ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: Προσκύνησε η «Βασίλισσα» στο ΣΕΦ (vid)

Σε ένα ΣΕΦ που «φλεγόταν» από ενθουσιασμό, ο Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο την Ρεάλ Μαδρίτης κι έδειξε ότι είναι ικανός για μεγάλα πράγματα φέτος.

Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός με φουλ ενέργεια, εκπληκτική άμυνα και πολλές λύσεις νίκησε 74-68 την Ρεάλ Μαδρίτης κι έκανε το 2/2 στην Euroleague.

Μετά την πρεμιέρα με την Μπασκόνια, ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε μια ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση. Και κατάφερε να ανταπεξέλθει. Οι Πειραιώτες βγάζουν τρομακτική ενέργεια, ειδικά στην άμυνα (οι Μαδριλένοι δεν ξεπέρασαν τους 70 πόντους). Και κυρίως ο ρυθμός δεν πέφτει σε κανένα σημείο στο rotation.

Doubledouble από τον εκπληκτικό Βεζένκοφ που μπορεί να μην του πήγαν τα σουτ αλλά πλέον είναι ολοκληρωμένος παίκτης και ξέρει τι κάνει. Σπουδαία δουλειά από τον Λαρεντζάκη και τον Ντόρσεϊ. Μεγάλη βοήθεια από τον Παπανικολάου, ενώ  Σλούκας είχε καλά διαστήματα.

Που κρίθηκε

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε τη μεγάλη διαφορά. Η Ρεάλ περιορίστηκε στους 68 πόντους, σούταρε με 12,5% στα τρίποντα, έκανε 13 λάθη.

Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, στο υπόλοιπο διάστημα οι Μαδριλένοι ήταν εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Απ’ εκεί άρχισαν όλα. Τα 2/12 τρίποντα του πρώτου μέρους έγιναν 6/15 στο δεύτερο ενώ η ενέργεια των Πειραιωτών πάλι ήταν ανεξάντλητη.

Η Διακύμανση

Παρά την αστοχία στα τρίποντα, η ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, η άμυνά τους και τα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν λύσεις. Με το σκορ στο 13-8 στο 8’ παρά τα 0/8 τρίποντα, τα 5 επιθετικά ριμπάουντ βοηθούσαν τον Ολυμπιακό. Το 19-13 μετά από σερί 6-0 των Πειραιωτών έδειχνε την καλή τους δουλειά στην άμυνα.

Ο Λάσο προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό με τον Ουίλιαμς- Γκος και ένα σχήμα με μοναδικό κλασικό ψηλό τον Ταβάρες.

Η Ρεάλ άνοιξε το γήπεδο, μείωσε σε 28-27 στο 15’ (είχε επιστρέψει ο Πουαριέ δίπλα στον Ταβάρες)  και πέρασε 32-30 στο 16’30’’ με τον Γκος να κυριαρχεί.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τα ριμπάουντ πέτυχαν 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο (ο Ολυμπιακός είχε 22) ενώ οι 11 ασίστ και οι 7 πόντοι από αιφνιδιασμό (όλοι στη δεύτερη περίοδο) έδειχναν πολλά.

Τόσο ο Ολυμπιακός (2/12) όσο και η Ρεάλ (1/9) δεν είχαν λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ο αγώνας δεν σταμάτησε να είναι σκληρός

Ο αγώνας συνέχισε να είναι το ίδιο σκληρός στην 3η περίοδο. Η Ρεάλ κατάφερνε να πάει το παιχνίδι στο πέντε/πέντε έχοντας μέσα στη ρακέτα τον Ταβάρες. Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν περιφερειακό σουτ. Και φάνηκε αυτό όταν το βρήκε: Δύο τρίποντα του Παπανικολάου έφεραν τον αγώνα στα ίσα (43-43) ενώ ακόμα ένα από τον Ντόρσεϊ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (54-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τα 3/8 τρίποντα της περιόδου ήταν καλό σημάδι.

Και έγιναν ακόμα καλύτερα τα σημάδια όταν ακόμα δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη απογείωσαν τον Ολυμπιακό στο 62-56. Η άμυνα λειτουργούσε καλά και το σερί έφτασε στο 9-0 όταν το σκορ έγινε 65-56!

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

Οι Πειραιώτες είχαν βρει την αυτοπεποίθησή τους πλέον. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Ντόρσεϊ έστειλε το σκορ για πρώτη φορά σε διψήφιο (68-58)  και στη συνέχεια (πάλι ο Ντόρσεϊ) στο 70-59.

Με τρία λεπτά να απομένουν ο Ολυμπιακος έπρεπε να κάνει σωστή διαχείριση για να κρατήσει τη μεγάλη νίκη.

Η Ρεάλ έκανε την τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει και 1’15’’ πριν το τέλος μείωσε σε 71-65 και μάλιστα ο Γουόκαπ έχασε δύο βολές.

Η Ρεάλ δε συγχωρεί. Με τρίποντο του Ερτέλ μείωσε σε 71-68 και έφτασε το σερί της στο 7-0 ενώ ο Ολυμπιακός είχε μείνει χωρίς σκορ για περίπου 2 λεπτά. Ο Βεζένκοφ στα 29’’ πριν το τέλος λύτρωσε τους Πειραιώτες (73-68) ενώ το άστοχο σουτ του Ταβάρες και η βολή του Σλούκα έβαλαν οριστικό τέλος.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το double- double του Βεζένκοφ σε πόντους και ριμπάουντ. Τα 6/15 τρίποντα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος έναντι 2/12 στο πρώτο. Τα 3/24 τρίποντα της Ρεάλ. Οι 7 χαμένες βολές του Ολυμπιακού αλλά και οι 19 πόντοι της Ρεάλ από τα λάθη των γηπεδούχων.

Ο MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 35-36,  54-52, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, ΝτόρσεΪ 12, Λούντζης, Λαρεντζάκης 8, Φαλ 3, Σλούκας 9, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 4

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς- Γκος 16, Κοσέρ 2, Ερτέλ 7, Φερνάντεζ 2, Αμπάλντε 2, Χάνγκα 6, Πουαριέ 6, Ταβάρες 15, Γιουλ 5, Γιαμπουσελέ 7, Τέιλορ.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Τα στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: Προσκύνησε η «Βασίλισσα» στο ΣΕΦ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College