ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Ζαλγκίρις 83-68: Κανένα έλεος, έβγαλε το άχτι του

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον κακό του δαίμονα στο ΣΕΦ, βγάζοντας τη γνωστή ενέργεια από το 17’ και μετά και παραδίδοντας μαθήματα μπάσκετ
Ολυμπιακός- Ζαλγκίρις 83-68:  Κανένα έλεος, έβγαλε το άχτι του

Μαγεία ήταν ο Ολυμπιακός, ενθουσίασε τον κόσμο του και διέλυσε την Ζαλγκίρις  η οποία βρέθηκε να προηγείται και με 13 πόντους νωρίς στον αγώνα.

Το τελικό 83-68 με το οποίο επικράτησε ο Ολυμπιακός ήταν προϊόν σκληρής δουλειάς στην άμυνα, απόλυτης συγκέντρωσης κι εγωισμού. Ο τρόπος που αντέδρασαν οι «ερυθρόλευκοι» από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, εμφανώς «θυμωμένοι» με το χαλαρό τους ξεκίνημα είναι ενδεικτικός της νοοτροπίας τους.

Το διάστημα από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ για τον Ολυμπιακό που έφτασε πλέον στο 3-1.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:  Από το 17’ και μετά ο Ολυμπιακός ήταν άλλη ομάδα. Έβγαλε τη γνωστή ενέργεια στην άμυνα κι έγινε περισσότερο αποφασιστικός επιθετικά.

Από τη στιγμή κατά την οποία πήραν κι αυτοπεποίθηση οι παίκτες του κι άρχισαν να σκοράρουν από παντού, τα πράγματα έγιναν ευκολα. Άλλη μια πολύ ωραία βραδιά για του Πειραιώτες.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Παρά τις πολύ σημαντικές απουσίες (Στρέλνιεκς, Λοβέρν και Γιανκούνας) η Ζαλγκίρις φάνηκε αποφασισμένη να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Και είναι αλήθεια ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, υποχρέωσε τους Πειραιώτες σε ανορθόδοξες επιθέσεις, με πολλά σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του δίποντο μετά από 7’20’’ αγώνα (με τον Φαλ) κι ενώ ήδη η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 8-21.

Αλλάζοντας πλέον τα 4/5 της αρχικής του πεντάδας ο Μπαρτζώκας (μόνο τον Παπανικολάου άφησε μέσα) προσπάθησε να πάρει ενέργεια από ΜακΚίσικ, Μάρτιν και φυσικά να βρει επιθετικές λύσεις από τον Σλούκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν 12-23 με τον Ολυμπιακό να έχει 5/17 σουτ και τη Ζαλγκίρις αντίστοιχα 4/7 τρίποντα. Η είσοδος του Λαρεντζάκη αντί του Παπανικολάου έδωσε περισσότερη ενέργεια στον Ολυμπιακό. Η αμυντική θωράκιση έγινε ακόμα καλύτερη με τον Ζαν Σαρλ αντί του Μάρτιν.

Και στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός με σερί 6-0 έκλεισε το εικοσάλεπτο με 36-39. Πλέον είχε καλή άμυνα, φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και λύσεις από το επιθετικό ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια ραψωδία για τον Ολυμπιακό. Η αρχική του πεντάδα (που δεν τα είχε πάει καθόλου καλά) πήρε το.. αίμα της πίσω. Άμυνα για σεμινάριο και αρχή με… 5/5 τρίποντα.

Το σκορ πήγε στο 55-47, η Ζαλγκίρις δε μπορούσε πλέον να αντιδράσει.

Ο Ολυμπιακός τιμωρούσε τα λάθη των Λιθουανών (προϊόν της δικής του άμυνας), είχε άριστη κυκλοφορία κι εκτέλεση.

Το επιμέρους 27-10 της 3ης περιόδου που πήγε το σκορ στο 63-49  ήταν όλη η εικόνα. Ο Ολυμπιακός είχε τρομερή αυτοπεποίθηση. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη (ο παίκτης που άλλαξε τον αγώνα) έστειλε τη διαφορά στο +17 (σκορ 73-56) και στο ΣΕΦ φώναζαν πλέον ρυθμικά το όνομά του. Ο Ολυμπιακός δούλεψε σκληρά γι’ αυτή τη νίκη και τελικά την κατέκτησε.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Ολυμπιακός άρχισε με 2/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και τελείωσε με 14/28 δηλαδή στα υπόλοιπα 30’ είχε 12/21. Στην εκπληκτική 3η περίοδο των Πειραιωτών, ο βαθμός αξιολόγησης ήταν 41 για εκείνους και… -3 για την Ζαλγκίρις.

Στο 17’ το σκορ ήταν 30-39 ενώ στα επόμενα 13 αγωνιστικά λεπτά ήταν 33-10!!!

Ο Ολυμπιακός πήρε 12 πόντους από αιφνιδιασμό, 16 από λάθη αντιπάλων και άλλους 12 από επιθετικά ριμπάουντ. Από το 10’ και μετά το επιμέρους σκορ ήταν 71-45.

Η Ζαλγκίρις είχε 6/15 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 1/9 στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλγκίρις μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες

Ο MVP: The game changer: Γιαννούλης  Λαρεντζάκης. The leader: Κώστας Σλούκας. Μπορείτε να διαλέξετε!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:12-23, 36-39, 63-49, 83-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4, Σλούκας 17, Μάρτιν, Βεζένκοφ 12, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 10, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 7

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς):  Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νέμπο 12, Μουντιέ 19, Καλνιέτις 6, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14, Γκιφάι, Ουλανόβας

Ολυμπιακός

Τα στατιστικά που είχε ο Ολυμπιακός

Τα στατιστικά της Ζαλγκίρις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Ζαλγκίρις 83-68: Κανένα έλεος, έβγαλε το άχτι του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College