ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός και ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Ολυμπιακός δε κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον χαμένο τελικό της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός έψαξε να βρει τη ρεβάνς κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης για τον χαμένο τελικό του Μαΐου ωστόσο γνώρισε την ήττα με 71-77 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague στην οποία νωρίτερα και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ άστοχοι από το τρίποντο σημειώνοντας μόλις 9 τρίποντα σε 33 προσπάθειες και . Την ίδια ώρα η Ρεάλ είχε σε φοβερή μέρα τους Μούσα (23 π.), Χεζόνια (18 π.) ενώ από την πλευρά των ερυθρόλευκων ξεχώρισε ο Τόμας Γουόκαπ με 17 πόντους.

Η αστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75 για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε από νωρίς καθώς οι παίκτες του μέτρησαν 0/7 τρίποντα πριν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σπάσει το ρόδι για το πρώτο τρίποντο της ομάδας του ενώ ο Γούοκαπ είχε 9 πόντους. Την ίδια ώρα ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να τραβήξει στον πάγκο τον Κάνααν καθώς έκανε 2 φάουλ στα πρώτα 3 λεπτά.

Στο άλλο στρατόπεδο ο Ταβάρες είχε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Φακούντο Καμπάτσο να κάνει ότι θέλει την άμυνα των ερυθρόλευκων μοιράζοντας 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι παρότι δεν άφηναν τους Μαδριλένους να ξεφύγουν στο σκορ δε κατάφεραν να περάσουν μπροστά ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μάριο Χεζόνια έδειχνε «καυτός» με την άμυνα της Ρεάλ να μην αφήνει διαδρόμους όση ώρα ο Άλεκ Πίτερς και ο Κάνααν βρισκόταν εκτός. Ο Λαρεντζάκης ξεσήκωσε το ΣΕΦ με τρίποντο με το σκορ να μένει στο 36-37 στο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάσσουν καλάθια και μετά την ανάπαυλα. Η ώρα του Κάνααν έφτασε με τον Αμερικανό να βάζει για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του 46-45. Ο Μούσα όμως έδωσε απαντήσεις για τη Ρεάλ  πετυχαίνοντας 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 57-61.

Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε τρίποντο με την έναρξη του δεκαλέπτου όμως και πάλι ο Μούσα είχε την απάντηση για το 60-64. Ο Τόμας Γουόκαπ με 5 σερί πόντους έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό. Ταβάρες και Χεζόνια σκόραραν με βολές και τρίποντο αντίστοιχα με τον ΜακΚίσικ να βάζει 2/2 βολές.

O Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται στο καλάθι των φιλοξενούμενων κερδίζοντας βολές τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο χάνοντας 6 στο δεύτερο ημίχρονο.

Παπανικολάου και Χεζόνια αστόχησαν σε τρίποντα με τον Έντι Ταβάρες (11π. 2 μπλοκ) να είναι καταλυτικός σε άμυνα και επίθεση κάνοντας το 68-71. Δύο άστοχα τρίποντα από Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έδωσαν στον Καμπάτσο την ευκαιρία να σκοράρει. Ακόμη ένα άστοχο τρίποντο του Γούοκαπ και ο Μούσα έκανε το +7 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Τόμας Γούοκαπ ωστόσο έδωσε ζωή στην ομάδα του σκοράροντας με τρίποντο για το 71-75. H άμυνα βγήκε ωστόσο ο Κάνααν κόπηκε από τον Ταβάρες και ο Γιούλ έγραψε το τελικό 71-77 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77