ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ο Ολυμπιακός έχασε το τελευταίο σουτ και η Φενερμπαχτσέ πήρε τη νίκη με φοβερό Παπαγιάννη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φενερμπαχτσέ στην Πόλη με 79-77 πληρώνοντας το πολύ κακό πρώτο του ημίχρονο.

Φενερμπαχτσέ και Ολυμπιακός συνέχισαν τις μονομαχίες τους στη EuroLeague από εκεί που τις άφησαν στα playoffs της περσινής σεζόν με τον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων να κρίνεται για ακόμη μία φορά στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στο τελευταίο σουτ.

Αυτή τη φορά οι ερυθρόλευκοι δε βρήκαν ένα σουτ σαν του Κώστα Σλούκα πέρσι για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα καθώς ο Γκος βρήκε σίδερο στο floater της ισοφάρισης (υπάρχουν παράπονα για φάουλ στη φάση) ενώ και ο Μιλουτίνοφ με το τιπ που έκανε στη μπάλα δε κατάφερε να τη στείλει στο δίχτυ για την παράταση.

Η Φενερμπαχτσέ εκμεταλλεύτηκε το καλό της ξεκίνημα και την… απουσία του Ολυμπιακού από το γήπεδο στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Γιώργο Παπαγιάννη (15π. 3 τρίποντα, 2ρ., 1ασ, 2κλεψ., 1μπλοκ) να είναι καταλυτικός στο τέλος επικράτησε με 79-77.

Απών ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο

O Ολυμπιακός ήταν ωσεί παρών στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν εμφανώς επηρεασμένοι από την κακή τους εμφάνιση και ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα δίνοντας συνέχεια. Με κορυφαίους τους Πιερ και Χέις η Φενέρ έφτασε εύκολα 29-14 στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός ήταν για ακόμη μία φορά προβλέψιμος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με την επίθεση του να κινείται πιο γρήγορα και να ψάχνει τον αιφνιδιασμό και καλύτερες αμυντικές προσπάθειες. Κάποιες προσπάθειες των Μιλουτίνοφ, Πίτερς απέδωσαν καρπούς για τους ερυθρόλευκους και το ημίχρονο έκλεισε στο μάλλον κολακευτικό -13 (46-33) για την εικόνα που παρουσίαζε η ομάδα στον αγώνα. «Πρέπει να βελτιωθούμε σε κάθε τομέα του παιχνιδιού», δήλωνε ο Μπαρτζώκας στο ημίχρονο.

Θύμισε Ολυμπιακό στο δεύτερο – Ματσάρα και φοβερός Παπαγιάννης

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός μπήκε αναγεννημένος με την επίθεση του να θυμίζει περισσότερο αυτό που έχουμε μάθει τα τελευταία 2 χρόνια. Την ίδια ώρα η Φενέρ χωρίς τον κορυφαίο Πιερ που αποχώρησε με τραυματισμό από νωρίς έδειχνε πελαγωμένη.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Με καλάθι του Πίτερς ο Ολυμπιακός έφτασε στον πόντο και το 53-52 όμως ο Ντόρσεϊ απάντησε με 3/3 βολές. Ένα μεγάλο τρίποντο του Κάνααν έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο -1. Το επιμέρους σκορ τελείωσε στο 12-21 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε τιτανομαχία βγαλμένη από πέρσι. Οι ερυθρόλευκοι έκανα τεράστια προσπάθεια για την ανατροπή. Το καλάθι της ισοφάρισης ήρθε τελικά από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 71-71 με 3 λεπτά να απομένουν.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η ραψωδία του Γιώργου Παπαγιάννη ο οποίος κουβάλησε τη Φενερμπαχτσέ μέχρι τη νίκη. Ο Έλληνας διεθνής απάντησε με τρίποντο για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Μεγάλη τάπα από τον Πίτερς στην επόμενη φάση και ο Γκος ισοφάρισε ξανά το ματς με δικό του τρίποντο. Ο Παπαγιάννης απάντησε με δίποντο ενώ στη συνέχεια έκανε το κρίσιμο κλέψιμο για να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο για το 79-74 με 1 λεπτό να απομένει. Ο Πίτερς έδωσε ζωή στον Ολυμπιακό με νέο τρίποντο.

Ακολούθησε πολύ δύσκολη απόφαση των διαιτητών για το ποιος έβγαλε τη μπάλα ανάμεσα σε Γκος και Παπαγιάννη και η μπάλα πήγε στον Ολυμπιακό που είχε την τελευταία επίθεση.

Εκεί το σύστημα του Μπαρτζώκα δε βγήκε και ο Γκος πήρε την προσπάθεια πάνω του. Το floater σταμάτησε στο σίδερο και η προσπάθεια του Μιλουτίνοφ σταμάτησε επίσης στο σίδερο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός έχασε το τελευταίο σουτ και η Φενερμπαχτσέ πήρε τη νίκη με φοβερό Παπαγιάννη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.