ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός: Το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια θύμισε Κάουνας!

Με τρομερή τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της Βίρτους Μπολόνια, θυμίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον ημιτελικό του Final Four με τη Μονακό

Ο Ολυμπιακός «δάγκωσε» τη Βίρτους για ένα δεκάλεπτο και δεν χρειάστηκε άλλο προκειμένου να φτάσει στην 5η διαδοχική του νίκη στη Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη διαφορά από τους Ιταλούς και τους προσπέρασαν στη βαθμολογία, με αποτέλεσμα να βρίσκονται μια ανάσα από την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μισό του αγώνα, αφού βρέθηκε πίσω με -12 (34-46), με την απουσία του Τόμας Γουόκαπ να είναι εμφανής.

Παρόλα αυτά, το… κλειδί της όλης υπόθεσης έμελλε να είναι το δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου ο Ολυμπιακός δέχτηκαν όλους και όλους 23 πόντους, παίζοντας άμυνα από… άλλο πλανήτη.

Μάλιστα, σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα πέτυχε μόνο 5 πόντους, βάζοντας το πρώτο της καλάθι εντός πεδιάς στην περίοδο περίπου 30 δευτερόλεπτα πριν αυτή ολοκληρωθεί, καθώς μέχρι τότε είχε σκοράρει μόνο με βολές!

Έτσι, το απίθανο επιμέρους σκορ 20-5 στην τρίτη περίοδο έφερε αναμνήσεις από τον ημιτελικό του Final Four κόντρα στη Μονακό την περασμένη σεζόν.

Τότε, οι Πειραιώτες είχαν πραγματοποιήσει ένα διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το 29-41 του πρώτου ημίχρονου σε 56-43 στο φινάλε της περιόδου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς περιορίστηκε σε ένα (!) εντός παιδιάς καλάθι, στους δύο πόντους, με το επιμέρους σκορ (27-2) να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά σε οποιοδήποτε παιχνίδι και οποιοδήποτε δεκάλεπτο στην ιστορία της Euroleague.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια θύμισε Κάουνας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.