ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός: Τρομάζει κόσμο με +15,5 στην Euroleague και +30 στην Ελλάδα!!!

Ο Ολυμπιακός μετρά ένα εντυπωσιακό 6/6 στις ευρωπαϊκές κι εγχώριες διοργανώσεις. Όμως ακόμα πιο εντυπωσιακά είναι τα αριθμητικά του στοιχεία. Δείτε την ανάλυση

Μέσος όρος διαφοράς +15,5 στην Euroleague, +30 στην Basket League και +31 στο Κύπελλο. Αυτά παρουσιάζει μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός!

Μέσα σε αυτό το 6/6 που έχει γράψει ο Ολυμπιακός σε όλες τις διοργανώσεις, υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που σίγουρα εντυπωσιάζουν. Κι αυτά ακριβώς βρήκαμε για να σας παρουσιάσουμε. Σε όλες τις διοργανώσεις

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.

Η αρχή γίνεται από την Euroleague όπου ο Ολυμπιακός παρουσιάζει τα εξής εντυπωσιακά στοιχεία:

Άμυνα: 59 πόντοι

Επίθεση: 74,5 πόντοι

Μέρος Όρος Διαφοράς: +15,5 πόντοι.

Υπάρχουν όμως κι άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία. Όπως για παράδειγμα ο εξαιρετικός συντελεστής ασίστ/λαθών με 17,5/9,5 αντίστοιχα. Και γίνεται ακόμα πιο σημαντικός αν αναλογιστούμε ότι εναντίον του, η Μπασκόνια και η Ρεάλ Μαδρίτης είχαν ακριβώς τα ίδια λάθη αλλά 15,5 ασίστ. Απλώς να υπενθυμίσουμε ότι με την Μπασκόνια οι Πειραιώτες είχαν καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο.

Καθώς επίσης τα 10,5 επιθετικά ριμπάουντ ανά αγώνα αλλά και το ποσοστό στα δίποντα που φτάνει στο 56,6%

Επίσης έχει ενδιαφέρον το πως μοιράζεται ο χρόνος ανάμεσα σε παίκτες. Κανείς δεν παίζει περισσότερο από τα 26’59” του Βεζένκοφ και κανείς λιγότερο από τα 14’37” του Λαρεντζάκη. Ο Ζαν Σαρλο είναι στα 11’03” και ο Πρίντεζης στα 7’30”. Ο Λούντζης έχει κάτι δευτερόλεπτα

Επίσης είναι ενδεικτική της ενέργειας και της συγκέντρωσης της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα η αμυντική προσήλωση στην έναρξη του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο με Μπασκόνια το επιμέρους σκορ ήταν 28-13 και με Ρεάλ ήταν 13-10. Πολύ απλά, ο Ολυμπιακός δέχεται κατά μέσο όρο μόλις 11,5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ πετυχαίνει 20,5. Δε λένε ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός;

Επίσης το επιμέρους σκορ  (κατά μέσο όρο) στο πρώτο ημίχρονο στην Euroleague είναι 41-29 για τους Πειραιώτες.

Και περνάμε στον Ολυμπιακό της Basket League όπου το επίπεδο είναι διαφορετικό αλλά οι αριθμοί και πάλι εντυπωσιακοί.

Τι έχουμε εδώ;

Άμυνα: 75 πόντοι

Επίθεση: 105,5 πόντοι

Μέσος όρος διαφοράς: +30 πόντοι

Και στους δύο αγώνες του ο Ολυμπιακός έχει ξεπεράσει τους 100 πόντους και συγκεκριμένα είχε 103 με την ΑΕΚ και 108 στο Λαύριο. Βεβαίως ο μέσος όρος των 105,5 πόντων και το +30 στη διαφορά είναι τρομερά στοιχεία!!!

Ακόμα ένα εντυπωσιακό στοιχείο είναι η αναλογία ασίστ/λαθών που είναι στο 24,5/9!!! Όπως επίσης το 66,7%  στα δίποντα μαζί με τα 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Σε ό,τι αφορά στο χρόνο συμμετοχής, ο Βεζένκοφ είναι πρώτος με 26’24” ενώ ο Λούντζης που είναι ο 12ος έχει 8’42”.

Εδω ξεχωρίζει το δεύτερο ημίχρονο του Ολυμπιακού. Ο μέσος όρος στο επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου είναι 33,5-17 και του δευτέρου ημιχρόνου ακόμα πιο εντυπωσιακό: 59-34,5!!! Δηλαδή στην Basket League o Ολυμπιακός πετυχαίνει κατά μέρο όρο 59 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός στο Κύπελλο

Τέλος στους δύο αγώνες Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός είχε κατά μέσο όρο 92 πόντους στην επίθεση ενώ  στην άμυνα παθητικό τους 61 δηλαδή μιλάμε για ένα μέσο όρο διαφοράς στους 31 πόντους!!!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε αναλογία 26/12 σε ασίστ/λάθη αντίστοιχα. Ενώ σούταραν με 40% στα τρίποντα (24/60) και 63% στα δίποντα (47/75).

Τα επιμέρους σκορ ανά ημίχρονο ήταν: Στο πρώτο 49,5-34,5 και στο δεύτερο 42,5-26,5…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Τρομάζει κόσμο με +15,5 στην Euroleague και +30 στην Ελλάδα!!!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.