ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 73-66: Σίγουρος τρίτος και βλέπει Βελιγράδι

Τρομερή άμυνα, απίστευτο πάθος ακόμα και χωρίς τους Σλούκα και Φαλ, ο Ολυμπιακός πάτησε τη Μπαρτσελόνα, είναι σίγουρος τρίτος κι έστειλε ηχηρό μήνυμα ενόψει πλέι οφ και φάιναλ φορ

Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε ότι είναι ομάδα με μέταλλο για φάιναλ φορ και νίκησε 73-66 την Μπαρτσελόνα.

Και πλέον ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και την 3η θέση της βαθμολογίας αφού έχει μια νίκη παραπάνω από την Αρμάνι Μιλάνο την οποία στέλνει στην Εφές. Πλέον η Μακάμπι είναι η πιθανότερη αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ και στο δρόμο για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου. Ο Ολυμπιακός μπορεί να είναι και δεύτερος στο σενάριο που η Ρεάλ θα ηττηθεί εντός έδρας από την Μπάγερν Μονάχου (οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Κανονική Περίοδο)

Παρά τις απουσίες των Σλούκα και Φαλ οι «ερυθρόλευκοι» βασίστηκαν στην εκπληκτική τους άμυνα στο δεύτερο μέρος (ειδικά στην 3η περίοδο) όταν «κατάπιαν» τη Μπαρτσελόνα. Η ενέργεια που έβγαλαν με τους ΜακΚίσικ και Παπανικολάου να «οργώνουν» κάθε εκατοστό του γηπέδου δεν είκχε προηγούμενο. Σπουδαίο παιχνίδι από Βεζένκοφ, Γουόκαπ αλλά και τον Μιχάλη Λούντζη αμυντικά, ο Ολυμπιακός έδειξε ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ να διεκδικήσει με αξιώσεις το φάιναλ φορ.

Τα ριμπάουντ ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος. Η Μπαρτσελόνα μάζεψε 4 επιθετικά στην πρώτη περίοδο (όσα αμυντικά είχε και ο Ολυμπιακός) και 10 συνολικά στο πρώτο μέρος.

Το μέγεθος των Καταλανών ήταν τέτοιο που προκαλούσε προβλήματα στην ελληνική ομάδα κι απόντος του Μουσταφά Φαλ υπήρχε μεγάλο θέμα στο να εξασφαλίσουν τα ριμπάουντ. Η Μπαρτσελόνα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση κι ενέργεια με ένα μάλλον ασυνήθιστο σχήμα ελέω απουσιών (Λούντζης- Λαρεντζάκης- ΜακΚίσικ- Πρίντεζης και Ζαν Σαρλ) αλλά οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο.

Οι 14 από τους 40 πόντους τους στο πρώτο μέρος ήταν από επιθετικά ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -7 (σκορ 33-40).

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις μέσα από την άμυνά τους. Ανέβασαν την ένταση και δυσκόλεψαν την κυκλοφορία της μπάλας από τους Καταλανούς, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και άρχισαν να βελτιώνουν κάπως την κατάσταση στα ριμπάουντ (χωρίς να λύσουν το πρόβλημα πάντως).

Κι αν δεν ήταν η πρωτοφανής αστοχία στις βολές (ο Ολυμπιακός έχασε 9 στην 3η περίοδο αφού είχε 3/12) τότε τα αποτελέσματα θα ήταν ακόμα καλύτερα. Από το σημείο που προηγήθηκε 47-38 η Μπαρτσελόνα με 5’43’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το ΣΕΦ άρχισε να «κατηφορίζει» χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού

Μέσα σε 4’34’’ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά 48-47 κι έκλεισαν την  3η περίοδο 51-48. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε όσα κλεψίματα είχε σε όλο το πρώτο μέρος (συνολικά 3), υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα σε τόσα λάθη όσα είχε στο πρώτο μέρος (7), σούταρε αξιόπιστα (3/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα) και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 3/14 σουτ.

Αν ο Ολυμπιακός δεν είχε αυτή την απίστευτη αστοχία στις βολές τότε η διαφορά θα  ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Η μεγάλη «μάχη» συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο σε έναν αγώνα που έμοιαζε περισσότερο με αναμέτρηση σε φάιναλ φορ Περίπου στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο (60-60) με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλο πείσμα για τη νίκη.

O ΜακΚίσικ ήταν ο παίκτης που είχε αλλάξει το ρυθμό κι έδινε την ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση. Με 2’06’’ για το τέλος, ο Σάσα Βεζένκοφ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 64-62 στον Ολυμπιακό και με 1’36’’ ο Τόμας Γουόκαπ έβαλε το μεγάλο τρίποντο (67-63).

Η τάπα του Παπανικολάου στην άμυνα και το δικό του τελείωμα στην επίθεση έδωσαν στον Ολυμπιακό παράσταση νίκης (69-63) με 1’04’’ για το φινάλε. Οι δύο βολές του κορυφαίου παίκτη του αγώνα, Σακίελ ΜακΚίσικ έγραψαν το τέλος μιας «ερυθρόλευκης» ραψωδίας

Ο Σανλί μείωσε σε 69-66 με 33’’ για το τέλος αλλά οι βολές του ΜακΚίσικ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ 9, Ζαν Σαρλ 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 13, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Γουόκαπ 6, ΜακΚίσικ 20

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Κούριτς 6, Καϊσέδο 2, Ννάτζι 2, Χέις 6, Λαπροβίτολα 3, Αμπρίνες 6, Μίροτιτς 11, Έξουμ 2, Σανλί 13, Μαρτίνεθ 2, Σμιτς 6, Καλάθης 7

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 73-66: Σίγουρος τρίτος και βλέπει Βελιγράδι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College