ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ρεάλ Μαδρίτης- Ολυμπιακός 75-67: Ο Ιανουάριος συνεχίζει να είναι παγωμένος

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με διαφορά 16 πόντων στην Μαδρίτη αλλά στο τέλος παραδόθηκε στην Ρεάλ που έκανε επιμέρους 51-29 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και στη Μαδρίτη από την Ρεάλ (75-67) και μετά την τέταρτη συνεχόμενη απώλεια δεν απομακρύνθηκε απλώς από την πρώτη τετράδα.

Πλέον ο Ολυμπιακός κοιτάζει πίσω του και ανησυχεί καθώς αισθάνεται απειλή για την οχτάδα. Μέσα στον Ιανουάριο ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει να πετύχει νίκη στην Euroleague και πλέον το ρεκόρ του είναι στο 12-9. Βεβαίως ο Ολυμπιακός δεν ήταν το φαβορί στον αγώνα με την Ρεάλ που είναι από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν και με διαφορά 16 πόντων αλλά στην επανάληψη η Ρεάλ ανέβασε την πίεση, έβγαλε ενέργεια, ευστόχησε κι έδειξε ότι ο αγώνας ήταν θέμα της δικής της απόδοσης.

Σημειολογικά: Για τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι ο Ολυμπιακός χάνει με μεγάλη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο: 41-58 με τη Φενέρμπαχτσε, 31-44 με την Μακάμπι και 29-51 με την Ρεάλ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν στο επίπεδο που μας ειχε συνηθίσει πριν το αρνητικό σερί των τριών αγώνων. Μέσα στα πρώτα επτά λεπτά, τα 3 κλεψίματα ήταν χαρακτηριστικά της ενέργειας και της συγκέντρωσης στα μετόπισθεν.

Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά τη Ρεάλ αν και τρόμαξε αρκετά από τον Ταβάρες (τρεις τάπες στο πρώτο δεκάλεπτο) και όταν ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε δράση σε πολύ πιο εκτελεστικό ρόλο, άρχισε να απομακρύνεται!

Στο 13’ το σκορ ήταν 22-15 και στο 17’30’’ ξέφυγε στο 36-22 καθώς ο Σλούκας βρήκε συμπαράσταση στον Βεζένκοφ στο σκοράρισμα. Η άμυνα λειτουργούσε ιδανικά και βέβαια κατάλαβαν όλοι πόσο σημαντικός είναι ο Κώστας Παπανικολάου για την ελληνική ομάδα.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακο στο +14 (σκορ 38-24) και τη Ρεάλ στα 8/33 σουτ (4/13 δίποντα και 4/20 τρίποντα). Παρότι είχαν αρχίσει να εμφανίζονται προβληματάκια με τα ριμπάουντ (είχε 6 επιθετικά στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ) ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε πολύ καλό δρόμο.

Η Ρεάλ ανέβασε την άμυνά της και έβγαλε περισσότερη ενέργεια, ενώ είχε φανερή στόχευση να αξιοποιήσει τον Ταβάρες  στην επίθεση. Ο Ερτέλ άρχισε να βρίσκει σκορ σε προσωπικές φάσεις ενώ ο Γουόκαπ παρότι χτυπούσε στην αμυντική αδυναμία του Γάλλου, δεν έδινε λύσεις.

Στα μισά της 3ης περιόδου η Ρεάλ είχε καλύψει σημαντικό μέρος της διαφοράς (45-39 για τον Ολυμπιακό) και στο 27’ πλησίασε σε 47-44. Το 24% του πρώτου ημιχρόνου είχε ανέβει στο 33% ενώ οι Πειραιώτες είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους. Οι Μαδριλένοι έβρισκαν πλέον στόχο από τα περιφερειακά σουτ, μείωσαν σε 51-50 (μετά από τετράποντο του Γουίλιαμς- Γκος)  και ο Ολυμπιακός χρειαζόταν επειγόντως λύσεις.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει δύο πόντους παραπάνω απ’ ότι σε ένα ημίχρονο. Στην 3η περίοδο είχαν πέντε επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 11) ενώ ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος (4/14 σουτ).

Στο 31’ η Ρεάλ πέρασε μπροστά μετά από πολλή ώρα  (55-51) και πλέον είχε πάρει καθαρά τον έλεγχο του αγώνα. Η άμυνά της λειτουργούσε άριστα, η ψυχολογία πλέον ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε 62-62 στο 35’ αφού έβγαλε καλές άμυνες ενώ με 2’17’’ για το τέλος το σκορ ήταν στο 65-65 και το ενδιαφέρον στο κατακόρυφο.

Η Ρεάλ βρήκε λύση με τον Ταβάρες (67-65), ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε με τον Σλούκα ενώ αστόχησαν και οι γηπεδούχοι (Ερτέλ) με 1’19’’ πλέον για το τέλος της αναμέτρησης. Το κακό σουτ του Γουόκαπ «τιμωρήθηκε» από τρίποντο του Ρούντι με 47’’ πλέον για τη λήξη και η Ρεάλ έγινε «αφεντικό» της αναμέτρησης. Το άστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ έβαλε τέλος και στις τελευταίες ελπίδες των Πειραιωτών

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς- Γκος 6, Κοσέρ 5, Ράντολφ 1, Ερτέλ 20, Φερνάντεθ 8, Αμπάλντε 2, Πουαριέ 3, Ταβάρες 11, Γιουλ 8, Γιαμπουσελέ 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 13, Φαλ 8, Σλούκας 12, Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ 3, ΜακΚίσικ 3

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης- Ολυμπιακός 75-67: Ο Ιανουάριος συνεχίζει να είναι παγωμένος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College