ΜΠΑΣΚΕΤ

Ούτε τη Μπασκόνια ο Ολυμπιακός – Στοίχισαν τα λάθη και η επίθεση

Ένας κακός Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με 80-69 και πλέον τρέχει για να μην μπλέξει.

Με 0/2 φεύγει από την Ισπανία ο Ολυμπιακός ο οποίος μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα ηττήθηκε και με από τη Μπασκόνια με 80-69 για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Με 17 συνολικά λάθη, 69 μόλις πόντους και 18/37 δίποντα οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καμία τύχη απέναντι στους Βάσκους οι οποίοι από ένα σημείο και μετά είχαν στήσει πάρτι σε κερκίδα και γήπεδο.

Ένας άνευρος Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο γήπεδο με πολλούς παίκτες εκτός κλίματος και μια επίθεση η οποία έμοιαζε να ασθμαίνει και να βασίζεται στις ορέξεις του Αϊζάια Κάνααν (19 πόντους). Ο Αμερικανός μπορεί να ήταν καυτός ξεκινώντας και το ματς με 4/4 τρίποντα ωστόσο έλαβε ελάχιστες βοήθειες από τον Φίλιπ Πετρούσεφ (14 πόντοι), τον Γκος (12 πόντοι, 8 ασίστ) και τον Μιλουτίνοφ στο τέλος (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ).

Αντίθετα Παπανικολάου, Πίτερς, Μπραζντέικις, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης και Γουόκαπ είχαν συνολικά όλοι μαζί 6 πόντους! Κακή εικόνα από τους «ερυθρόλευκους» που θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα στη συνέχεια.

Μπασκόνια – Ολυμπιακός: Πως κύλησε το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έφερε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Αϊζάια Κάνααν ο οποίος με 4/4 τρίποντα έδωσε ώθηση στην επίθεση των «ερυθρολεύκων» για να τους φέρει μπροστά στο τέλος της με 14-17. Τα κακά νέα όμως ήρθαν από την άθελη αγκωνιά του Παπανικολάου στον Πίτερς ο οποίος μάτωσε και βγήκε νωρίς εκτός με τον Πετρούσεφ να τον αντικαθιστά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μεγάλες διακυμάνσεις με τον Ολυμπιακό να προηγείται στην αρχή του με +7 σύντομα όμως να βλέπει τη Μπασκόνια να τον περνάει με ένα αναπάντητο 11-0. Ένα αντιαθλητικό του Μπραζντέικις έφερε τέσσερις πόντους στη Μπασκόνια ενώ ο Γκος με τον ΜακΚίσικ έχασαν σερί λέι απ σε μια παράσταση αστοχίας.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σύντομα αυτοί στο -7. Τότε το Σέρβικο δίδυμο των Μιλουτίνοφ – Πετρούσεφ πήρε για πρώτη φορά μπροστά με τον δεύτερο να έχει συνολικά 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Τα 9 λάθη του πρώτου ημιχρόνου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο 33-32 της ανάπαυλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» πήγε …περίπατο ενώ επιθετικά υπήρχε μόνο ο Κάνααν. Οι Βάσκοι έτρεξαν σερί 19-8 με το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 26-17 και τα προβλήματα στην επίθεση να είναι τεράστια. Πολλές λάθος επιλογές με παίκτες όπως ο Παπανικολάου, ο ΜακΚίσικ, ο Φαλ και ο Γκος να μοιάζουν εκτός κλίματος.

Με το σκορ στο 59-49 θα περίμενε κανείς οι ερυθρόλευκοι να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντίθετα όμως αυτοί δέχτηκαν 4 σερί πόντους για να αναγκάσουν τον Μπαρτζώκα να καλέσει γρήγορο τάιμ άουτ.

Το τάιμ άουτ φάνηκε να πιάνει τόπο με 4 συνεχόμενους πόντους του Φαλ ωστόσο στη συνέχεια η Μπασκόνια με συνεχόμενα καλάθια βρέθηκε στο +17 στο 6:41 για το τέλος.

Δύο τρίποντα από Πετρούσεφ και Γκος μείωσαν στους 11 όμως και η Μπασκόνια δεν έχασε ρυθμό στην επίθεση κάνοντας ξανά το +14. Νέο τρίποντο του Πετρούσεφ και καλάθι του Μιλουτίνοφ έκαναν το 73-64. Αν υπήρχε οποιαδήποτε ελπίδα όμως έσβησε γρήγορα καθώς οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά για το 77-64…

Η όποια προσπάθεια από Γκος-Μιλουτίνοφ-Πετρούσεφ έμεινε ανεκπλήρωτη καθώς η Μπασκόνια έφτασε σε μια αρκετά εύκολη νίκη με τον Χάουαρντ να έχει 21 πόντους και τον Μονέκε 13.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 33-32, 59-49, 80-69

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ούτε τη Μπασκόνια ο Ολυμπιακός – Στοίχισαν τα λάθη και η επίθεση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.