ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ούνικς Καζάν- Ολυμπιακός 84-87 (παρ. 77-77): Θρύλερ!!!

Δεν ήταν θρίλερ αλλά... Θρύλερ! Κι ένας σκληρός αγώνας στον οποίο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε όλες τις αντιξοότητες και βρήκε τον τρόπο να νικήσει

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Καζάν (87-84, καν.αγ. 77-77) στην παράταση με μεγάλη εμφάνιση από τον Σάσα Βεζένκοφ αλλά και με νοοτροπία νικητή μετά από ένα σκληρό αγώνα.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός μετά το Μιλάνο και σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-4. Πρώτη ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες για την Ούνικς Καζάν (7-6 πλέον).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Βεζένκοφ με 19 πόντους- 8 ριμπάουντ- 4 κλεψίματα και τρεις ασίστ και μεγάλο τρίποντο (81-86) με 31” για το τέλος. Πολύ μεγάλη δουλειά στην παράταση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (10 πόντοι- 6 ριμπάουντ- 5 ασίστ). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις παρά τα 9/37 τρίποντα ενώ εντυπωσίασε δημιουργικά με τις 26 ασίστ

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις, παρά την αστοχία στα τρίποντα (9/37) προκειμένου να φτάσει στη μεγάλη νίκη. Που τον διατηρεί στην τριάδα και φυσικά στις θέσεις που δίνουν πλέι οφ και πλεονέκτημα έδρας.

Το αμυντικό έξτρα πεντάλεπτο (της παράτασης δηλαδή) αποδείχθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση μαζί φυσικά με τη σπουδαία εμφάνιση του Βεζένκοφ. Πάντως σε γενικές γραμμές αποδείχθηκε ότι ο Ολυμπιακός θα βρεί τις λύσεις από την άμυνά του.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μέχρι το 5ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε αρκετά προβλήματα. Ειδικά στην επίθεση που δημιουργούσε ανισορροπία και στην άμυνα. Η Ούνικς τιμώρησε τα 3 λάθη του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό και προηγήθηκε 13-6. Ο Ουζίνσκι σε ειδική αποστολή να εκνευρίσει τον Ντόρσεϊ (και τα κατάφερε) αλλά από ένα σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την ηρεμία τους.

Ισοφάρισαν σε 15-15 με 7 πόντους του Βεζένκοφ ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η παρουσία του Σλούκα αποδείχθηκε καθοριστική. Η άμυνα λειτουργούσε καλά και ο αρχηγός της ομάδας νοικοκύρεψε το επιθετικό παιχνίδι. Το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο 15’, μετά από 8 άστοχα, έφερε την ελληνική ομάδα στο 29-24 και λίγο αργότερα στο 32-26.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει πάρει κάτι περισσότερο από το υπέρ του 42-40 του ημιχρόνου και είναι αλήθεια ότι στην 3η περίοδο αντιμετώπισε άλλα ζητήματα.

Η Ούνικς άρχισε με 5/5 τρίποντα (συνολικά 8/13) και ξέφυγε 62-57 στο 27’30’’ αλλά δε μπορεί κανείς να πει ότι ήταν… εύκολα τα σουτ που έβαζαν. Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν το κάτι παραπάνω στην επίθεσή του για να ελέγξει τον αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο στα τρίποντα για την ελληνική ομάδα (4/11) και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 72-71 με 3’41’’ για το τέλος. Το τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε τον Ολυμπιακό στο 75-72 (με 1’07’’ για το τέλος) αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν με τον Κάνααν.

Ο Φαλ έδωσε νέο προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, ο Τζεκίρι ισοφάρισε (77-77) με 12’’ για το τέλος μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Ντόρσεϊ έχασε το τελευταίο σουτ και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκει η άμυνα καθοδήγησε τον Ολυμπιακό καθώς πέρασαν 3’27’’ για να ευστοχήσει η Ούνικς με τον Μπράουν. Το μεγάλο καλάθι του Λαρεντζάκη (1’15’’, σκορ 79-83) έδωσε σημαντικό προβάδισμα αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ με 31’’ (σκορ 81-86) ήταν η μισή νίκη!

Ο Κάνααν επέμεινε με τρίποντο (84-86), ο Σλούκας είχε 1/2 βολές με 6’’ αλλά το μακρινό σουτ του Χεζόνια δε βρήκε στόχο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι 26 ασίστ του Ολυμπιακού που είναι η 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών για την ομάδα μετα τις 29 κόντρα στην Γκραν Κανάρια (20/12/2018), τις 28 με την Εφές (12/11/2009) και τις 27 με την Τσεντεβίτα (6/12/2012).

Τα 38’10’’ του Σάσα Βεζένκοφ είναι τα περισσότερα που έχει παίξει σε έναν αγώνα. Ο Ολυμπιακός πήρε 27 πόντους από τα λάθη της Ούνικς και 15 από τα επιθετικά ριμπάουντ. Για 7η φορά φέτος ο Ολυμπιακός έχει πάνω από 100 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Ο MVP: Μα ο Σάσα Βεζένκοφ φυσικά. Δε χρειάζεται περισσότερη ανάλυση

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 (καν.αγ), 84-87

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 7, Μπράουν 11, Κάνααν 20, Μπράουν 21, Μπράντλεϊ,, Τίμα, Χεζόνια 11, Ουζίνσκι 6, Τζεκίρι 6, Μέγιο 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Έισι, Ντόρσεϊ 8, Λαρεντζάκης 10, Φαλ 10, Σλούκας 12,  Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 22, Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Ζαν Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 6

Τα στατιστικά της Ούνικς

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ούνικς Καζάν- Ολυμπιακός 84-87 (παρ. 77-77): Θρύλερ!!!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College