/3), ενώ οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ του ούτε για την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα (4/4).

Αντίθετα, θα κάνει αγώνα δρόμου για το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ (11/4).

Την φετινή σεζόν ο Πετρούσεφ έχει 9.9 πόντους, 4.1 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ μέσο όρο σε 20 λεπτά συμμετοχής στην Basket League και 5.5 πόντους και 3.2 ριμπάουντ μέσο όρο σε 15 λεπτά συμμετοχής στην EuroLeague.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φίλιπ Πετρούσεφ: 2 με 3 εβδομάδες εκτός – Αυτά τα ματς χάνει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.