ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου! Η Μονακό ήταν απλά η καλεσμένη του! Ρεσιτάλ του Μπαρτζώκα

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να χάσει από τη Μονακό, ο Μπαρτζώκας έκανε δύο κινήσεις ματ και έτσι ήρθε το εκπληκτικό 27-2 στην τρίτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου παραλίγο να στείλει κόσμο στο τρελάδικο. Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου απλά αποκατέστησε την τάξη. Η διαφορά με τη Μονακό ήταν αυτή που αποτυπώθηκε στο τέλος του αγώνα (+14). Για να μην πούμε πως ήταν αυτή στο ιστορικό τρίτο 10λεπτο, που ολοκληρώθηκε με +25 (27-2).

Ο ημιτελικός της Euroleague είναι χωρισμένος δίχως αμφιβολία σε δύο μέρη. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ήταν πνιγμένος στο άγχος. Στην πίεση του φαβορί. Τα χαμένα λέι απ του Παπανικολάου, τα εύκολα καλάθια του Βεζένκοφ που δεν μπήκαν, οι χαμένες βολές. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με, μόλις, 29 πόντους ενεργητικό και 9/18 βολές.

Έχασε ο Σλούκας, έχασε ο Βεζένκοφ, έχασε ο Παπανικολάου, 1/3 ο Λαρεντζάκης.

Οι 41 πόντοι της Μονακό ήταν οι περισσότεροι προσφορά της χαμένης άμυνας. Οι Μονεγάσκοι έδειχναν και αυτοί την πίεση που έχει ο πρωτάρης. Έχαναν σουτ από την περιφέρεια που λογικά θα έβαζαν. Στην regular season π.χ. Αλλά έπαιζαν καλή άμυνα. Με βοήθειες.

Δεν άφηναν τίποτα στην τύχη. Εδώ ακόμα και ο Πίτερς δεν πήρε ελεύθερο σουτ. Ο Ομπράντοβιτς είχε διαβάσει κάθε πτυχή του παιχνιδιού του Ολυμπιακού.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΩΡΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ!

Ο Ολυμπιακός όμως έκανε λάθη. Δυο φάουλ σε τρίποντο, κακές πάσες, βεβιασμένες επιλογές.

Ο τελικός έδειχνε να χάνεται από ομάδα που τακτικά ήταν εξαιρετική αλλά παικτικά ήταν δυο κλάσεις κάτω.

Και ας είχε κερδίσει δυο φορές τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο.

Ολυμπιακός: Νίκησε τον Ολυμπιακού του πρώτου ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός μπροστά στο κάζο έδειξε αυτό που είναι όλη τη σεζόν. Η ομάδα της κανονικής περιόδου, η ομάδα του Game 5 με τη Φενέρ.

Η καλύτερη ομάδα εκτός NBA. Αυτή που ήταν το φαβορί και δεν μπορούσε να χάσει από το αουτσάιντερ. Θα ήταν κρίμα να πετάξει μια ολόκληρη σεζόν σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς (το επόμενο είναι ο τελικός).

Και ήρθε το τρίτο 10λεπτο. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 2 πόντους, τους λιγότερους που έχουν μπει ποτέ σε 10λεπτο ενός Final 4. Η Μονακό είχε 1/14 σουτ με 1/7 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Συν 4 λάθη.

Ο Ολυμπιακός πήρε την περίοδο με 27-2, το -12 του ημιχρόνου έγινε +13. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα τρομερό σερί, ήταν να μη βρεθεί μια φορά μπροστά στο σκορ.

Αυτό έγινε και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Το άγχος έφυγε. Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης σούταραν πλέον σωστά από το τρίποντο. Ο Φαλ κάρφωνε ασταμάτητα, ο Παπανικολάου είχε πάρει το αίμα του πίσω για όσα έχασε στα πρώτα δεκάλεπτα. Ο Σλούκας κυριαρχικός στην περιφέρεια.

Σε δύο σημεία όμως κρίθηκε ο ημιτελικός. Πρώτα απ’ όλα ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίποντο της Μονακό.

Ο Τζέιμς που ήταν ο παίκτης-κλειδί έκανε επιλογές βεβιασμένες και εξεζητημένες. Ο Ολυμπιακός από τον Λόιντ και τον Οκόμπο δε θα έχανε όσο καλοί παίκτες και αν είναι.

Επίσης, η άμυνα της Μονακό έσπασε με τις διεισδύσεις και τις ασίστ. Ο Γουόκαπ είχε 7 τελικές πάσες, οι παίκτες έμπαιναν μέσα, έβρισκαν τους συμπαίκτες τους και καλάθι.

Απλό και όμορφο μπάσκετ χωρίς πολλά πολλά και επιλογές τραβηγμένες από τα μαλλιά. Έργο Μπαρτζώκα 100%.

Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο που όλα πήγαιναν στραβά, τα λάθη βάρυναν τους παίκτες. Ο Μπαρτζώκας και το τιμ του ήταν πλήρως και σωστά προετοιμασμένοι. Σε όλο το ματς.

Το πλάνο δεν ασκούνταν σωστά. Αλλά υπήρχε. Βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο σωστά και όμορφα.

Απλό και όμορφο μπάσκετ. Πίεση στο αντίπαλο τρίποντο, διείσδυση, ασίστ και καλάθι στην επίθεση. Μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε η Μονακό.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να χάσει.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου! Η Μονακό ήταν απλά η καλεσμένη του! Ρεσιτάλ του Μπαρτζώκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.