ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 80-94: Έφερε τα πλέι οφ στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Βιλερμπάν αφού νίκησε και έφερε στο μέρος του οριστικά κι αμετάκλητα το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Από το ΣΕΦ θα περάσει η πρόκληση που έχει μπροστά του ο Ολυμπιακός για πρόκριση στο φάιναλ φορ της Euroleague που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι.

Κι αυτό διότι μετά τη νίκη (94-80) που πήρε ο Ολυμπιακός στο Αστρομπάλ επί της Βιλερμπάν εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στην τετράδα της βαθμολογίας στην Regular Season άρα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Με βάση τη διαμορφωθείσα κατάσταση, η 4η θέση που τον φέρνει αντιμέτωπο της Εφές φαίνεται και η πιθανότερη εξέλιξη.

Απλώς να τονίσουμε ότι οι Πειραιώτες μπορούν να φτάσουν ακόμα και στην 3η θέση σε περίπτωση κατά την οποία νικήσουν την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, στον τελευταίο τους αγώνα και ταυτόχρονα η Αρμάνι Μιλάνο να κάνει τουλάχιστον μια ήττα στους αγώνες που έχει μπροστά της (εντός με Μπάγερν και Μονακό κι εκτός με Βιλερμπάν).

Απέναντι σε μια ομάδα που εμφανίστηκε χωρίς πέντε παίκτες για να τους προφυλάξει ενόψει του αγώνα Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή προσέγγιση στον αγώνα. Απλώς η Βιλερμπάν δεν έχει ούτε τη δυναμική ούτε τις λύσεις της Μονακό προκειμένου να αντέξει. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν «βάζεις- βάζω» όπως μαρτυρά και το 26-26.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν με καλύτερη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο να ελέγξουν τον αγώνα και προηγήθηκαν 42-35 με 2’22” για το τέλος του ημιχρόνου. Μέσα σε 1’18” οι Γάλλοι έκαναν σερί 8-0 με τον Οσετκόφσκι να πετυχαίνει όλους τους πόντους αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 47-43.

Τα ίδια και στην 3η περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός ακολούθησε την εξαιρετική δημιουργία του Σλούκα αλλά και πάλι είχε προβλήματα στην άμυνα, ειδικά με τον 19χρονο Ματιέ Στραζέλ ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους και βρήκε χώρο, λόγω των απουσιών, για να παίξει. Με τον Βεζένκοφ και τον Σλούκα ο Ολυμπιακός βρήκε εύστοχα σουτ (γενικά το ποσοστό του από το τρίποντο ήταν εξαιρετικό) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 69-64.

Ήταν θέμα χρόνου πλέον! Ο Σλούκας είχε ανεβάσει την απόδοσή του (πέτυχε όλους τους πόντους του στο δεύτερο μέρος), η επίθεση του Ολυμπιακού λειτουργούσε καλά και φυσικά η Βιλερμπάν δεν είχε το βάθος και την ποιότητα να ακολουθήσει.  Ντόρσεϊ- Βεζένκοφ και Σλούκας σκόραραν χωρίς προβλήματα (και συμπλήρωσαν την εξαιρετική επιθετικά παρουσία του Παπανικολάου στο πρώτο μέρος), ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 10 πόντους για πρώτη φορά (78-68 στο 33′) και δεν είχαν κανένα θέμα να ξεπεράσουν και τους 90 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 2, Μόργκαν 12, Τζόουνς 4, Ντιό 6, Νάιτ 7, Φαλ 12, Λάιτι, Αντετοκούνμπο 7, Ρισασέ 3, Οσετκόφσκι 11, Στραζέλ 16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Φαλ 9, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11, ΜακΚίσικ 4, Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 21, Λαρεντζάκης 2, Σλούκας 15, Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 18, Ζαν Σαρλ 8

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 80-94: Έφερε τα πλέι οφ στο ΣΕΦ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College