ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Η μέρα που ο Ολυμπιακός εξαφάνισε τον ΠΑΟ (vid)

Είκοσι δύο χρόνια από την μεγαλύτερη νίκη που έχει σημειωθεί ποτέ σε τελικούς, ανάμεσα στους «αιώνιους»

Ήταν 19 Μαΐου του 1996, όταν ο Ολυμπιακός υποδεχόταν στο κατάμεστο ΣΕΦ  τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό και χάρισε στον κόσμο του, ένα από τα αξέχαστα βράδια της «ερυθρόλευκης» μπασκετικής ιστορίας.

Στο παιχνίδια αυτό, για τον 5ο τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Πειραιά ισοπέδωσε κυριολεκτικά τον αντίπαλο της, κάνοντας τον τέλειο αγώνα σε άμυνα και επίθεση.

Από νωρίς οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη έδειξαν ότι τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για το «τριφύλλι», κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο με 45-23.

Μπορεί πολλοί να πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα μπορέσει να ψαλιδίσει την διαφορά, ωστόσο ούτε στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την εμφάνιση του στο παρκέ, με αποτέλεσμα δείκτης του σκορ να φτάσει στο τελικό 73-38 και στους 35 πόντους.

Ακόμα και σήμερα, η διαφορά αυτή αποτελεί ρεκόρ σε τελική φάση για παιχνίδι ανάμεσα στους δύο «αιωνίους», ενώ η επίδοση των 38 πόντων των «πρασίνων» είναι η χαμηλότερη ιστορικά σε αγώνα τελικών.

Ολυμπιακός (Ιωαννίδης): Μπακατσιάς 3, Σιγάλας 10, Μπέρι 10, Νάκιτς 12, Φασούλας 8, Τόμιτς, Τάρλατς 14, Ρίβερς 16

Παναθηναϊκός (Μαλκόβιτς): Αλβέρτης 10, Σοκ 3, Κούουσμα 2, Οικονόμου 6, Γιαννάκης 6, Βράνκοβιτς 5, Σταυρακόπουλος 4, Πετσάρσκι 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η μέρα που ο Ολυμπιακός εξαφάνισε τον ΠΑΟ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.