ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Μονακό 71-54: Ογδόντα λεπτά από το Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός από το Game 1 έδειξε στη Μονακό ότι δε μπορεί να διανοηθεί ότι έχει τη δυνατότητα να κάνει break στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτά που έπρεπε στον πρώτο αγώνα της σειράς με την Μονακό νίκησε με 71-54 και προηγείται με 1-0.

Την Μεγάλη Παρασκευή (22/4-19:00) ο Ολυμπιακός και η Μονακό θα τα ξαναπούν αλλά το μήνυμα έχει ήδη σταλεί στους Γάλλους. Οι Πειραιώτες δεν είναι απλώς υποψιασμένοι αλλά αποφασισμένοι. Και τους έδωσαν να καταλάβουν πόσο σοβαρά έχουν πάρει τη σειρά μα κυρίως ότι δεν τους αποπροσανατολίζει, ούτε και τους «χαλαρώνει» τη σκέψη ο ρόλος του φαβορί.

Καμάρωνε και ο Βασίλης Σπανούλης τον αγαπημένο του Ολυμπιακό. Λίγο νωρίτερα είχε αναδειχθεί Legend στην Euroleague παραλαμβάνοντας το σχετικό βραβείο από τον Τζόρντι Μπερτομέου και με το ΣΕΦ στο «πόδι» να τον αποθεώνει.

Όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ολυμπιακός και οι φίλοι της ομάδας αποθέωσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του.

Ο τρομερός Τόμας Γουόκαπ δεν έπαιξε απλώς καλή (ως «σκυλίσια») άμυνα επάνω στον Μάικ Τζέιμς βγάζοντάς τον τελείως από το ρυθμό του αγώνα, αλλά με τον επιθετικό του οίστρο στο τρίτο δεκάλεπτο θεμελίωσε διψήφια διαφορά. Όπως ακριβώς είχε κάνει στο δεύτερο δεκάλεπτο σε αντίστοιχο επιθετικό ρεσιτάλ ο Σακίελ ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 1-0 και να βρεθεί 80 λεπτά από το Βελιγράδι χωρίς να είναι πρώτοι σκόρερ οι Σλούκας- Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ αλλά με τους ΜακΚίσικ- Γουόκαπ- Πρίντεζη να κάνουν τη διαφορά! Αλλά και με τον Ζαν Σαρλ να ανταποκρίνεται καλύπτοντας το κενό του τραυματία Χασάν Μάρτιν.

Η άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό στο δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο όταν τα 4/16 σουτ (με 0/7 τρίποντα) δημιουργούσαν θέμα. Ο Μπαρτζώκας το έψαξε αρκετά και κατέληξε στο σχήμα με τον ΜακΚίσικ στο «3» που αποδείχθηκε καταλυτικό στην αντεπίθεση των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 9-0 το δεύτερο ημίχρονο και με την άμυνά του να «στραγγαλίζει» τους Γάλλους. Το πρώτο τρίποντο του Σλούκα έδωσε το έναυσμα και η ψυχολογία άλλαξε. Ο ΜακΚίσικ με 7 σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο 26-22 στο 16’30’’ και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και στο +11 (σκορ 33-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ με επιμέρους σκορ 25-11 αλλά και 5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7 ασίστ για μόλις 1 λάθος. Παράλληλα ο Γουόκαπ είχε «καταπιεί» τον Μάικ Τζέιμς (1/4 σουτ και 2 λάθη) ενώ χαμηλά είχε μείνει και ο Μπέικον (επίσης 1/4 σουτ και 2 λάθη).

Ο απίθανος Γουόκαπ ήταν εκείνος που έσπρωξε τον Ολυμπιακό και πάλι σε διψήφια διαφορά (44-30) με 9 συνεχόμενους πόντους κι αφού είχε πάρει τη ψυχολογία από την άμυνα στον Τζέιμς!

Ήταν το σημείο της κρίσης για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει διψήφια διαφορά, είχε τα ηνία του αγώνα και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και είχε φέρει την αναμέτρηση στα δικά του «θέλω». Με 1’17’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 50-34 αφού η άμυνα λειτουργούσε άριστα και μετέφερε όλη τη ψυχολογία στην επίθεση.

Με πέντε λεπτά για το τέλος ήταν η σειρά του Σλούκα να πετύχει ένα τρίποντο ψυχολογίας (στο τέλος του χρόνου επίθεσης) και να στείλει το σκορ στο 62-48. Ο Πρίντεζης τον μιμήθηκε και με το σκορ στο 65-50 είχε χαθεί κάθε σκέψη των Γάλλων για πιθανή «επιστροφή» κι ανατροπή.

Άλλωστε το γεγονός ότι η καλύτερη επίθεση της Euroleague έμεινε 30  πόντους κάτω από το μέσο όρο της (84) τα λέει όλα.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ντόρσεϊ 4, Λούντζης, Φαλ 4, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 12

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 9, Μπέικον 2, Βέστερμαν 3, Τόμας 7, Ντιαλό 6, Μότουμ 5, Μοτεγιούνας 2, Χολ 10, Τζέιμς 10

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μονακό 71-54: Ογδόντα λεπτά από το Βελιγράδι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College