ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Κεμζούρα: «Χάσαμε το μυαλό μας και το πληρώσαμε»

Ο Ολυμπιακός έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι, καθώς ηττήθηκε με 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Κεστούτις Κεμζούρα προσπάθησε να εξηγήσει τα αίτια της ήττας και εστίασε σε δυο σημεία που έκριναν το ματς. Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» τόνισε ότι το πιο βασικό στοιχείο που οδήγησε την ομάδα στην αποτυχία ήταν πως...

Ο Ολυμπιακός έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι, καθώς ηττήθηκε με 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Κεστούτις Κεμζούρα προσπάθησε να εξηγήσει τα αίτια της ήττας και εστίασε σε δυο σημεία που έκριναν το ματς.

Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» τόνισε ότι το πιο βασικό στοιχείο που οδήγησε την ομάδα στην αποτυχία ήταν πως το δυνατό και σκληρό παιχνίδι των Σέρβων έκανε τους παίκτες του να χάσουν το μυαλό τους στο δεύτερο μέρος. Το δεύτερο σημείο ήταν η αδυναμία των «ερυθρολεύκων» να «αφοπλίσουν» τον Λορέντζο Μπράουν που… οργίασε και τελείωσε το ματς με 34 πόντους.

«Στο πρώτο μέρος ακολουθήσαμε το πλάνο μας και κάναμε λίγα λάθη αμυντικά. Το δεύτερο μέρος, όμως, ήταν εντελώς διαφορετικό. Η ενέργεια, η σκληράδα και το physical game του Ερυθρού Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο μας έβγαλε εκτός ισορροπίας επιθετικά. Σε κάποια στιγμή χάσαμε τον έλεγχο λόγω του σκληρού παιχνιδιού του αντιπάλου μας. Χάσαμε το μυαλό μας και πληρώσαμε το τίμημα.

Το χειρότερο, όμως, ήταν ότι δεν μπορούσαμε να τους σταματήσουμε αμυντικά. Ο Λορέντζο Μπράουν βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά. Ο Μπάρον έβαλε δύσκολα σουτ, όμως, δεχθήκαμε και πολλά εύκολα καλάθια. Σκόραρε 88 πόντους, έπρεπε να ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα», τόνισε ο Κεμζούρα και συμπλήρωσε: «Επίσης, αν δείτε τα στατιστικά είχαν 8 περισσότερες κατοχές λόγω των λαθών μας εξαιτίας των οποίων πήραν περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ. Είναι πολλά σε ένα παιχνίδι όπως αυτό».

«ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ»

Ο Μπράντον Πολ μίλησε για τα δυο πρόσωπα της ομάδας, αλλά και για την αποτυχία της ερυθρόλευκης άμυνας να «σταματήσει» τον Λορέντζο Μπράουν και τόνισε: «Στο 2ο ημίχρονο ήμασταν σαφώς διαφορετικοί, οι αντίπαλοι είχαν περισσότερη ενέργεια, η δουλειά μας είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά όχι μόνο για ένα ημίχρονο.

Δεν κάναμε τη δουλειά μας ως ομάδα στο θέμα της εξουδετέρωσεης του Μπράουν. Το κάναμε πολύ εύκολο γι’ αυτόν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκε ότι δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι».

«ΔΙΠΛΗ ΝΙΚΗ»

Ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα, Ντράγκαν Σάκοτα, τόνισε ότι η ομάδα του πήρε χθες μια… διπλή νίκη και εξήγησε το σκεπτικό του: «Ηταν σαν διπλή νίκη καθώς κανείς δεν περίμενε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι με την κόπωση που είχαμε.

Κουράστηκα, πάντως, να μιλάω για το τι περνάνε οι παίκτες με την κούραση και τα ταξίδια. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε χαρακτήρα».

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κεμζούρα: «Χάσαμε το μυαλό μας και το πληρώσαμε»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.