ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ζενίτ- Ολυμπιακός 84-78: Χωρίς άμυνα δε νικάς

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη αφού ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη από την Ζενίτ

Η εξαιρετική άμυνα που παίζει φέτος ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε μόνο σε ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) και οι Πειραιώτες ηττήθηκαν 82-74 από τη Ζενίτ.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στο 6-3 (όσο και η Ζενίτ) και μόλις άρχισε τον πολύ δύσκολο μήνα που ακολουθεί. Μέχρι τις 9 Δεκεμβρίου οι Πειραιώτες θα παίξουν εκτός έδρας με Εφές, Αρμάνι Μιλάνο, Ούνικς Καζάν και Ερυθρό Αστέρα ενώ έχουν μόνο έναν αγώνα στο ΣΕΦ (με την Μακάμπι).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: O Ολυμπιακός έμεινε μακριά από τον καλό αμυντικό του εαυτό κι έτσι δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στον αγώνα. Στην 3η περίοδο, μέσα από την άμυνά του κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση αλλά η κακή επιθετική του παρουσία στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν του επέτρεψε περισσότερα. Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα βέβαια που δεν είναι εύκολο να τη νικήσεις

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  Το πρώτο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική μορφή απ’ αυτή που οι περισσότεροι θα περίμεναν. Δύο ομάδες που φημίζονται για την αμυνά τους, έδωσαν περισσότερη έμφαση στην επίθεση. Η Ζενίτ προηγήθηκε 15-12 στο 6’ έχοντας 3/3 τρίποντα ενώ ο Γουόκαπ είχε τους 10 πόντους του  Ολυμπιακού.

Με το σκορ στο 20-12 στο 6’30’’, ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Κόνερ Φράνκαμπ  είχαν τους 13 πόντος των Ρώσων. Ο Ολυμπιακός ακολουθούσε επιθετικά (25-22 το πρώτο δεκάλεπτο) αλλά έπρεπε να βελτιώσει την άμυνά του.

Η Ζενίτ εξακολούθησε να έχει το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (43-34 στο 14’30’’) κι έκλεισε το ημίχρονο στο 49-43. Ο Φράνκαμπ ήταν μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό αφού είχε πετύχει 16 πόντους ενώ οι Ρώσοι έκαναν πάρτι (7/14 τρίποντα και 10 ασίστ για μόλις 3 λάθη) στην άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Η αλλαγή σκηνικού στην 3η περίοδο οφείλεται στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η Ζενίτ σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 3’35’’ και οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ελέγχουν τον αγώνα. Οι Ρώσοι έκαναν 7 λάθη στην 3η περίοδο και πέτυχαν μόλις 9 πόντους καθώς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 58-57…

Και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (58-59) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Τρία χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα έδωσαν ένα σερί 9-0 στην Ζενίτ που ξέφυγε 67-59. Ο Τζόρνταν Λόιντ  ήταν πλέον ο παίκτης που δημιουργούσε προβλήματα στην ελληνική ομάδα (72-66 στο 35’).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε επιθετικές λύσεις στην τελευταία περίοδο. Ο Σλούκας μείωσε σε 76-71 με 2’22’’ για το τέλος αλλά ειδικά στην 4η περίοδο είχε θέμα και στα ριμπάουντ.

Ο Μπάρον έστειλε την Ζενίτ στο +9 (απέμεναν 1’20’’ για τη λήξη με το σκορ στο 80-71) και τα περιθώρια είχαν στενέψει. Η Ζενίτ είχε ξαναβρεί ρυθμό στην επίθεση και είχε καθαρίσει τον αγώνα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Τα 10 επιθετικά ριμπάουντ της Ζενίτ εκ των οποίων τα 8 ήταν στην τελευταία περίοδο. Τα 11 περισσότερα ριμπάουντ των Ρώσων έναντι του Ολυμπιακού. Οι τρεις γκαρντ της Ζενίτ είχαν τους μισούς πόντους (42) της ομάδας τους. Ο Βεζένκοφ έμεινε χαμηλά με 2/7 σουτ σε 20 λεπτά.

O MVP: Ο Κόνερ Φράνκαμπ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22,  49-43, 58-57, 84-78

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 12, Ζακχάροφ 5, Καράσεφ, Μπάρον 14, Κουζμίνσκας 12, Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6, Πονίτκα 7, Φράνκαμπ 16, Μίκι 7, Γκουντάιτις 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17, Ντόρσεϊ 11, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 13, Σλούκας 13, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 1, Ζαν Σαρλ 2,  ΜακΚίσικ 2

Τα στατιστικά της Ζενίτ

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζενίτ- Ολυμπιακός 84-78: Χωρίς άμυνα δε νικάς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College