ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός – Νεσίμπε Αϊντίν 79-83: Πήγε για σπουδαία ανατροπή – Η πρόκριση θα κριθεί στην Τουρκία

Ήττα στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό που θα διεκδικήσει την πρόκριση στην Τουρκία.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την τουρκική Νεσίμπε Αϊντίν στο ΣΕΦ με 83-79 στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του EuroCup. Όλα θα κριθούν σε μία εβδομάδα στη γειτονική χώρα.

Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν να κάνουν μία επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 17 πόντους.

Τελικά, η νίκη πήγε στις φιλοξενούμενες, ωστόσο η μικρή διαφορά των 4 πόντων αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Τουρκία.

Το ματς

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην πρώτη περίοδο και ολοκληρώθηκε με τη Νεσίμπε να προηγείται με έναν πόντο (17-18). Η ψαλίδα άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ και βρέθηκε στο -9 στη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι και το +17 (44-61, 48-65).

Στην τέταρτη περίοδο, με απόλυτη πρωταγωνίστρια τη Σταμάτη, που πέτυχε 15 από τους 17 πόντους της ομάδας ο Ολυμπιακός πήγε για τη μεγάλη ανατροπή.

Τελικά, η διαφορά έκατσε στο +4 και σε μία εβδομάδα οι Πειραιώτισσες θα κυνηγήσουν την ανατροπή στην Τουρκία.

Η Σταμάτη είχε 20 πόντους και 3 ασίστ, η Πλουφ 14 πόντους, η Βίτολα 11 και η Νικολοπούλου 10.

Για τις νικήτριες, η Νατσικάιτε πέτυχε 27 πόντους, με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και η Κόατες έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Νεσίμπε Αϊντίν 79-83: Πήγε για σπουδαία ανατροπή – Η πρόκριση θα κριθεί στην Τουρκία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.