ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μακάμπι 90-73: Διαστημικός

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο εκπληκτικό δεκάλεπτο «αιχμαλώτισε» την Μακάμπι και προσέφερε όμορφο θέαμα

Το απόλυτο μπάσκετ έπαιξε ο Ολυμπιακός που «καθήλωσε» τη Μακάμπι (90-73) κι έδειξε πανέτοιμος για το ντέρμπι «αιωνίων» της Δευτέρας (22/11).

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκε 35-8 (!) δείχνοντας στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ποιος θα ήταν το «αφεντικό» του αγώνα. Το «διαστημικό» πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα δείγμα των δυνατοτήτων του φετινού Ολυμπιακού που κράτησε το αήττητο στο ΣΕΦ (7-0) και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Τρομερός ο Μουσταφά Φαλ είναι ακριβώς ο «πύργος» που χρειάζεται ο Ολυμπιακός και στις δύο ρακέτες. Σπουδαίος ο Σασα Βεζένκοφ, σίγουρες λύσεις από Σλούκα και Ντόρσεϊ (που ήταν… αφιονισμένος) «οικονομικός» και παραγωγικός ο ΜακΚίσικ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο πρώτο δεκάλεπτο! Το 35-8 του Ολυμπιακού δεν άφηνε περιθώρια για περισσότερες σκέψεις ή υποψίες ανατροπής. Τρομερή ενέργεια από τον Ολυμπιακό που «χτύπησε» την άμυνα της Μακάμπι και την υποχρέωσε σε 3/19 σουτ παράλληλα, στο διάστημα αυτό. Από το δέκατο λεπτό ο αγώνας είχε τελειώσει. Η ταχύτητα σε σκέψη, εκτέλεση και δημιουργία των Πειραιωτών προσέφερε ένα «μαγικό» διάστημα που ενθουσίασε τον κόσμο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν ό,τι καλύτερο έχουμε δει φέτος από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Τρομερή ενέργεια, μεγάλη συγκέντρωση, τεράστια αυτοπεποίθηση. Με γρήγορη κυκλοφορία και χτυπώντας με early offence την άμυνα της Μακάμπι οι «ερυθρόλευκοι» σχεδόν… έκρυψαν τη μπάλα. Χρειάστηκε να περάσουν 5’12’’ ώστε να χάσει ο Ολυμπιακός το πρώτο του σουτ (άστοχο τρίποντο Ντόρσεϊ) ενώ μέχρι εκείνο το σημείο είχε 6/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

Ένα σερί 13-0 σε 2’43’’ έφερε τον Ολυμπιακό στο 24-6 στο 5’30’’ ενώ ακολούθησε νέο σερί 11-0 που τον εκτόξευσε στο 35-8 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Σε ένα δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός πήρε άριστα σε άμυνα κι επίθεση. Και φυσικά σε δημιουργία (10 ασίστ) ενώ δεν είχε κάνει ούτε ένα λάθος και παράλληλα είχε περιορίσει τη Μακάμπι στα 3/19 σουτ.

Βεβαίως θα ήταν κάπως παράλογο να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι βάσεις άλλωστε είχαν μπει. Η Μακάμπι με επιμέρους 10-1 μείωσε σε 36-18 στο 12’45’’ αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο. Διατήρησε τη διαφορά, ενώ έκανε το πρώτο του λάθος στο… 16’53’’ (και ήταν επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ). Με 1’40’’ για το τέλος είχε ξεπεράσει τους 50 πόντους κι έκλεισε το ημίχρονο στο 51-26. Αν υπήρχε ένα άσχημο σημείο αυτό ήταν τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι που πάντως δεν της προσέφεραν και πολλά. Με 10/38 σουτ στο πρώτο μέρος δε μπορούσαν να περιμένουν κάτι παραπάνω οι φιλοξενούμενοι.

Η Μακάμπι προσπαθούσε απλώς να περιορίσει τη διαφορά ενώ τα στατιστικά του Ολυμπιακού είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν από τα… αστρονομικά επίπεδα και να πλησιάζουν τα φυσιολογικά. Στα μισά της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 60-38 με εντυπωσιακή παρουσία του Φαλ στα επιθετικά ριμπάουντ (4 σε πέντε λεπτά). Ο Γάλλος από το 26’ είχε double- double και έκανε σπουδαία εμφάνιση.

Ο αγώνας βέβαια είχε κριθεί, είχε γίνει τυπική διαδικασία. Πλέον έπαιζε ρόλο η τελική διαφορά που φυσικά «μετράει» ανάμεσα σε ομάδες που πάνω- κάτω βρίσκονται στο ίδιο βαθμολογικό επίπεδο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το ρεκόρ καριέρας του Βεζένκοφ με τις 6 ασίστ. Ο υπέροχος Φαλ με 12 πόντους- 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Η τρομερή «οικονομία» του Ολυμπιακού με 22 ασίστ για μόλις 7 λάθη. Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Τα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι. Τα 2/9 σουτ του Γουίλμπεκιν, τα 1/7 του Έβανς και τα 4/17 του Νάναλι. Πάνω από 60% στα δίποντα σούταρε ο Ολυμπιακός. Οι 28 πόντοι της Μακάμπι στην τελευταία περίοδο

Ο MVP: Ο Μουσταφά Φαλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Έισι, Ντόρσεϊ 17, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 12, Σλούκας 18, Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7, ΜακΚίσικ 14

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 6, Έβανς 2, Καλοϊάρο 3, Γουίλιαμς 2, Τέιλορ 4, Ρέινολντς 4, Σόρκιν 10, Ντιμπαρτολομέο 9, Μπλέιζερ 2, Κοέν 8, Νάναλι 14, Ζίζιτς 9

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Τα στατιστικά της Μακάμπι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μακάμπι 90-73: Διαστημικός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College